Лазаров и Ангелов - најдобри по првиот круг на ЕП

Капитенот на нашата ракометна репрезентација Кире Лазаров по првиот круг од натпреварите на ЕП е најдобар стрелец со 21 гол, додека Петар Ангелов е најдобар голман според процентот на одбранети удари (48%), пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Статистиката кажува многу - дека во нашата репрезентација има одлични индивдуалци, но и колективот си ја заврши работата. Три одлично одиграни натпревари за Македонија на ова ЕП кое само ја подгреа надежта на нашите ракометари дека се подготвени за по високи дострели. Кире Лазаров постигна 21 гол, или во просек по седум на натпревар. Тој е најдобар стрелец пред Швеѓанецот Никлас Екберг кој има 20, додека 19 постигна Филип Јиха од Чешка кој веќе нема да игра. На листата на стрелци понатаму следуваат Мамелунд (Норвешка), Ткачик (Полска), Сигурдсон (Исланд) и Илиќ (Србија) со 16 постигнати голови. Мамелунд и Сигурдсон ќе играат уште по еден натпревар денес во третото коло, па токму поради тоа може да се случи нашиот капитен да ја загуби лидерската позиција на листата на ...
| | веќе видена | слични

Само еден ден откако беше престигнат од Екберг и Сигурдсон, нашиот најдобар играч веднаш се врати на врвот на листата на најдобри стрелци на ЕП во Србија. Кире Лазаров по еден ден минат на третото место на листата на најдобри стрелци на Европското првенство во Србија, експресно се врати на врвот по средбата со Данска. Дуелот, кој ние несреќно го загубивме со 33:32 со гол примен во последната секунда, Лазаров го заврши со 13 погодоци. Со тоа тој го поправи својот просек на 8.5 голови по натпревар и вкупната бројка на ова ЕП на 34 погодоци, а зад нашиот лидер останаа Никлас Екберг од Шведска (27 голови) и Гудјон Сигурдсон од Исланд (25 голови). Покрај на листата на најдобри стрелци, Лазаров е при врвот и кога се во прашање асистенциите. Поточно, тој е на третото место, кое го дели со Чехот Филип Јиха, со кој имаат по 17 асистенции до сега. Прв на оваа листа е Урош Зорман од Словенија со 23 додавања за гол. Инаку, најголем дел од асистенциите на Лазаров беа до Стојанче Стоилов, кој на ова континентално ...
| | веќе видена | слични

Ако се суди барем според статистичките показатели од досегашниот тек на Европското ракометно првенство во Србија, македонскиот шампион Металург ги има убедливо најдобрите голмани на Стариот континент. Според досегашниот ефект, по четири одиграни натпревари на Евро-шампоионатот, најдобар на листата меѓу голманите е нашиот репрезентативец Петар Ангелов со највисок процент на одбранети удари (48%) или 11 одбрани од 23 шута кон неговиот гол. А, веднаш зад него на листата, пак, е Србинот Дарко Станиќ, инаку прв голман на „металурзите“ кој на Евро 2012 брани извонредно за српската репрезентација. Станиќ досега има 43% успешност (41 одбрана од 96 шута). Трет на листата на најдобрите голмани е Норвежанецот Оле Еревик со 39% успешност во одбраните.
| | веќе видена | слични

Капитенот на нашата селекција, Кире Лазаров е убедливо стрелец број 1 во досегашниот дел од натпреварите на Европското првенство 2012 во Србија. По феноменалните 13 гола на натпреварот со Данска, Лазаров по четири одиграни дуели има 34 постигнати гола од 66 шута (52% реализација) со 8,5 погодоци во просек на натпревар. Зад него на листата е Швеѓанецот Никлас Екберг со 27 гола (69% реализација), додека на третото место е Гудјон Сигурдсон од Исланд кој по одиграни само три натпревари има 25 гола (8,3 гола во просек по натпревар). Сигурдсон може да го стигне нашиот најдобар ракометар доколку вечерва на дуелот со Унгарија постигне најмалку девет гола. На листата на стрелците на делба на 13. место е Стојанче Стоилов со 18 гола. Стоилов меѓу прворангираните 25 стрелци е со убедливо највисок процент на реализација (18 гола од 22 шута, 82%). Наумче Мојсовски е на делба на 19. место со 15 гола, додека Стевче Алушовски досега има запишано 14 погодоци. Со 17 асистенции, пак, Кире Лазаров е на делба на 3. место, заедно ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на репрезентацијата на Македонија по завршувањето на првата фаза се најде на третото место на листата на стрелци на ЕП во ракомет во Србија. По комплетирањето на средбите од третото коло во групите Ц и Д Кире Лазаров сепак не ја заврши првата фаза на Европското првенство во Србија како прв стрелец. Нашиот најдобар ракометар во последното коло беше престигнат од Исланѓанецот Гудјон Валур Сигурдсон и од Норвежанецот Ерленд Мамелунд. Првиот во поразот на неговата селекција од Словенија од 32:34 беше стрелец на девет погодоци, со кои стигна до бројката од 25 голови на ова ЕП. Вториот пак, со шесте свои голови не го спречи поразот од Хрватска од 20:26 и елиминацијата на Норвешка од понатамошните настапи на ЕП. Токму поради тоа Лазаров, кој во трите настапи постигна 21 гол, сигурно ќе го мине Мамелунд (22 погодока) на листата на стрелци. Најверојатно уште денеска, во дуелот на Македонија со Данска.
| | веќе видена | слични

Ракометарот на Исланд, Гудјур Сигурдсон го симна Кирил Лазаров од листата на стрелци откако постигна девет погодоци на мечот со Словенија. Исланѓанецот стигна до бројката 25 додека капитенот на “фалангата“, Лазаров има постигнато 21. Втор е репрезентативец на Норвешка, Мамелунд со 22. Трката за најдобар стрелец ќе продолжи помеѓу Сигурдсон и Лазаров. Мамелунд кој е предводник на норвешката репрезентација се збогуваше со ЕП. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Македонскиот капитен Кире Лазаров падна на третото место на листата на најдобрите стрелци по првата рунда на ЕП 2012, откако по вечерашните мечеви го минаа Гудјон Валур Сигурдсон од Исланд и Ерленд Мамелунд од Норвешка. Лазаров сега се наоѓа на третата позиција со 21 постигнат гол. На првото место е Сигурдсон со 25 погодоци, а Мамелунд во три меча постигна 22 гола. Гудјон Валур Сигурдсон беше убедливо најефикасен стрелец во репрезентацијата на Исланд во поразот од Словенија (32-34) со девет постигнати гола. Ерленд Мамелунд постигна шест погодоци на дуелот против Хрватска што неговата селекција Норвешка го загуби со 26-20. Унгарија направи изненадување со триумфот (26-23) над актуелниот европски првак Франција, а Шпанците беа подобри од Русија (30-27) и ја испратија оваа селекција дома.
| | веќе видена | слични

И покрај само едниот освоен бод по две кола, македонските ракометари се најдоа во врвот на неколку статистички категории, а Стевче Алушовски беше прогласен за играч на 1. коло. Според бројките, Петре Ангелов е најдобар голман со 48 отсто успешни одбрани во споредба со упатените удари кон неговиот гол. Кире Лазаров, пак, е на делба на петтото место на листата на стрелците со 14 гола (но со слаб процент), а е трет асистент на ЕП со 12 додавања. Во голманската категорија интересно е тоа што веднаш зад Ангелов е српскиот голман Дарко Станиќ со 46 отсто успешни одбрани. Двајцата се членови на Металург, па, според тоа, македонскиот првак засега ги има двајцата најдобри голмани на ова ЕП. Група А Србија 4 Полска 2 Данска 2 Словачка 0 Група Б Шведска 3 Германија 2 Чешка 2 Македонија 1 Група Ц Шпанија 3 Франција 2 Унгарија 2 Русија 1 Група Д Хрватска 4 Исланд 2 Норвешка 2 Словенија 0
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 307 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 285 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 106 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лазаров и Ангелов - најдобри по првиот круг на ЕП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: