Љубов во офсајд: СДСМ и Алијансата на Села го блокираат ДУИ во Струга


2 копии

СДСМ и Алијанса за Албанците велат дека нема да поддржат проекти на кои би довеле до градежен пустош на струшкото крабрежје. СДСМ одат до таму што најавуваат и напуштање на коалицијата со Рамиз Мерко доколку работите итно не се променат. Токму со подршката на СДСМ, Рамиз Мерко доби градоначалнички мандат на локалните изборипренесуваАлсат-М. „Коалицијата е заснована на заеднички интереси поврзани со интересот на сите граѓани, а не со лични интереси. Ако некој не се придржува до овие определби истата може да биде раскината. Ако изборот е помеѓу коалиција и градежен пустош немаме дилема, интересот на граѓаните е пред се. Нема да подржиме ништо што е спротивно на закон и нешто со што ќе биде загорзено охридското крајбрежје", вели Николина Велковска, советник СДСМ Струга. Од СДСМ велат дека на последната седница на градскиот совет побарале информација за случувањата на крајбрежјето на потегот од излезот на Струга до Калишта, но истата не им била доставена. Им било ветено дека ќе ја добијат на првата наредна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

,,Албанците и Македонците заеднички треба да го решат прашањето за името со Грција“, порача албанскиот претседател Илир Мета кој денеска ја посети Струга и имаше средба со градоначалникот Рамиз Мерко. Шефот на албанската држава ја изнесе оценката дека тоа е внатрешно прашање на Македонија и изрази оптимизам дека ќе се дојде до решение пред самитот на НАТО во јули во Брисел. „Се надевам дека ќе има решение за сите и што ќе ги почитува и Македонците и Албанците и другите”, посочи Мета. Тој во врска со законот за јазици во Македонија, кој не е потпишан од страна на македонмскиот претседател Ѓорге Иванов, рече дека се надева дека ќе се надмине и тоа прашање. „Ова прашање требаше да се реши од порано. Во секој случај мислам дека ова е многу добар закон што ќе се имплементира за многу брз период, бидејќи волјата на оваа гарнитура е голема и решителна е да го имплементира за да се оди напред за подобар соживот”, истакна Мета. К.М. (Makfax)
| | веќе видена | слични
3 копии

На бандитски начин по наредба на Рамиз Мерко, денеска околу 10:30 часот искршен е ѕидот кој го дели објектот на општината и штабот Алијансата за Албанците, обвинуваат од партијата на Зијадин Села. -Овој начин на дејствување на Рамиз Мерко е познат од порано, бидејќи овој човек е експерт за узурпација на имоти и дивоградби. Им укажуваме на Рамиз Мерко дека проблемите што ги има со македонските партнери не може да ги дефокусира и да се одмаздува кај Албанците. Ние ќе ги следиме сите правни начини за одбрана на штабот и членството на Алијансата. Плановите на Мерко и фамилијата не може да бидат на грбот на Алијансата и нејзините членови, реагираат од АА-Струга. -Се случи тоа што гледате. Една структура на криминален начин влезе во просториите. Ова е не прв пат,ова е втор пат. Првиот пат беше кога истите структури раководеа со општината. Но, тогаш со судска процедура и со времена мерка го добивме спорот и ние сме корисници на овие простории. Сега повторно се обидуваат без никакво предупредување влегуваат во ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко наредил да се урне ѕид на штабот на партијата „Алијанса за Албанците, јавува порталот на албански јазик „Алмакос“ . Според објавената информација, ситуацијата во Струга е тензична по инцидентот. На бандитски начин по наредба на Рамиз Мерко, денеска околу 10.30 часот искршен е зидот кој го дели објектот на општината и штабот на „Алијансата за Албанците“. Овој начин на дејствување на Рамиз Мерко е познат од порано, бидејќи овој човек е експерт за узурпација на имоти и дивоградби. Им укажуваме на Рамиз Мерко дека проблемите што ги има со македонските партнери не може да ги дефокусира и да се одмаздува кај Албанците. Ние ќе ги следиме сите правни начини за одбрана на штабот и членството на Алијансата. Плановите на Мерко и фамилијата не може да бидат на грбот на Алијансата и нејзините членови, реагираат од партијата.
| | веќе видена | слични

Со нагласување на неефикасноста на Дејтонскиот Договор, кој ја реши војната во Босна, но не успеа да го реши конфликтот на Балканот, Клоис Диогуарди го изрази ставот дека САД дефинитивно треба најпрво да се фокусираат на прашањето за Македонија, пренесува ИНА. Она што го бара Диогарди, дел од албанскиот клан во врвот на американската политика, под називот равноправност - е поделба на улогата во државноста по сите основи помеѓу мнозинството и само едно од малцинставата кое веќе има две држави на границите со Македонија, и две децении државата трпи безбедносни закани од внатре и од надвор токму од таа етничка заедница Ширлеи Клоис Диогуарди, експерт за балканските прашања од албанско-американската лига пред Конгресот во Конгресот на САД објави свои факти за тоа како Албанците во Македонија, иако се во голем број како заедница, со околу 30 отсто од вкупното население, сепак, не уживаат целосни права, како што се користењето на јазикот и се третирани како граѓани од втор ред.Со нагласување на неефикасноста на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада.Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане ...
сите 152 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 95 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 165 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Рожер Федерер има најбројна фан база на секој турнир на кој се појавува, но покрај во родниот Базел, се чини дека Швајцарецот посебно е омилен во Лондон каде ...
сите 316 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Љубов во офсајд: СДСМ и Алијансата на Села го блокираат ДУИ во Струга

Од:
До кого (е-маил):
Порака: