Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар

3 копии

На 23 декември со почеток во 12 часот во Веро Центарот во Скопје ќе се одржи завршниот настан во рамките на големиот проект „Собираме и ре-креираме со Бимилк“, кој во изминативе 3 месеци се реализираше во повеќе градинки низ Македонија. Настанот е од хуманитарен карактер и таму ќе бидат изложени предметите изработени од амбалажи Битолско млеко, кои дечињата во претходниов период ги изработуваа во своите градинки, а посетителите ќе имаат можност со нивно купување да донираат за СОС Детското село Македонија. Всушност, покрај едукација за грижа за природата и создавање здрави навики преку консумација на млеко и млечни производи, токму хуманоста беше и крајната цел на овој голем проект во кој близу 2.000 деца од 8 градови низ Македонија, заедно со нивното омилено Битолско Чупе, учеа и за солидарноста кон оние што имаат помалку и како да си помагаат едни со други. „Пресреќни сме што децата од сите градови што ги посетивме одлично ја прифатија оваа наша иницијатива и доколку успеавме барем до половината од нив да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На 22 локации во Скопје од денеска до 29-ти декември граѓаните ќе можат да донираат средства за децата без родители и децата кои живеат во социјални загрозени семејства, со големи ризици да бидат напуштени од своите родители. Акцијата е во организација на Ес-О-Ес Детско село, а во рамките на кампањата „Место со срце“. Оваа тридневна активност, како што појаснуваат организаторите, има за цел да се подигне свеста на пошироката јавност за потребата од поддршка од заедницата, приватниот сектор и граѓаните на ранливите категории, како деца без родители и децата, кои живеат во социјални загрозени семејства со големи ризици да бидат напуштени од своите родители. Бројот за донација за СОС Детско село е: 143 456.
| | веќе видена | слични
5 копии

Од 27-ми до 29-ти декември ќе има 22 локации низ главниот град на Македонија, Скопје, кои ќе се претворат во места каде се негува сржта на празничниот дух, хуманоста и подарувањето радост. Овие локали и ресторани се дел од кампањата „Место со срце“ на СОС Детско село. Оваа тридневна активност има за цел да се подигне свеста на пошироката јавност за потребата од поддршка од заедницата, приватниот сектор и граѓаните на ранливите категории како деца без родители и децата кои живеат во социјални загрозени семејства со големи ризици да бидат напуштени од своите родители. СОС Детско Село е посветено на мисијата „Топол дом и грижа за секое дете“ и секоја поддршка и помош ќе помогне да згрижат повеќе деца и да обезбедиме ниту едно дете да не расте само и напуштено. - Место со срце е само уште едно надополнување на бројните активности кои ги преземаме за исполнување на нашата мисија. Прекрасно е чувството што ваков голем број на ресторани, локали и игротеки се вклучија оваа година. Ова ни дава надеж и мотивација да ...
| | веќе видена | слични

Маркус Гинјард и подмладокот на КК Работнички одлучија предновогодишно да ги израдуваат дечињата од „СОС детско село“, кои беа гости на нивниот тренинг во саботата.- Од мал макотрпно се трудам да станам тоа што сум денес, а за тоа се заслужни моите родители, пријателите, моите колеги и тренери. Тие секогаш ми помагаат да го достигнам тоа што го сакам. Јас цврсто верувам дека поради подарокот што ни го дава заедницата и ние треба да ѝ возвратиме на некој начин. Затоа денеска со младите од КК Работнички подготвивме подароци за децата од „СОС детско село“. На овој начин сакаме да им порачаме на младите поколенија дека може да бидат сѐ што ќе посакаат во животот, без разлика дали тоа е кошаркар, фудбалер, лекар, полицаец или нешто друго. Со доверба во заедницата и во самите себеси и со многу труд можат да ги остварат своите соништа - им порача Маркус Гинјард на дечињата од „СОС детско село“.Тие во саботата присуствуваа на тренинг на клубот во салата на КК Работнички и, како што велат, убаво си поминале.- Преку ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Поради убедувањето дека секоја индивидуа треба да ѝ врати на заедницата во која живее, кошаркарот на КК „Работнички“, Маркус Гинјард, и младите од овј клуб се собраа да донираат за децата од СОС Детско село. Преку спортот може да се пренесат голем број човекови вредности, како тимската игра, одговорноста, мотивацијата, работата, храброста и хуманоста. Тој има многу важна улога во општеството и со тоа што младите се вклучуваат во активности кои од нив градат луѓе со доблест и ќе влијае врз долгорочниот развој на општеството.
| | веќе видена | слични
6 копии

Се одржа големиот предновогодишен хуманитарен базар на рециклирани предмети изработени од децата за децата ширум Македонија. Во саботата на 23 декември се одржа долго-најавуваниот хуманитарен базар на рачно изработени предмети од рециклирани амбалажи Битолско млеко, чија главна цел беше да се соберат средства за помош на децата од СОС Детско село Македонија. Преку интересни содржини за децата со повеќе различни активности и Ивце Пивце и Битолското Чупе во главната улога, посетителите на Веро Центарот имаа можност да се забавуваат низ богатата новогодишна програма, а воедно и да го дадат својот придонес кон СОС Детското село, преку купување на некој од предметите кои дечињата од повеќе градови од државата ги изработуваа во своите градинки. „ Да се биде хуман е доблест и вистинска човечка вредност што треба да се негува од најмали нозе. Овој голем хуманитарен базар и собраната донација се само мал, симболичен гест дека со малку труд и љубов можеме да сториме многу, меѓутоа ние, како општествено одговорна ...
| | веќе видена | слични

Денес се одржа хуманитарен базар на рачно изработени предмети од рециклирани амбалажи. Главната цел на настанот беше да се соберат средства за помош на децата од СОС Детско село. Воедно, посетителите на Веро Центар имаа можност да се забавуваат низ богатата новогодишна програма и да го дадат својот придонес. Рециклираните предмети биле направени од децата од градинките од неколку градови од Македонија. Проектот „Собираме и рекреираме со Бимилк се реализираше во текот на трите изминати месеци во 12 матични градинки, а за негова непречена реализација поддршка даде и Министерството за труд и социјална политика, што на крајот резултираше со повеќе од 1000 изработени предмети од амбалажи. „Донациите од овој хуманитарен базар ќе помогнат многу на СОС Детско село, и тоа е само симболичен гест како со малку труд и лубов може да се помогне многу. Битолска млекара и понатаму ја продолжува соработката со СОС детско село и понатаму ќе ја одржува за развој и помагање на најразлични ранливи групи на граѓани во нашето ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Предновогодишен хуманитарен базар на рачно изработени рециклирани предмети на кој се собираат средства за СОС Детското село Македонија, се одржува денеска во Веро Центарот во Скопје. Предметите за базарот ги изработија деца од градинките низ Македонија во изминатите три месеци. Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска која присуствуваше на базарот истакна дека како Министерство и Влада ќе поддржуваат акции кои правилно ги насочуваат децата дека треба да реупотребуваат се што може да стане отпад и да ја загади околината, но и ги поттикнуваат да бидат хумани, да донираат и вложуваат во група граѓани нема еднакви можности како останатите. - Ако децата од најмала возраст тоа го научат ние не треба да се плашиме дали нашето општество ќе биде стабилно солидарно одговорно кон сите групи граѓани, рече Царовска. Вели дека сите компании треба да го следат овој пример и да развијат слични акции бидејќи, како што рече, општеството може да се развива само доколку бидат вклучени сите Владата, бизнисот и ...
| | веќе видена | слични

Денес на сцената на Н.У. Турски театар- Скопје во продукција на Турски театар и во соработка со Општина Центар а под покровителство на АД ЕВРОПА и ФЕРШПЕД беше изведена новогодишна детска претстава за најмладите. Гости на оваа новогодишна претстава беа и децата од СОС детско село Македонија.Во претставата настапуваа Џенап Самет, Селпин Керим, Фунда Ибрахим, Зубејде Селимовска, гостин на претставата беше и нашиот актер и музичар Влатко Илиевски. Актерите на Н.У.Турски Театар-Скопје им поделија новогодишни пакетчиња на сите присутни дечиња кои беа донирани од АД. ЕВРОПА и ФЕРШПЕД. Директорот на Турски Театар Скопје, Наџи Шабан им заблагодари за честа која со своето присуство им ја укажаа децата од СОС Детско село Македонија и сите деца кои денес беа присутни на новогодишната манифестација и уште еднаш во свое лично име и во име на неговите колеги од театарот им заблагодари на големата хуманост на АД ЕВРОПА и ФЕРШПЕД како и на градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ за својата несебична поддршка ...
| | веќе видена | слични

Предметите ги изработија деца од градинките низ Македонија во изминатите три месеци. На базарот, организиран во рамки на Проектот „Собираме и ре-креираме со Бимилк“, треба да присуствуваат и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и националниот директор на СОС Детско село Македонија, Јулијана Накова-Гапо. Во рамки на проектот „Собираме и ре-креираме со Бимилк“ организирани беа едукативни работилници наменети за деца од четири до пет години, а во нив беа вклучени близу 2.000 деца од повеќе од 60 градинки ширум државата кои изработуваа предмети од празни амбалажи со цел уште од најрана возраст да ја научат важноста за рециклирање и зачувување на животната средина. Проектот има цел и да ја поттикне и хуманоста кај децата бидејќи на крајот предметите ќе бидат изложени на овој хуманитарен базар, а собраните средства ќе бидат донирани за СОС Детското село Македонија. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворањето нови преговори за брегзитот би зависело од тоа дали владата на Британија ќе поднесе убедлив нов предлог, соопшти владата на Германија. „Ние сме ...
сите 363 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 197 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: