Двегодишно дете – нова жртва на смртоносната Ешерихија коли

Двегодишно дете е најновата жртва на смртоносниот вид на Ешерихија коли во Германија, пренесува агенцијата Франс прес Детето починало ноќеска во болница во северната германска провинција Долна Саксонија. Со ова вкупниот број на жртви на бактериската инфекција се искачи на 37 луѓе. Од опасната бактерија се разболеле над 3.000 лица во 15 земји. Првично беше објавено дека заразата е предизвикана од мутирана бактерија на Ешерихија коли во краставици со потекло од Шпанија, но подоцна ова беше демантирано. Најновите информации се дека бактеријата што ја предизвикува заразата се наоѓа во никулци на зрнести растенија.
| | веќе видена | слични

Месото во хамбургерите, за кои се претпоставува дека се причина шест деца во северниот дел на Франција да се заразат со мутираната бактерија на ешерихија коли, пристигнало од Германија, Белгија и Холандија. Француската компанија CEБ што ги произведува хамбургерите претходно соопшти дека месото што се употребува во сендвичите, за кои се претопставува дека се причина за заразата, пристигнало од Германија. Подоцна директорот на компанијата потврди дека дел од месото пристигнало и од Белгија и Холандија. Шест деца на возраст меѓу 20 месеци и 8 години се примени вчера во болница во градот Лил со симптоми на тешко труење со храна. Сите тие јаделе хамбургери од германскиот трговски синџир „Лидл“. Според лекарите, состојбата на децата е сериозна, но стабилна. Три од нив се на дијализа. Уште едно дете е пренесено во болница вчера, но било испуштено истиот ден. Не е јасно дали и тоа јадело од истите хамбургери. Од компанијата СЕБ уверуваат дека секоја пратка се проверува за присуство на бактериска инфекција пред да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Берлин, 16 јуни 2011 (МИА) - Германскиот центар за контрола на заразните болести денеска соопшти дека уште еден човек починал во Германија од бактеријата ешерихија коли, со што бројот на смртни случаи од оваа болест во Европа достигна 39 лица. Институтот „Роберт Кох“, пак, објави дека бројот на новите случаи на заразување продолжува да се намалува. Досега смртоносната бактерија ги однесе животите на 38 луѓе во Германија и на едно лице во Шведска.
| | веќе видена | слични
10 копии

Шест деца се префрлени денеска во болница во северниот француски град Лил поради труење со храна за која се претпоставува дека била заразена со мутираната бактерија на ешерихија коли. Нивната состојба во моментот е стабилна, соопштија здравствени официјални лица. Според француски медиуми, децата се хоспитализирани најверојатно поради конзумирање мелено говедско месо. Во Европа поради труење со таа бактерија, досега животот го загубија 38 луѓе, 37 во Германија и една во Шведска која претходно престојувала во Германија. Вкупно се заболени 3.300 луѓе во 116 држави. Руската федерална служба за фитосанитарен и ветеринарен надзор, вчера поради епидемијата воведе ограничување на увоз на месо од неколку компании од 21 држава. Според таа Агнеција, поради епидемијата во Европа, воведена е засилена контрола врз увозот на производи од 64 преработувачи на месо од 21 држава меѓу кои се 19 фирми од пет држави од ЕУ. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични
4 копии

Шест деца се хоспитализирани во францускиот град Лил со симптоми на цревната инфекција предизвикана од бактеријата ешерихија коли, јавува АФП повикувајќи се на регионалната канцеларија на Министерството за здравство. - Денеска наутро шест деца беа хоспитализирани со цревни инфекции предизвикани од бактеријата ешерихија коли. Состојбата на сите хоспитализирани е стабилна. Нивната состојба е сериозна, но не е опасна по животот - стои во изјавата на локалната канцеларија на француското министерство за здравство што ја цитира агенцијата. Според подрачната единица на Министерството за здравство на Франција, во четвртокот утрото три од шесте деца биле поврзани на апарат за хемодијализа. Хоспитализацијата била преземена откако кај децата почнала „силна крвава дијареа“ по конзумирањето стекови производство на компанијата „Стеакс Цоунтрѕ“, купени во некои продавници од синџирот супермаркети „Лидл“. Како што пренесува агенцијата, компанијата производител на сомнителните стекови ноќта кон четвртокот повлекла цела ...
| | веќе видена | слични

Епидемијата со опасниот тип на ешерихија коли ја зеде и првата жртва-дете, двегодишно момче од северниот дел на Германија, соопштија локалните власти. Со неговата смрт бројот на починати од оваа бактерија во Европа стигна до 37 лица, од кои 36 се во Германија, а едно во Шведска. Детето починало во болница во Хановер, а неговото семејство, кое исто така било заразено, е добро и заздравува. Најмладата жртва досега беше 20-годишна девојка, а карактеристика за бактеријата беше тоа што прави компликации главно кај жени, а поретко кај деца. - Од бактериите што создаваат веротоксин, како оваа, најмногу компликации се јавуваат кај стари лица и кај деца. Значи, ова на некој начин беше очекувано. Поради веротоксинот, кај 5-15 проценти од инфицираните се развива тешкиот хемолитичко-уремичен синдром - објаснува проф. д-р Милена Петровска, директорка на Институтот за микробиологија. Според германските власти, извор на заразата се никулци одгледувани на фарма во северниот дел на земјата. Федералниот институт „Роберт ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бактеријата ешерихија коли во Германија предизвика уште еден смртен случај. Од зараза со опасната бактерија во Хамбург почина 90-годишен старец. Ова е 38. смртен случај во Германија, а вкупно 39. во Европа. Единствен смртен случај надвор од Германија се случи во Шведска, каде што почина жена која претходно престојувала во Германија. Повеќето жртви на бактеријата ешерихија коли се постари жени, но вчера бактеријата усмрти и двегодишно дете.
| | веќе видена | слични
4 копии

Германскиот национален центар за контрола на заболувањата соопшти дека заразата предизвикана од бактеријата ешерихија коли се шири со намалена брзина. Федералниот институт „Роберт Кох” соопшти дека вкупниот број на заразени со бактеријата ешерихија коли во Германија изнесува 3.235 лица, што е за само седум лица повеќе во однос на претходниот ден. Епидемијата ја зема и првата жртва дете - двегодишно момче од северниот дел на Германија, соопштија локалните власти. Со неговата смрт бројот на починати од заразата во Европа достигнува 37 лица, од кои 36 се во Германија, а едно лице во Шведска. Детето починало минатата ноќ во болница во Хановер. Неговото семејство, кое исто така било заразено е добро и заздравува. Досега најмладата жртва на бактеријата беше 20-годишна девојка, истакнува Институтот. Според германските власти извор на заразата се никулци одгледувани на фарма во северниот дел на земјата. Не е познато дали причина за заразата се хигиенските проблеми на самата фармата или бактеријата пристигнала од ...
| | веќе видена | слични

Двегодишно момче од северна Германија е првото дете кое починало во епидемијата предизвикана од бактеријата Ешерихија коли. Детето починало вчеравечер во болница во градот Хановер. Со овој случај, бројот на починати лица од Еширихија коли во Европа достигна 37. Под засилен медицински третман е и семејството на починатото дете. Според податоците на институтот “Роберт Кох“, досега најмладата жртва беше 20-годишна девојка. Вчера бактеријата Ешерихија коли била откриена и во листови од марула во Баварија, објави баварското министерство за храна.
| | веќе видена | слични

Од епидемијата предизвикана од бактеријата Ешерихија коли за прв пат почина двегодишно детенце од северот на Германија, со што бројот на мртви порасна на 37 во Европа. Детенцето починало во болница во Хановер, истакнал портпарол на локалните власти. Неговите родители исто така биле заразени со смртоносната бактерија, но полека оздравуваат. Досега најмладата жртва од бактеријата била една 20- годишна девојка, соопштиле од Сојузниот институт за здравствена контрола. Во Германија починале 36 лица од бактеријата и едно лице во Шведска. Според податоците на Светската здравствена организација повеќе од 3.255 лица биле заразени со бактеријата во 14 европски земји, како и САД и Канада.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 246 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 46 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 134 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 181 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 183 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 308 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Двегодишно дете – нова жртва на смртоносната Ешерихија коли

Од:
До кого (е-маил):
Порака: