Меси: Роналдо е јунакот на моето детство

2 копии

Фудбалерот на Барселона Лионел Меси возврати на комплиментите од Бразилецот Роналдо, кој неодамна изјави дека ќе му го дал својот глас во изборот на најдобар играч во светот. Меси изјави дека Роналдо е неговиот херој од неговата младост. „Обожавав да гледам како играат Зидан, Роналдињо и Ривалдо, но Роналдо е најдобриот голгетер кој сум го видел во живот“, изјави Меси за англиското списание “For For Tu”. Тој напомена дека третото освојување на ‘Златната топка’ било многу брзо, па од ништо можел да создаде можност. „Никогаш не сум видел фудбалер кои има таков шут како Роналдо“, изјави Меси.
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на репрезентацијата на Аргентина и на шпанскиот гигант Барселона Лионел Меси не чекаше многу за да му возврати со комплименти на 36-годишниот Бразилец Роналдо, кој се откажа од фудбалот во 2011 година. Поранешниот трикратен најдобар фудбалер на светот неодамна изјави дека доколку би можел да гласа во изборот за најдобар играч на светот, својот глас би му го дал на Меси. Сега, пак, Аргентинецот откри дека поранешната бразилска ѕвезда Луис Назарио да Лима Роналдо е фудбалер кому најмногу му се воодушевувал како дете. Лионел Меси во интервју за англиското списание "4-4-2" не ги криеше своите впечатоци од играта на Феноменот. - Роналдо е мојот херој. Обожавам да гледам играчи како Зидан, Роналдињо и Ривалдо, меѓутоа Роналдо е најголемиот мајстор што сум го видел на зелениот терен, коментираше Меси во специјализираното англиско месечно издание. - Роналдо беше толку брз така што можеше да постигне гол од никаква шанса. Не сум видел некој друг фудбалер, кој може да работи со топката како него, додаде ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот фудбалер на денешнината, аргентинската мегаѕвезда Лионел Меси го откри својот идол – Роналдо. „Роналдо беше мојот идол“, изјави Лионел Меси. Секако дека Аргентинецот не мисли на неговиот најголем ривал, напаѓачот на Реал, Кристијано Роналдо, туку на Бразилецот Роналдо Луис Назарио де Лима. „Сакав да гледам фудбалери како Зидан, Роналдињо и Ривалдо , но Роналдо беше најдобриот напаѓач кој сум го гледал некогаш. Беше толку многу брз што можеше да постигне гол како што ќе посака. Шутира подобро од било кој играч кој сум имал прилика да го гледам“, изјави 25-годишниот Лионел Меси.
| | веќе видена | слични

Најдобриот фудбалер на денешнината, аргентинската мегаѕвезда Лионел Меси го откри својот идол – Роналдо. Не станува збор за Кристијано, секако, туку за бразилскиот напаѓач, кој за асот на Барса претставувал јунак. - Сакав да ги гледам ѕвездите како Зидан, Роналдињо и Ривалдо, но Роналдо беше најдобриот напаѓач кој сум го видел. Тој беше мојот јунак. Беше толку брз што можеше од никаква позиција да постигне гол. Подобро шутираше од било кој фудбалер кој сум имал можност да го гледам – вели Меси во изјавата за британскиот фудбалски магазин „ФорФорТу“.
| | веќе видена | слични

,,Сакав да гледам фудбалери како Зидан, Роналдињо и Ривалдо, но Роналдо беше најдобриот напаѓач кој сум го гледал некогаш’’ – изјави Лео Меси. ,,Роналдо беше мојот херој’’ – изјави најдобриот фудбалер на светот, Аргентинецот Лионел Меси. Секако дека Меси не мисли на неговиот најголем ривал, напаѓачот на Реал, Кристијано Роналдо. Бразилецот Роналдо Луис Назарио де Лима е еден од фудбалерите на кои им се восхитувал Лео Меси. ,,Сакав да гледам фудбалери како Зидан, Роналдињо и Ривалдо, но Роналдо беше најдобриот напаѓач кој сум го гледал некогаш. Беше толку многу брз што можеше да постигне гол како што ќе посака. Шутира подобро од било кој играч кој сум имал прилика да го гледам’’ – изјави 25-годишниот Лионел Меси.
| | веќе видена | слични

Упорните и пeдантни статистичари уште еднаш пресметаа и не почестија со куриозитет кој повторно ја тестира нашата верба во случајности. Мора да се големи фанови на Кристијано Роналдо или на Лионел Меси, двајцата најдобри фудбалери на денешницата, затоа што вниманието им го свртел еден навистина неверојатен податок поврзан со двајцата асови на „најважната споредна“. Имено, речиси нестварно звучи фактот дека португалскиот голгетер е постар од аргентинскиот ривал точно толку денови, колку што неговиот син, Роналдо Јуниор, е „повозрасен“ од неодамна родениот наследник на Меси, Тиаго – 869 дена! Кој не верува, нека повели да провери. Најдобриот поединец на Реал Мадрид е роден на 5-ти февруари 1985-та година во Мадеира, а неговиот најголем конкурент од фудбалските терени ја видел светлината на денот во Розарио на 24-ти јуни 1987-та година. Португалецот на 17-ти јуни 2010-та година доби син, а точно 869 дена подоцна, неодамна, на 2-ри ноември 2012-та, на свет дојде Тиаго Меси! Се што е во врска со овие двајца ...
| | веќе видена | слични

За првата виолина во каталонскиот состав, Аргентинецот Лионел Меси, голем дел од фудбалската јавност тврди дека е најдобриот играч во историјата на планетарно популарната игра. Сепак, тој откри дека неговиот најголем идол е Роналдо! Се разбира, не Кристијано, против кого што ќе се бори за признанието најдобар фудбалер на светот (Златна топка), туку „оригиналниот“, Луис Назарио да Лима Роналдо. Бразилската легенда во својата кариера настапуваше за ПСВ Ајндховен, Реал Мадрид, Барселона, Интер и за Милан, а од фудбалот се прости на почетокот на 2011-та година. Сепак, сигурно ќе остане запаметен како еден од најдобрите голгетери во историјата на играта. Токму на ова укажува и најдобриот играч на Барселона, Лионел Меси. „Роналдо беше мојот херој. Обожавав да ги гледам Зидан, Роналдињо и Ривалдо, меѓутоа Роналдо е најдобриот напаѓач кој некогаш сум го видел. Беше толку брз, можеше да постигне гол од никаква ситуација. Шутираше далеку подобро од сите конкуренти, најсилно што сум видел досега“, вели Меси во интервју ...
| | веќе видена | слични

Секако,мислеше на еден од најдобрите на сите времиња,Роналдо Луис Назарија де Лима. „Сакав да гледам фудбалери како што беа Зидан,Роналдињо и Ривалдо,но Роналдо беше најдобар напаѓач кој некогаш сум видел.Беше толку брз и можеше да постигне гол од нигде.Подобро шутираше од сите играчи кој сум ги гледал“-изјави 25 одишниот Меси. За повеќе содржини од денес - Содржината не е лекторирана.
| | веќе видена | слични

25 годишниот фудбалер Лионел Меси во интервју за спортските медиуми во Англија го откри својот идол од детството, а тоа е бразилецот Роналдо. - Имав можност да гледам фудбалери како Зинедин Зидан, Роналдињо, Ривалдо, но никој не ја поседуваше магијата која ја имаше Роналдо. Тој можеше да постигне погодок од која било позоција на теренот - посочи Меси. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Аргентинскиот напаѓач на Барселона Лионел Меси , кој се смета за најдобар фудбалер во светот во моментов, откри дека поранешната бразилска ѕвезда Роналдо бил "неговиот херој" во интервјуто за англиското списание FourFourTwo. "Роналдо беше мојот херој. Јас обожавам да гледам играчи како Зидан, Роналдињо и Ривалдо, но Роналдо е најголемиот голгетер, кој сум го видел", изјави Меси за англиското месечно списание за ноември. "Роналдо беше толку брз што можеше да постигне гол од ништо. Јас не сум видел никогаш друг фудбалер кој може да ракува со топката како него ", додаде Лео. Меси израсна во ерата на Роналдо, кој сега е на 36 години. Феноменот играше во Барселона, Интер и Реал Мадрид . Истовремено Роналдо изјави дека токму Меси ја заслужува "Златната топка" по четврти пат по ред
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меси: Роналдо е јунакот на моето детство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: