Најдобриот тим на Лигата на Шампиони

7 копии

На крајот од сезоната во фудбалската Лига на шампион избран е најдобриот тим во кој место добија 18 фудбалери. Најмногу од нив, осум се од европскиот првак Реал Мадрид.Голмани: Кејлор Навас (Реал), Алисон (Рома).Одбрана: Серхио Рамос, Рафаел Варан, Марсло (Реал), Вирџил ван Дајк (Ливерпул), Џошуа Кимих (Баерн), Џорџо Киелини (Јувентус).Среден ред: Каземиро, Лука Модриќ, Тони Крос (Реал), Хамес Родригес (Баерн), Кевин де Бруин (Манчестер Сити).Напад: Кристијано Роналдо (Реал), Роберто Фирмино, Мохамед Салах (Ливерпул), Един Џеко (Рома), Лионел Меси (Барселона).
| | веќе видена | слични

Лионел Меси со своите мисли максимално е насочен кон Светското првенство во Русија кое стартува за точно десет дена, а со оглед на тоа што тој се смета за неприкосновен лидер во аргентинската селекција, медиумите го користат секој момент за да извлечат некоја изјава од него, или пак да одработат целосно интервју. Американскиот магазин „Пејпер“ денеска објави опширно интервју со најголемата ѕвезда на „гаучосите“, во кое најдобриот играч на Барселона уште еднаш покажа дека е крајно скромен и дека не сака сам да си дава комплименти. Меси во разговорот добива прашање дали се смета за најдобар играч во светот и на сите времиња, а Лео во свој стил дава еден крајно скромен одговор. – Не се сметам за најдобар играч, јас само сметам дека сум еден играч плус како и сите останати. На теренот сите сме исти кога започнуваат натпреварите. Мојата цел секогаш е да се надминам себеси. Секогаш сум го мислел тоа и секогаш се обидувам да го направам тоа, – вели Меси кој додава дека мундијалот не е негова опсесија. – Со текот на ...
| | веќе видена | слични

Кога е во прашање фудбалот секогаш има дебати, анализи за тоа кој е најдобриот на светот, дали е тоа на сите времиња или на денешницата. Досега многу познати имиња, асови, легенди… го имаат искажано својот став на оваа тема, а сега тоа го направи и стоперот на Арсенал Шкодран Мустафи. Дефанзивецот со македонски корени (неговото семејство потекнува од Гостивар) нема воопшто дилеми околу ова прашање и неговиот глас оди кај Лионел Меси од Барселона. -Лионел Меси е мојот најтежок противник. Имам играно три пати против него со Валенсија. Не можете да го предвидите, мал и многу брз, ја менува насоката многу често. Кога трча низ три противници можете да бидете сигурни дека ќе пробие. Роналдо е повеќе напаѓач во шестнаесетикот. Меси исто може да дава добро пасови и да ги прави соиграчите посилни. За мене тој е најдобриот на светот, -рече Мустафи за „Билд“.
| | веќе видена | слични

Со завршувањето на уште една фудбалска сезона, логично е да следува период во кој ќе се глорифицираат клупските, но и индивидуалните сезони и ќе се ставаат на вага за да се одреди чија сезона била подобра, кој бил повеќе важен за тимот и слично. Затоа, Кајгана го одбра најдобриот тим на сезоната составен од 11-те најдобри играчи на своите позиции во светот. Најпрво, да ги разјасниме критериумите. Тука се работи за играчи кои во текот на целата сезона играа одлично за своите клубови и репрезентации. Подеднакво го вреднуваме тимскиот и индивидуалниот перформанс, така што не треба да бидете изненадени доколку видите неколку играчи од истата екипа. Сега, да започнеме. Давид Де Геа На голот на идеалниот тим на сезоната можеше да се најде само еден – Давид Де Геа. По скромното мислење на вашиот автор, Де Геа ја имаше најдобрата голманска сезона во последните 10 години. Иако Манчестер Јунајтед немаше некој особен успех годинава, Де Геа беше далеку најдобриот голман во светот. Самуел Умтити Стоперот на Барселона ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стивен Џерард предвидуваше победа на неговиот омилен Ливерпул во големото финале во Лигата на шампионите, но откако избраниците на Јирген Клоп останаа пократки за посакуваниот трофеј во најелитното натпреварување, легендата на „црвените“ тешко ги прифати случувањата во Киев, иако не штедеше пофалби за еден играч на противникот. Во изминативе неколку часа на социјалните мрежи посебно се рашири видеото од студиото на „Би-Ти Спорт“, во кое легендата на Ливерпул го потенцира Лука Модриќ како најдобар играч во финалето, ставајќи го пред Герет Бејл кој постигна два гола и Марсело кој беше најактивен по левата страна. Според Џерард, неверојатната смиреност на Модриќ ја прави разликата на секој важен натпревар, па воопшто немаше проблем да го нарече најдобар среден играч за врска во светот. – Што да се каже за перформансите на Лука Модриќ оваа вечер… Тој е најдобриот играч за врска во овој момент. Изданието во финалето беше неверојатно. Ја прима топката со притисок од три или четири играчи, но тој е исклучително ...
| | веќе видена | слични

Един Џеко доби уште едно признание, овојпат од навивачите на Рома кои го прогласија за најдобар играч на екипата во изминатата сезона. Џеко беше одличен сезонава и ја донесе Рома до полуфиналето на Лигата на шампиони и третото место во Серија А. Во сите натпревари постигна вкупно 24 гола и навивачите сосема оправдано го избраа за најдобар во сезонаа 2017/2018. Џеко доби повеќе од 50% од гласовите на навивачите, соопшти Рома. Џеко доби вкупно 10.600 гласови, а по него следат Алисон со 7.200, Де Роси со 2.100, Коларов со 1.700, Манолас со 1.400 и Фазио со 1.000 гласови. Капитенот на репрезентацијата на Босна и Херцеговина со осум погодици во ЛШ неодамна влезе и во изборот за идеалниот тим на елитното европско клупско натпреварување.
| | веќе видена | слични

Един Џеко зад себе има уште една одлична сезона во дресот на Рома, за кој постигна 24 гола во сите натпреварувања. Рома оваа сезона беше најголемото изненадување во Лигата на шампионите, кога успеа да стигне до полуфиналето. Обожавателите на Рома го избраа Џек за најдобар играч на овој клуб во изминатата сезона, а напаѓачот добил над 50% од гласовите. Зад него беше голманот Алисон, а на трето место беше капитенот Даниеле де Роси. The #ASRoma Player of the Season is… @EdDzeko ! Congratulations Edin! #RomaAwards pic.twitter.com/tVdQ2eYptl — AS Roma English (@ASRomaEN) May 29, 2018
| | веќе видена | слични

Голмани: Кејлор Навас (Реал), Алисон (Рома). Одбрана: Серхио Рамос, Рафаел Варан, Марсло (Реал), Вирџил ван Дајк (Ливерпул), Џошуа Кимих (Баерн), Џорџо Киелини (Јувентус). Среден ред: Каземиро, Лука Модриќ, Тони Крос (Реал), Хамес Родригес (Баерн), Кевин де Бруин (Манчестер Сити). Напад: Кристијано Роналдо (Реал), Роберто Фирмино, Мохамед Салах (Ливерпул), Един Џеко (Рома), Лионел Меси (Барселона).
| | веќе видена | слични

Неприкосновениот мадридски Реал брои осум фудбалери од своите редови во тимот на сезоната. Лига на Шампиони Заврши овосезонската Лига на шампиони а на крајот ништо ново, повторно победничкиот пехар го кренаа фудбалерите на Реал Мадрид, кои оваа сезона во финалето го совладаа Ливерпул со 3-1. Веќе е познат и најдобриот тим на сезоната во елитното европско клупско првенство, а во истиот тим се најдоа дури осуммина фудбалери на Кралевите, меѓу кои Навас, Рамос, Варан, Марсело, Касемиро, Крос, Модриќ, како и Роналдо. Од останатите фудбалери кои се најдоа во тимот на сезоната се уште и Ван Дијк, Кимих, Кјелини, Родригез, Де Брујне, Фирмино, Салах, Џеко и Меси.
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена

Се соочуваме со проблем на завршен тендер од септември 2016 година кој го отвораме после повеќе од шест месеци бидејќи нема реализација, објасни денеска ...
сите 24 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најдобриот тим на Лигата на Шампиони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: