Мештаните одлучуваат за културното наследство

Дали преостанатите икони од црквите во охридско-струшкиот регион, кои беа цел на кражби, ќе се носат во депо ќе одлучуваат црковните одбори од местата во кои пустошеа крадците. Првата голема кражба на икони во струшкиот регион годинава, која следуваше по дванаесетте извршени лани што беа предупредување дека преостанатите треба да се заштитат во депо, им удри шлаканица на надлежните институции, кои деновиве треба да почнат акција за заштитување на вредностите изложени во црквите. На крајот од минатата недела одобрението го потпиша Управата за заштита на културното наследство, а дислокацијата треба да ја вршат Заводот и музеј од Охрид, како и Музејот од Струга. Сепак, на црковните одбори кои речиси се напуштени, е оставено да одлучат дали иконите ќе се носат во депо или ќе останат во црквите. Директорот на Музејот во Струга, Сашо Цветковски, вели дека во вториов случај одборите со договор ќе бидат обврзани да се грижат за нив. - Доколку потпишеме вакви договори, тогаш луѓето од црковните одбори ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мештаните одлучуваат за културното наследство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: