Грција регистрираше прв случај на заболен од опасен вирус

Грција регистрираше прв случај на заболен од опасен вирус Грција денеска регистрираше прв случај на потенцијално фатална респираторна болест позната под името МЕРС (Middle East Respiratory Syndrome), а заболениот пациент е во критична состојба. Министерството за здравство соопшти дека 69-годишен маж со грчко потекло се разболел во Саудиска Арабија, каде што работи и каде што се регистрирани најголем број од заболените од оваа болест. МЕРС припаѓа на фамилијата коронавируси кои предизвикуваат настинка и САРС, односно тежок респираторен синдром кој беше причина што во 2003 година починаа околу 800 лица глобално. Не постои вакцина, ниту терапија за МЕРС и се уште не се знае како болеста се пренесува. Од септември 2012 година, Светскатра Здравствена Организација(СЗО) регистрираше најмалку 250 случаи на заболени од МЕРС, со вкупно 93 смртни случаи.
| | веќе видена | слични

Нема заболен во Македонија од МЕРС коронавирусот, откако излезе информацијата дека еден жител на Грција е болен. Од институтот за јавно здравје објаснуваат дека најчесто вирусот е увозен од блиско источниот регион. Станува збор за респираторна инфекција, но освен проблеми со дишните патишта, може да се појави и дијареја како и проблеми со бубрезите. „Инфекцијата манифестира како акутна, сериозна болест со симптоми на треска, кашлица, глад за воздух. Може крајниот исход да биде и смрт“, објасни Д-р. Гордана Кузмановска Институт за јавно здравје Граѓаните кои патуваат во овие земји мора да внимаваат на хигиената. Се уште не се знае точниот начин на пренесување на овој вирус. „Мора да се внимава на болниот. Ако бил во тие земји ги има симптомите, а првичните резултати се добри, мора уште еднаш да се земе примерок подлабоко од белите дробови за да се направи подобар наод“, рече Д-р. Гордана Кузмановска Институт за јавно здравје. Засега од СЗО не препорачуваат било какви рестрикции при патување во овие ...
| | веќе видена | слични

Грчките власти се во состојба на зголемена грижа по регистрирањето на првиот случај на Блискоисточниот респираторен синдром, предизвикан од нов коронавирус (Мерсел) во Грција. По појавата на првиот заболен од смртоносниот вирус кој доаѓал од Саудиска Арабија, грчкото Министерство за здравство ги презела првите мерки за превенција на населението. Институтот за јавно здравје веќе испратил препораки до сите лични лекари и до Центрите за јавно здравје. Особено е загружувачко тоа што симптомите не се разликуваат многу од оние на други респираторни заболувања. Подготвени се брошури со корисни информации за луѓето кои мислат да патуваат до Саудиска Арабија. Бидете внимателни и побарајте помош ако имате тешка кашлица, отежнато дишење и зголемена температура, се наведува во нив. Заболениот Грк е десеттиот случај на Мерсел во Европа. Вирусот е сличен на тешка бронхопневмонија.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 162 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција регистрираше прв случај на заболен од опасен вирус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: