Меркел: Референдумот е историска шанса, излезете и искористете ја


Германската канцеларка Ангела Меркел во прва официјална посета на Македонија, токму на државниот празик - Денот на независноста. Во своето обраќање до јавностаја нагласи важноста на моментот, можноста за влез во НАТО и ЕУ и успешноста на референдумот СКОПЈЕ - „Не сакам да се мешам во одлуката на вашите граѓани, но од сопствено искуство можам да кажам дека ова е историска шанса. Шанса која една генерација ја има само еднаш. Овој 30 септември е историски ден. Не останувајте на ваков историски ден дома, искористете ја вашата демократска можност да го кажете она што го мислите за иднината на вашата земја“, е пораката која германската канцеларка Ангела Меркел и ја соопшти на македонската јавност. Меркел денеска допатува во прва официјална посета на Македонија и тоа токму на големиот државен празник - Денот на независноста. Во агендата се две средби, со премиерот Заев и со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Средбата со премиерот Заев во Владата траеше околу еден час а потоа двајцата одржаа заедничка прес ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се заложи за блиски односи на Европската унија и Велика Британија по Брегзит и додаде дека сојузниците треба да тесно да соработуваат, кога станува збор за прашањето на безбедноста и одбраната во иднина. - Сакаме добри, доверливи врски со Велика Британија. Сакаме блиска соработка по прашањето за безбедносната и одбранбената политика и сакаме соработка меѓу 27 членки на ЕУ и Британија, рече Меркел на конференцијата на новинари во Вилнус. Но, како што додаде, од Велика Британија зависи како сака да го дефинира својот однос со Европската унија.
| | веќе видена | слични
8 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека сериозно ја сфаќа загриженоста на Германците во врска со кривичните дела што ги извршуваат мигрантите, но порача дека „нема оправдување“ на тоа да се оговора со омраза, симпатија кон нацизмот или насилство. Во обраќање во Парламентот во Белин, Меркел истакна дека разбира оти многумина се загрижени поради насилните кривични дела на мигранти по убиството на еден Германец во Кемниц поради што беа уапсени по еден државјанин на Ирак и Сирија. Германската канцеларка во исто време ги осуди и демонстрациите на ултрадесничарите во Кемниц, во источниот дел на Германија, во кои беа повредени неколку странски државјани. - Нема оправдување или изговор за омраза, примена на насилство, користење нацистички симболи и непријателство кон луѓе кои изгледаат поинаку, истакна Меркел. Таа ги повика членките на ЕУ да бидат солидарни и да обезбедат европската погранична служба Фронтекс да има доволно овластување за да биде ефикасна и да помага во запирањето на илегалната ...
| | веќе видена | слични

Заедничко европско решение на прашањето на миграцијата е одлучувачко за иднината на ЕУ, оцени денеска во Бундестагот германската канцеларка Ангела Меркел. Единството или распадот на Европската Унија зависат од тоа како ќе се одговори на прашањето на миграцијата, смета германската канцеларка Ангела Меркел. Во обраќањето пред пратениците во германскиот Бундестаг, таа денеска потенцираше дека и во Германија мора да се постапува решително против силите кои се обидуваат да изолираат одредени групи во општеството. „Нема да дозволиме цели групи во нашето општество да бидат тивко и неупадливо изолирани. Евреите, муслиманите, исто како и христијаните и атеистите, припаѓаат кон нашето општество, нашите училишта, нашите партии, нашиот општествен живот. Јас сум благодарна за секој поединец кој се ангажира за нашата демократија“, рече Меркел. Во врска со инцидентите и насилствата во Кемниц и Кетен, канцеларката потенцираше дека не постои оправдување за „хушкање, делумно и употреба на насилство, за нацистички пароли, ...
| | веќе видена | слични

Меѓутоа, порачала дека “нема оправдување“ на тоа да се одговара со омраза, симпатии спрема нацизмот и насилството. Меркел во обраќањето кон парламентот, истакнала дека разбира дека многу се загрижени поради кривични дела на мигрантите после убиството на еден Германец во Хемниц поради кое се уапсени Ирачанец и Сириец. Германската канцеларка истовремено ги осуди демонстрациите на ултрадесничарите во Хемниц, на истокот на Германија, во текот на кои беа повредени неколку странски државјани. „Нема оправдување или изговор за омразата, примената на насилство, користењето на нацистички симболи и непријателство спрема луѓето кои поинаку изгледаат“ – порачала Ангела Меркел. Таа ги повика членките на ЕУ да бидат солидарни и да обезбедат европската гранична управа, Фронтекс, да има доволно овластувања за да биде ефикасна во сопирањето на илегалната миграција, во склад со плановите на Европската комисија, пренесе „Ројтерс“.
| | веќе видена | слични

Во рамките на посетата на Македонија, германската канцеларка Ангела Меркел се сретна со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Средбата поминала во пријателска атмосфера и се разговарало за актулените политички прашања а Мицкоски ги изнел неговите ставови за престојниот референдум на 30 септември но не откри детали од разговорот. „Средбата помина во пријателска атмосфера како што наликува на средба меѓу претседатели на две сестрински партии од едно пошироко европско семејство. Ги истакнав оние позиции кои ги има ВМРО-ДПМНЕ, односно зошто нашата партија не може да го прифати овој договор и неговата содржина. Во текот на наредната недела официјалните партиските тела на партијата ќе донесат конечна одлука за ова прашање врз основа на навигација од граѓаните“, изјави Мицкоски.
| | веќе видена | слични

Во деновите пред и по Денот на независноста, во официјална посета во земјава дојдоа генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, австрискиот канцелар, Себастијан Курц, а на 8 Септември, првпат во Македонија, официјално гостуваше и еден германски премиер, канцеларката Ангела Меркел. Еден ден подоцна земјава ја посети и американскиот сенатор Рон Џонсон… Одбележувањето на една сосема нејубилејна годишнина од референдумската одлука за независност на Република Македонија (27 години), во деновите околу историскиот 8 Септември, се чини дека го претвори Скопје во најатрактивна дестинација за евроатлантските државници. Распоредот на посетите на европските, американските и НАТО-лидерите беше толку згуснат и интензивен, што дури создаде и забуни и грешки во протоколот на Владата, а и во медиумите… Сепак, во деновите пред и по Денот на независноста, во официјална посета во земјава дојдоа генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, австрискиот канцелар, Себастијан Курц, а на самиот 8 Септември, првпат во ...
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика македонските граѓани да излезат на референдумот за името на 30 септември и да го искористат своето демократско право да кажат што мислат за иднината на земјата. Одговарајќи на новинарско прашање, таа рече дека влез во НАТО и ЕУ е возможен само ако успее референдумот и дека тоа не е закана, туку природна состојба, бидејќи сите членки на двете организации мораат да гласаат за прием на нов член. „Јас не сум за закани, ако има позитивен исход референдумот вие можете да станете членка на НАТО, а потоа и на ЕУ. Но, има предуслови. Имаше спор, мораше да се најде решение за тој спор. Затоа, прашањето на НАТО и решението на тој спор се многу тесно поврзани, бидејќи знаеме дека нема сите членки да гласаат за прием на вашата земја во НАТО, ако ова не биде решено“, одговори Меркел на прашање зошто Македонија да остане во изолација ако не успее референдумот. На истото прашање, таа додаде: „Денес ние овде зборуваме за позитивен исход, дека ќе има големо учество на овој ...
| | веќе видена | слични

Во текот на наредната недела партиските тела на ВМРО-ДПМНЕ ќе имаат состанок и ќе биде донесен конечниот став за референдумот, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел во Амбасадата на Германија во Скопје. Тој рече дека средбата поминала во исклучителна пријателска амтосфера меѓу двете сестрински партии, што се дел од Еврпската народна партија и дека ја известил канцеларката Меркел за актуелната политичка состојба во државата и оти главен акцент бил ставен на претстојниот референдум на 30 сетпември. – На средбата ги истакнав позициите што ВМРО-ДПМНЕ ги имаше во изминатиот период, односно зошто ВМРО-ДПМНЕ не може да го прифати овој договор и не се согласува со содржината на договорот. Ги повторивме истите позиции и ја информиравме канцеларката Меркел за нашата акција во рамки на т.н. „Лето за Македонија“, изјави Мицкоски. Тој не сакаше да коментира која била пораката што му ја пренела канцеларката Меркел, појаснувајки дека не е пристојно да го ...
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка, Ангела Меркел при денешната посета на Македонија се возеше со „мерцедесот“ вреден 600 илјади евра набавен од страна на претходната влада за кој експремиерот Никола Груевски беше осуден на 2 годишна затворска казна. На владиниот „мерцедес ЕС 600 Гард“, можеше да се забележат мониторите на задните седишта и останатата опрема за која јавноста слушна како Груевски ги нарачува преку телефонски разговор. Макфакс потврда за тоа дека се работи за истиот „мерцедес“ доби од едно од лицата кои денеска ја обезбедуваа германската канцеларка. Исто така забележлива беше промената на регистарските таблички на луксузниот автомобил од СК-2936-АЦ во СК-4047-АП.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 402 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 198 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 126 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меркел: Референдумот е историска шанса, излезете и искористете ја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: