Ангела Меркел планира даночни олеснувања ако биде реизбрана за канцелар


Германскиот канцелар Ангела Меркел планира да им понуди на гласачите во најголемата европска економија даночни олеснувања во следниот парламент. Меркел тврди дека нема да ги зголеми даноците, соопштува „Ројтерс“. - Во следниот законодавен период ние не сакаме да ги зголемиме даноците, но сметаме дека можеме да направиме чекор кон намалување на даноците на доходот - рече Меркел на членовите на Здружението на германските индустриско-стопански комори. Во септември оваа година се одржуваат редовните парламентарни избори во Германија на кои Ангела Меркел се кандидира за четврти мандат на чело на најголемата европска економија. Меркел рече дека протекционизмот може да доведе до краткорочни бенефиции, но на долг рок нанесува повеќе штета. Според неа, слободната и фер трговија е клучна за економијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Градењето на ѕидови по должината на границата нема да го реши проблемот со имиграцијата. Ова го изјави во саботата германската канцеларка Ангела Меркел во рамките на посетата на Мексико, пренесува Ројтерс. Зборувајќи по средбата со мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието, Меркел истакна дека миграцискиот притисок треба да биде решен на начин, на кој тој гарантира стабилност.
| | веќе видена | слични

Занимлив е исходот на британските избори, со оглед на сличноста со македонската политичка реалност. Имено, навистина, премиерката Тереза Меј и конзервативците победија (со десетина места помалку и, со тоа, губејќи го досегашното фактичко мнозинство во Британскиот парламент), но претрпеа тежок политички пораз на британските избори, бидејќи Британците, после шокот со Брегзит, со мнозинство на своите вкупни изборни гласови сега решија јасно да го изразат своето незадоволство од начинот – во недостаток на поточен збор што би ни приштедел време и простор за објаснување – со кој се води земјата во анти-европската насока. Да, Британија веројатно ќе продолжи со излегувањето од Европската Унија, бидејќи референдумот ги обврзува сите тамошни политичари на тоа, но ентузијазмот за тој вид на ториевската казино-политика дефинитивно е загубен. Британија се определува за поголема отвореност, демократија и модерност. Впрочем, главниот актер и минатогодишната глобална ѕвезда на клаустрофобијата и „отцепувањето“ на Велика ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во разговорите во Берлин со германската канцеларка Ангела Меркел, каде што бугарскиот премиер Бојко Борисов го разгледуваше планот за бугарското претседателство со ЕУ од 1 јануари 2018 година, зборувал и за други теми. -Станува збор за Македонија. Видовте дека кога се случија инцидентите во парламентот, без никој да ги натера , и покрај тоа што јас тогаш бев во опозиција, не бев никој, среде ноќ ми се обратија тројцата – и Зоран Заев, и Никола Груевски и претседателот Ѓорге Иванов. Затоа што се убедени дека не само што сум добар човек, туку и многу сакам Македонија да е стабилна како држава, нашиот сосед да е стабилен. Зашто, за нас би било премногу – од едната страна е Крим, од другата Турција во воена состојба, Грција се тресе секојдневно, во Македонија видовме што се случи. Затоа ја убедив и канцеларката Меркел и останатите дека треба да им се помага. За нас се важни, треба да ѝ дадеме шанса на новата влада и, се разбира, да продолжиме да разговараме и со Груевски, кој е од семејството на европските ...
| | веќе видена | слични

„Срдечно ви честитам за вашиот избор за премиер. Сојузната влада решително ја поддржува целта на понатамошното приближување на вашата земја до Европската унија и НАТО. Сојузна Република Германија со задоволство ќе ве поддржи во вашите заложби“, се вели во честитката. „Се радувам што лично ќе се запознаеме на следната конференција за западен Балкан на 12 јули во Трст“, додава канцеларката Меркел во честитката упатена до премиерот Заев, се наведува во соопштението од владата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Патот кон Брисел води преку две соседски престолнини – Атина и Софија. Во овој триаголник за Македонија е поважно како да ја спушти блокадата од Софија. Решавањето на ребусот со Бугарија ќе ја остави на чистина Грција. Премиерот Зоран Заев се подготвува за официјалното бриселско причестување в понеделник и верува дека со неговата цврста определба за реформи, подготвеноста за дијалог во општеството и внимателните помирливи изјави кон соседите, ќе може да ја отвори вратата и на Европската Унија и на НАТО. Како и секој новодојденец на клучното место во Македонија и Заев е убеден дека убавите зборови и визијата од која не отстапи овие три години ќе може да ги капитализира со покана за почеток на разговори за влез во Унијата и со покана за членство во НАТО. Факт е дека во Брисел има расположение на Македонија да и се даде поголема шанса отколку што досега ја имаше и дека нашата држава може да послужи како модел во Западен Балкан како една земја потклекната во корупција и заробени институции може да се крене на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел упати честитка до претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев по повод неговиот избор за премиер и формирањето на новата Влада, информира владината прес-служба. - Срдечно ви честитам за вашиот избор за премиер. Сојузната влада решително ја поддржува целта на натамошното приближување на вашата земја до Европската унија и НАТО. Сојузна Република Германија со задоволство ќе ве поддржи во вашите заложби. Се радувам што лично ќе се запознаеме на следната Конференција за Западен Балкан на 12 јули во Трст, истакнала канцеларката Меркел во честитката упатена до премиерот Заев.
| | веќе видена | слични
5 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел му го честиташе изборот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за премиер и формирањето нова влада. „Се радувам што лично ќе се запознаеме на следната Конференција за Западен Балкан на 12 јули во Трст“, се вели во честитката на Меркел до премиерот Заев. Германија решително ќе ја подржи Македонија во заложбите за влез во НАТО и на ЕУ. „Сојузна Република Германија со задоволство ќе Ве поддржи во Вашите заложби“, додаде Меркел во честитката.
| | веќе видена | слични
4 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел испратила честитка до Зоран Заев по повод неговиот избори за премиер и по повод формирањето на новата Влада. „Срдечно Ви честитам за Вашиот избор за премиер. Сојузната влада решително ја поддржува целта на понатамошното приближување на Вашата земја до Европската Унија и НАТО. Сојузна Република Германија со задоволство ќе Ве поддржи во Вашите заложби“, вели Меркел во честитката. „Се радувам што лично ќе се запознаеме на следната Конференција за Западен Балкан на 12 јули во Трст“, додала германската канцеларка во честитката до премиерот Заев.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 103 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 163 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангела Меркел планира даночни олеснувања ако биде реизбрана за канцелар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: