Трамп писмено го извести Конгресот за својата одлука да ја нападне Сирија

4 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп писмено го извести Конгресот за одлуката за американските ракетни напади врз Сирија.Според американски закони, претседателот е должен да го извести Конгресот во рок од 48 часа за такви акции.Во писмо испратено вчера до лидерите на Конгресот, Трамп нагласува дека спроведувањето на воената акција е одговор на користењето хемиско оружје од страна на сириската Влада, вклучително и нападот од 7 април во градот Дума кој предизвикал многу цивилни жртви.Американскиот претседател наведува дека дејствувал согласно уставните овластувања во интерес на националната безбедност и надворешната политика на САД со цел „стабилност во регионот, запирање на крвопролевањето и спречување на ширење хемиско оружје, како и спречување на хуманитарната катастрофа во регионот“.
| | веќе видена | слични
6 копии

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, и германската канцеларка Ангела Меркел, се согласни дека конфликтот во Сирија не може да се реши со војна. Двајцата лидери разговарале телефонски, а Курц рекол дека мора да направат сѐ што можат за да спречат понатамошна ескалација во Сирија. Тој верува дека сега е време да се поттикне дипломатски мировен процес. Меркел и Курц ја споменале можноста за мерки за воспоставување доверба и дипломатска иницијатива за мирољубиво решение на конфликтите во Сирија. Курц потенцирал дека Австрија му понудила целосна поддршка на специјалниот пратеник на ОН за Сирија, Стафан де Мистура во организирањето на мировните преговори, имајќи ја пред вид „долгата традиција на Австрија како место за дијалози и како градител на мостови за поврзување“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Канцеларите на Германија и Австрија, Ангела Мрекел и Себастијан Курц денеска се согласија дека конфликтот во Сирија не може да се реши со воени средства. – Мораме да сториме се за да спречиме натамошна можност за ескалција, изјавил Курц во телефонски разговор со Меркел. Како што соопшти неговиот Кабинет, Курц во разговорот истакнал дека „сега е време да се поттикне дипломатскиот мировен процес“. Двајцата канцелари од тој аспект разговарале за можностите за воспоставување доверба и за дипломатските иницијативи за мирољубиво решение на конфликтот во Сирија. Курц нагласил дека Австрија му понудила целосна поддршка на специјалниот пратеник на ОН за Сирија, Стафан де Мистура во организирањето на мировните преговори, имајќи ја пред вид „долгата традиција на Австрија како место за дијалози и како градител на мостови за поврзување“.
| | веќе видена | слични

Сирија, Русија, Иран и Западен Балкан беа основните теми на Советот за надворешни работи на ЕУ, кој се одржа денеска во Луксенбург . Министрите остро го осудија користењето на хемиско оружје од страна на сириската власт. Општо беше мислењето дека ограничените воздушни напади што ги презедоа САД, Франција и Обединетото Кралство врз цели во Сирија поврзани со производство и складирање на хемиско оружје, се наменети за спречување на нови напади со такви супстанции. Министрите за надворешни работи го потврдија ставот на ЕУ дека не може да има воено решение за конфликтот во Сирија. - Единственото можно решение за конфликтот во Сирија е политичко, а ние треба да работиме заедно за да го продолжиме процесот во Женева. ЕУ нема да инвестира средства за обнова на земјата, се додека не почне политичкиот процес. Даваме сигнал дека е крајно време да се спроведуваат резолуциите на ОН за непречена политичка транзиција и сите напори треба да се насочат во оваа насока, истакна бугарската министерка за надворешни работи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Австрискиот канцелар Себастијан Курц повика на обновување на мировните преговори за Сирија, кои се одржаа во Виена во 2015 година, со цел прекин на крвопролевањето во опустошената земја. - Не е можно воено решение на конфликтот кој веќе донесе огромни страдања на сирискиот народ, истакна Курц во пишана изјава. Тој додаде дека „по шокантната употреба на хемиско оружје на 7 април и неодамнешната западна воена акција во Сирија, сега на дневен ред е потребата да се работи на мировен процес“. - Сирискиот народ веќе поднесе премногу страдања, со над 400.000 загинати и над пет милиони бегалци надвор Сирија, подвлече Курц и потсети дека Австрија има долга традиција на дијалог и медијација во решавањето на конфликтите и е подготвена да биде домаќин на преговорите за Сирија во секое време.
| | веќе видена | слични

Доналд Трамп писмено го извести Конгресот за одлуката за американските ракетни напади врз Сирија коишто ги изврши во координација со Обединетото Кралство и со Франција. Според законите, претседателот е должен да го извести Конгресот во рок од 48 часа за такви акции. Во меѓувреме, Белата куќа го демантираше тврдењето на францускиот претседател Емануел Макрон дека го убедил Трамп да не ги повлече трупите од Сирија. Незадоволство од генералните постапки на челникот на Белата куќа изрази и поранешниот директор на ФБИ Џејмс Коми. „Од етички аспект, Доналд Трамп е несоодветен претседател за земјата. Не верувам дека е неспособен од медицински аспект, туку од морален. Претседателот мора да покаже почит и да ги признае вредностите кои се во срцето на Америка“, рече Коми. Поради ексалацијата на фронтот, австрискиот канцелар Себастијан Курц повика на обновување на мировните преговори од 2015 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 143 | | | веќе видена

- Во 2018 година, само по добивањето на поканата за НАТО, во државата влегоа 625 милиони евра странски инвестиции, што е двојно повеќе од најдобрата година на ...
сите 213 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 176 | | | веќе видена

Граѓаните на Република Македонија се спротивставија на Заев и Пендаровски и нивните антидржавни и криминални политики. Народот покажа дека има достоинство и ...
сите 161 | | | веќе видена

Тое беше пораката на претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски вечерва на отворената трибина во Гевгелија. – Првите благодети што ги ...
сите 26 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп писмено го извести Конгресот за својата одлука да ја нападне Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: