Црна Гора има пораст на бројот на туристи од Украина

Немирите во Крим и источна Украина се причина многумина да одат на одмор во Црна Гора. Туризмот бележи пораст од 5 отсто оваа година во Црна Гора, при што голем дел од порастот се припишува на посетителите од Украина. [AФП] Црна Гора доби неочекуван резултат од руското нелегално припојување на Крим - процентот на украински туристи што ги посетија живописните места на Црна Гора од март е зголемен, бидејќи луѓето што одат на одмор бараат алтернатива за Крим. Oколу 100.000 туристи ја посетија Црна Гора во изминатите пет месеци, што е за 5 отсто повеќе од претходната година, но најголемото изненадување во бројки е поврзано со украинските туристи. Според државната агенција за статистика, бројот на украински туристи се зголеми за 124 отсто во споредба со минатата година. Богдана Ориненко (37), професор по уметност во Киев, го поминува летниот одмор во крајбрежниот град Будва. „Мојата ќерка и сопругот се тука со мене, но целото мое семејство е во Украина, во различни делови од земјата. Се плашам за нивните животи. ...
| | веќе видена | слични

Германската канцеларска Ангела Меркел смета дека Крим излегол од составот на Украина преку кршење на територијалниот интегритет на земјата, и дека ако меѓународната заедница го признае одвојувањето на полуостровот, тоа би бил опасен преседан за цела Европа. „Сето тоа се одигра со кршење на територијалниот интегритет во Европа, и ако го признаеме тој принцип, тогаш такво нешто може да се случи во било кој дел на Европа, и тоа нема да биде само прашање околу Крим и Украина, туку во секоја европска земја би можеле да бидат оспорени одредени територии, одредени области, што ќе ја наруши мирната коегзистенција во Европа“, изјави Ангела Меркел, а пренесува РИА „Новости“. Канцеларката додаде дека земајќи ги предвид таквите околности, доста е важно меѓународната јавност да ги признае границите кои биле одредени после Втората светска војна. Кримската Област била во составот на РСФСР до 19 февруари 1954, кога Президиумот на Врховниот Совет на СССР дал указ за предавање на оваа област на Украинската ССР.
| | веќе видена | слични
2 копии

Крим се отцепи од Украина со нарушување на територијалниот интегритет на земјата и признавањето на тоа од меѓународната заедница ќе создаде опасен преседан за цела Европа, изјави во саботата германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со украинскиот претседател Петро Порошенко за време на нејзината посета на Киев, и порача дека интересот на Германија е да се сочува територијалната целокупност на Украина. „Сето тоа (отцепувањето на Крим) се случи со кршење на територијалниот интегритет во Европа, и доколку таквиот принцип го признаеме, тогаш кај нас во цела Европа може да се случува, и тогаш не станува збор само за Крим и за Украина, туку потоа секоја европска земја може да се соочи со оспорувања од други земји на одредени области, што ќе го наруши мирниот соживот во Европа“, истакна на прес-конференцијата германската канцеларка Ангела Меркел одговарајќи на прашањето да ги коментира изјавите на германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел дека е за федерализација на Украина. Имено во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 315 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црна Гора има пораст на бројот на туристи од Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: