Милибанд повика на ограничување на Мардок

Лидерот на британската Лабуристичка партија Ед Милибанд сака новите правила за сопствеништво на медиумите да ја ограничат „опасната“ концентрација на моќ во рацете на медиумскиот магнат Руперт Мардок, јавува Би-Би-Си. Мурдок имаше „нездрав“ удел на пазарот што доведе до „злоупотреба на моќта“, рече Милибанд за Обсервер. Изјавата на Милибанд доаѓа во време кога компанијата на Мурдок Њуз Интернешенал објавува нови огласи во националните весници во кои најавува како ќе постапи во поглед на престапите. Весникот на Мардок „Њуз оф д Ворлд“ е затворен поради скандал околу прислушувањето на телефоните. „Мислам дека мораме да ја разгледаме ситуацијата во која едно лице може да има во сопственост повеќе од 20 отсто од новинскиот пазар, мултимедијалната платформа Скај и тв каналот Скај њуз“, рече Милибанд, повикувајќи на нови правила за сопственоста. Британските весници во сопственост на Мардок денеска ветија дека во целост ќе соработуваат со истрагата на полицијата, која исто е под притисок дека е премногу блиска со ...
| | веќе видена | слични

Медиумскиот магнат Руперт Мердок и се извини на британската јавност поради скандалот со хакирање телефони на жртви на криминал, само еден ден откако поднесоа оставка двајца директори од неговата медиумска империја Извинувањето беше објавено како платена реклама во седум весници - Жал ни е. „Њуз оф д ворлд“ бараше одговорност од другите, а не успеа кога дојде редот на него. Жал ни е за сериозните грешки. Длабоко жалиме за болката што ја претрпеа засегнатите поединци - се наведува во писменото извинување, кое беше објавено како платен оглас во седум весници на Мердок. Поранешната уредничка на „Њуз оф д ворлд“, Ребека Брукс, во петокот поднесе оставка на директорската функција во „Њуз интернешнал“, британскиот огранок на „Њуз корп“ на Мердок. Неколку часа подоцна, оставка поднесе и нејзиниот претходник Лес Хинтон. Британската полиција идентификува речиси 4.000 потенцијални цели на телефонското хакирање. Списокот на луѓето бил пронајден во документите на приватниот детектив, кој работел за „Њуз оф д ворлд“. ...
| | веќе видена | слични

Продолжуваат извинувања од Руперт Мардок, кој објави и втора реклама во весник дека неговата „Њус корп“ ќе даде отштета за скандалот со прислушување на телефоните што ја потресе неговата глобална медиумска империја. Во рекламата објавена во неколку британски неделни весници се наведува дека „Њус корп“ ќе помогне во полициската истрага и дека „нема да има место каде да се скријат“ престапниците. Ова следуваше по рекламата на цела страница во саботниот број на весниците што гласеше „Ние се извинуваме“. Минатата недела Мардок го затвори 168 години стариот таблоид „Њус оф д’ворлд“ откако беше обвинет дека прислушувал познати личности, политичари, други новинари, па дури и жртви на убиство. Неговите критичари посочија дека тоа не е доволно. Лидерот на британската Лабуристичка партија, Ед Минилбанд, изјави дека Мардок има „премногу моќ“ и неговата британска медиумска империја треба да биде уништена. Претседателот на Лабуристичката партија, Ед Милибанд, се заложи за укинување на концентрацијата на сопственост ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија, Ед Милибанд побара денеска „кршење“ на медиумската империја на Руперт Мардок, со воспоставување на нови прописи за поседување на медиумите за да може да се ограници моќта што, според него, сега ја има „Њуз Интернешанл“ во Велика Британија. Во интервју за пролабуристичкиот левичарски неделник „Обсервер“, Милибанд тврди дека Мардок има „опасно голема концентрација на моќ во своите раце“, што му овозможува да ја „злоупотреби моќта“ што му е дадена. Сегашните британски прописи кои го регулираат поседувањето и работењето на медиумите се застарени и затоа треба да се променат и прилагодат на „новото дигитално време“, смета Милибанд. Новото барање на лабуристите и на нивниот лидер Милибанд, кои „војуваат“ со Мардок и неговите медиуми, се совпадна со појавувањето на платениот оглас на медиумскиот магнат во британските неделни весници, во кои тој и „Њуз Интернешанл“ изразуваат жалење за она што се случувало во неделникот „Њуз оф д Ворлд“, признавајќи дека тоа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 174 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 71 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 50 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оствари средба со граѓани во Ѓорче Петров, каде народот совршено јасно вели НЕ за капитулантскиот ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милибанд повика на ограничување на Мардок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: