Луис Хамилтон победник на домашен терен

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ги израдува домашните, британски фанови откако победи на денешната трка во Силверстоун и дополнително ја намали предноста на во генералниот пласман на својот тимски колега Нико Розберг. Без никакви проблеми, Британецот на домашен терен ја одбрани пол-позицијата на трката која стартуваше на влажна патека, а Розберг го освои второто место и покрај проблемот со менувачот поради кој беше и под истрага на стјуардите. Немаше промени ниту до петтото место во однос на резултатите од квалификациите откако Ферстапен, Рикиардо и Раиконен ги задржаа позициите од вчера. Пласман до десеттото место обезбедија Перез, Хулкенберг, Саинц, Фетел и Квијат, а во генералниот пласман се уште води Розберг со 171 поен, следува Хамилтон со 167, а Раиконен е далеку со 106 поени на третото место.
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипата на Мерцедес нема да поднесе жалба поради казната која ја доби нивниот пилот и лидер во генералниот пласман, Германецот Нико Розберг, на минатата трка во Ф1 за Големата награда на Велика Британија Германецот е казнет со десет секунди заостанување, со што го загуби второто место, поради прекршок на правилата каде што побара помош од боксот, а преку радио доби упатство како да го надмине проблемот. На неколку круга до крајот на трката на Силверстон, Розберг пријави проблем со менувачот, а од боксот доби совет да не вози во седма брзина. Сопред правилата, екипата од бокс не смее преку радио да им помага на своите возачи, а со тоа и да им ги решаваат проблемите. Возачот мора самостојно да го вози болидот, без помош од страна на тимот, пишува во правилникот. По казната, Розберг и понатаму останува на првото место во генералниот пласман, но со само еден бод повеќе од клупскиот колега, Британецот Луис Хаминтон.
| | веќе видена | слични

Мерцедес одлучија да ја повлечат жалбата за казната од 10 секунди доделена на нивниот возач Нико Розберг по Британското Гран При. Тимот од Брекли имаше време до Четврток да одлучи дали и официјално ќе поднесе жалба по нивните изјави. Но во текот на вчерашниот ден, тие одлучија да ја прифатат казната за прекршување на правилата за тимско радио. Информациите кои Мерцедес му ги пренесоа на Розберг за да спречат откажување на менувачката кутија во последниот дел од трката отидоа предалеку и му помогнаа со перформансите на болидот. Според казната, тој го загуби второто место и моментално има само 1 поен предност пред Хамилтон во генералниот пласман. „Формула 1 тимот на Мерцедес АМГ Петронас денес одлучи да ја повлече својата изјава со намера за жалба против одлуката на стјуардите за време на Британското Гран При. Имавме можност да им докажеме на стјуардите дека откажување на менувачката кутија беше неизбежно и поради тоа ни беше дозволено да го советуваме Нико за промена на подесувањата. Но, советот да ја ...
| | веќе видена | слични

Мерцедес се откажа од жалбата на казната на Нико Розберг во Гран при на Велика Британија. Германецот беше санкциониран со десет секунди поради прекршување на правилата за комуникација преку радио. Така тој се најде од втора на трета позиција на „Силверстоун“, а предноста пред Луис Хамилтон во генералниот пласман беше скратена до еден поен. Лидерот во шампионатот се обрати кон механичарите пет круга пред крајот, кога доби проблем во менувачот. Од боксот му рекоа дека треба да избегнува да вклучува на седмата брзина, што сепак е прекршување на чл. 27, т. 1 од Правилникот. Во неделата од Мерцедес најавија дека ќе поднесат жалба на казната. Последователно сепак се откажаа од намерата. – Успеавме да им докажеме на стјуардите дека дефектот во менувачот се закануваше да предизвика крај на трката за болидот и затоа беше во рамките на правилата да го советуваме Нико за потребната промена на режимот. Сепак советот да избегнува седма брзина е прекршување според Правилникот, па го прифаќаме толкувањето на регулативата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На Нико Розберг му беа одземени бодови и остана без освоеното второ место на трката за ГН на Велика Британија откако стјуардите решија да го казнат поради радио комуникацијата со својот тим. Возачот на Мерцедес е казнет со 10 секунди што значи дека наместо второто, со оваа прмена го освоил третото место, а најмногу од ова профитираа Макс Ферстапен кој дојде до втората позиција, односно првопласираниот Луис Хамилтон кој сега има само еден бод заостанување во генералниот пласман. Причина за казната за Германецот која ја наведуваат стјуардите е сугестијата која ја доби од тимскиот инженер Тони Рос по проблемите со менувачот, при што Розберг беше советуван да го прескокнува седмиот степен на пренос. Објаснувањето на стјуардите е дека дел од комуникацијата била во склоп со новите правила, но дел од неа била нивно нарушување.
| | веќе видена | слични

Тимот на Мерцедес нема да ја обжали казната која ја доби нивниот возач, Нико Розберг по трката на Ф1 за ГН на Велика Британија, поради кршење на правилата за помош на возачите преку радиото од боксот. Розберг во вчерапната трка на Силверстон го зазеде второто место, но падна на третото место по додавањето на 10те секунди. Тој е казнет поради кршење на правилата за помош на возачите преку радиото од боксот. Неколку круга пред крајот на трката, Розберг пријави проблем со менувачот, а од боксот му советуваа да не вози во седмата брзина. Според правилата, екипата од боксот нема право преку радио да им помага на своите возачи за да решат технички проблем. „Возачот мора самостојно да го вози болидот, без помош“ , пишува во правилникот. По казната, Розберг остана прв во генералниот пласман, но со само еден поен повеќе од клупскиот колега, Луис Хамилтон, кој ја оствари третата победа во низа. Мерцедес до четврток има право на жалба, но денес истакна дека тоа нема да го стори.
| | веќе видена | слични

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтонпобеди на трката за Големата награда на Австрија откако во драматична завршница беше поумешен од клупскиот колега Нико Розберг. Во последниот круг на Хамилтон се обиде да го мине Розберг, кој беше лидер до тој момент, но Германецот погреши по што дојде до судир, а болидот на Розберг беше во лоша состојба. Хамилтон извозе до првото место, а Розберг беше минат од Макс Ферстапен и од Кими Раиконен. Трката на „Ред бул ринг“ беше исклучително интересна. Најпрвин механичарите го оневозможија Хамилтон да биде на првото место, а потоа Себастија Фетел остана надвор од трката откако му експлодира едната гума. Сите овие работи ги искористи Розберг, кој го имаше водството до последниот круг. Во генералниот пласман води Розберг со 153 бодови, иако за инцидентот е под истрага, а Хамилтон има 142, додека на делба на третото место се возачите на Ферари Раиконен и Фетел со по 96 бодови. Кај конструкторите на првото место е Мерцедес со 295 бодови, пред Ферари со 192. Следната трка се вози на ...
| | веќе видена | слични

Мерцедес поднесе жалба до ФИА во однос на одлуката да се казни Нико Розберг со 10 секунди со што тој би паднал на 3то место на крајот на трката, зад Макс Верстапен. Екипата имала доволно време да ја процени ситуацијата и решила да се жали на одлуката на стјуардите. Доколку жалбата не се поднесеше во текоте на вчерашниот ден, одлуката за казна од 10 секунди ќе била конечна. За да биде разгледана, жалбата треба да биде прифатена од ФИА во рок од 96 часа (4 денови).
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион во одбрана Луис Хамилтон зборуваше отворено против третманот кој Нико Розберг го доби од страна на гледачите на Британското Гран При поред патеката. За време на церемонијата на подиумот Хамилтон ги поддржи фановите кои не го исфиркуваа неговиот тимски колега и возач Нико Розберг, кажувајќи “не слушате ли многу исфиркувања,“ иако неколкумина потоа следеа повторно кон Розберг. Зборувајќи за ‘Sky’ по трката Хамилтон ги поддржа своите фанови да не го исфиркуваат неговиот ривал. “Мислам дека сме подобри од тоа. Искрено мислам дека ние како британци, британските фанови, мислам дека ние сме подобри од тоа.“ “Ние имавме одличен ден, ние не ни треба да стапнеме воопшто на нивото од некои луѓе кои го правеле тоа во минатото. Мислам дека ние сме над тоа.“ “Не е битно дали си прв или втор, секогаш треба да бидеш позитивен. Нема потреба од тоа.“ Хамилтон истрча надвор кон публиката прославувајќи ја неговата четврта победа на домашната патека. “Неверојатно е да се излезе таму надвор,“ кажа тој. “Пробав ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Актуелниот светски првак во Формула 1, Луис Хамилтон, победи на трката за Големата награда на Британија и ја намали предноста на тимскиот колега Нико Розберг, кој е лидер во генералниот пласман на само еден бод. Хамилтон на патеката во Силверстон ја забележа третата последовна победеа сезонава, вкупно 47-ма во кариерата. Втор низ целта мина Нико Розберг, а трет младиот возач на Ред Бул, Марк Ферстапен. Но после трката стујардите го казнија Розберг така што на неговото време додадоа уште десет секунди, поради што и ги заменија позициите со Верстапен. Во самиот финиш на трката Германецот имаше проблеми со менувачот, самиот рече дека размислувал да се откаже, но од тимот преку радио врската добил совет како да го реши проблемот. „Возачот мора самостојно да го вози болидот, без помош од некој друг“, шишува во Формула 1 правилникот. Розберг, пред трката во Унгарија на 24.јули, има 168 бодови, еден повеќе од Хамилтон.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Драган Ѓилас ги предводи протестите во Србија против претседателот Александар Вучиќ. Тој бара Вучиќ да си замине од власт, но притоа не сака да има избори ...
сите 236 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски на вечерашната ораторска вечер на младите од најголемата опозициска партија рече дека ниту нему, ниту на било кој во ВМРО-ДПМНЕ не му треба ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Луис Хамилтон победник на домашен терен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: