Првите две места на трката во Монте Карло за Ферари

2 копии

Монте Карло – Возачите на Ферари ги освоија првите две места на денешната трка за Големата награда на Монако што се возеше во Монте Карло. Ова е прва 1-2 победа за Ферари по пауза од седум години, а прва победа во Монако по 2001 година. Трката на првата позиција ја заврши Себастијан Фетел, кој во „пит-стопот“ го мина клупскиот колега Кими Раиконен, кој ја имаше пол позицијата и водеше до 40 круг. На третата позиција се пласира Даниел Рикардо од Ред Бул, а четвртото место го освои Валтери Ботас од Мерцедес. Со денешната победа Фетел има вкупно 129 поени, пред Луис Хамилтон кој има 104, а Ботас е трет со 75. Кај конструкторите прв е Ферари со 196 поени, пред Мерцедес со 179. Следната трка се вози на 11.јуни за Голмената награда на Канада во Монтреал.
| | веќе видена | слични

Фетел направи предност од 25 поени пред Луис Хамилтон со победата на неделното Монако ГП, додека Мерцедес уште еднаш имаа проблематичен викенд во кој не можеа да извлечат многу перформанси од ултра-меките гуми. Уште полошо за „Сребрената стрела“, на ред се патеките во Монтреал и Баку, каде што е потребна помала потисна сила поради тоа што се работи за „улични“ патеки, и повторно ќе биде проблем да се пренесе енергијата во гумите. „Мораме да најдеме решение за проблемите со оперативниот опсег на гумите. И уште едно нешто е јасно - потребно ни е Фетел да се откаже на барем уште една трка, во спротивност се е готово. Ферари имаат силен момент и ако остане вака, тогаш разликата станува огромна и алармантна“, вели Лауда во интервју за „Кронер цајтунг“.
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел е презадоволен од исходот на последното ГП, она за големата награда на Монако. Но Германецот во болидот на Ферари знае дека добриот старт е само еден добар увод во долгата сезона во Формула 1. „Само што дојдовме во Европа, само што е завршено тркањето во Монте Карло. Се таму некаде до Унгарија не сакам да размислувам за титулата. Размислувам само за наредната трка"- вели Фетел. Повеќекратниот шампион во Формула 1 го има вториот најдобар резултат, односно старт во кариерата. Повеќе бодови после шест трки имал само уште во 2011 година, кога како возач на „Ред Бул" собра 143 бода. „Не сакам бројки, не сакам да правам пресметки, и да ги споредувам годините. Уживам во моменталниот успех. Но тоа не значи дека ќе бидам успешен и на следната трка. Морам да бидам цврсто на земјата"- јасен е Фетел кој досега собра 129 поени во вкупниот поредок
| | веќе видена | слични

Италијанскиот тим направи контроверзна одлука да го внесе лидерот на трката Кими Раиконен во боксот пред Фетел, по што Германецот изби на првото место. Раиконен беше очигледно разочаран на подиумот, уште повеќе подгревајќи ги шпекулациите дека не е задоволен од тимската наредба. „Го сфаќам разочарувањето на Кими, посебно бидејќи имаше голем викенд. Но, Фетел имаше чиста победа. Тоа ме потсети на финалето на Ролан Гарос - кога еден ќе победи, другиот е несреќен. Но, се беше одлучено на патеката“, вели Алези. Со него се согласи и четирикратниот светски шампион, Алан Прост. „Не знаевме како Ферари ќе реагираат во Монако, но сега го имаме одговорот - Ферари се добри насекаде. Имаат одлична шасија и двајца одлични возачи. Не верувам дека има број 1 во тимот“, вели Прост.
| | веќе видена | слични

Тото Волф, шефот на тимот на Мерцедес, е убеден дека победата на Себастијан Фетел во Гран При на Монако оваа недела не беше во режија на тимот на Ферари. Себастијан успеа да помине пред својот тимски колега Кими Раиконен, откако мораше да почека финецот да влезе прв во боксот за промена на гумите. Четирикратниот светски шампион сепак направи два најбрзи кругови со доста стари гуми и успеа да си отвори предност точно колку да се врати на улиците на Кнежевството пред Кими. Така Себ победи и ја зголеми предноста пред вториот на табелата кај пилотите, Луис Хамилтон на 25 поени. “Ферари логично постапија, прв Раиконен во боксот за нови гуми. Тој ја водеше колоната и тие ја запазија етиката на овој начин. Убеден сум дека тие не режираа ништо, бидејќи можеше да го сторат тоа во сосема поинаков начин. Фетел направи голема работа во дват акруга со стари гуми”, убеден е Тото Волф.
| | веќе видена | слични

Себастијан Ветел (прво место) После трката Себастијан изјави дека бил изненаден со брзото темпо во круговите пред заминување во бокс. “Не беше планирано на ваков начин да го поминам Кими. Не ни можевме такво нешто да планираме. Монако е Монако. Она што беше битно на почетокот, да направиме разлика го остваривме. После тоа Ботас имаше доста добро темпо, а ние се мачевме. Во тој момент се створи простор и време да заминам во бокс. Ботас замина прв, Кими одма одговори, а јас знав дека имам предност пред Мерцедес и немаше што да изгубам. Дадов се од себе и после неколку кругови бев изненаден кога видов колкава предност сум направил. После враќањето на патеката можев да ја контролирам трката. Во финишот на трката сите се мачевме со топлината на пневматиците заради безбедносното возило. Тимот направи фантастична работа во текот на целиот викенд и им честитам и благодарам“ – изјави Фетел. Кими Раиконен (второ место) И покрај второто место Финецот на беше задоволен баш со пласманот. Ја поведе трката, но во ...
| | веќе видена | слични

Трикратниот светски првак во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон, по шестата трка сезонава, која се возеше во Монако, а на која победи Себастијан Фетел, изјави дека италијанскиот тим Ферари го форсира Германецот во однос на вториот возач Kими Раиконен. Ова беше трета победа сезонава за четирикратниот првак Фетел, кој сезонава е и лидер во Ф1-трките. - Целосно ми е јасно дека Ферари вложува максимален труд Фетел да оствари најдобар резултат. Многу е тешко на оваа патека возачот што заостанува да го престигне водечкиот, освен ако тоа не е тимска одлука - изјави Хамилтон. Трката во Монако од пол-позицијата ја почна Раиконен, но тимскиот колега Фетел го помина откако Финецот отиде во бокс. Од Ферари негираа дека се работи за однапред разработена тактика, а Фетел нагласи дека немало тимски наредби за пропуштање. Хамилтон беше седмопласиран во Монте Kарло.
| | веќе видена | слични
8 копии

Британецот Луис Хамилтон по трката во Монако на која победи Себастијан Фетел изјави дека италијанскиот тим Ферари го форсира Германецот во однос на вториот возач Кими Раиконен - Целосно ми е јасно дека Ферари вложува максимален труд Фетел да оставри најдобар резултат. Многу е тешко на оваа патека возачот кој заостанува да го престигне водечкиот, освен ако тоа не е тимска одлука, изјави Хамилтон. Трката во Монако од пол-позицијата ја почна Раиконен, но тимскиот колега Фетел го помина откако Финецот отиде во „бокс“. Од Ферари негираа дека се работи за однапред разработена тактика, а Фетел нагласи дека немало тимски наредби за пропуштање.
| | веќе видена | слични

Вчерашната трка во Монако повторно ги отвори дилемите дали Ферари повторно се враќа на вечната дилема за двојни аршини и наредби на трките. Сомнително е како тоа Кими Раиконен по добриот старт на почетокот од трката, беше лагоден напред и направи солидна разлика во однос на Фетел во првите десетина круга, а тоа подоцна почна да се топи, и за преку боксовите, Фетел и Кими ги променат местата на врвот. Себастијан Фетел со неколку извозени најбрзи кругови пред да влезе во бокс, успеа некако да ја стори разликата во однос на Финецот, и со првото влегување во боксот да избие на првата позиција, која ја задржа до крајот на трката. Стручнаците од Ф1, сметаат дека ова е јасна индикација дека во Ферари повторно работи на старата стратегија за фаворизирање на еден возач, а тој во овој случај е подобро рангираниот, Себастијан Фетел. Кими Раиконен очигледно не беше задоволен со 2. позиција на крајот, а по трката го изјави следното; „ Немам навистина што да кажам. Втората позиција не е претерано добра, но и тоа се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Целосно ми е јасно дека Ферари вложува максимален труд Фетел да оставри најдобар резултат. Многу е тешко на оваа патека возачот кој заостанува да го престигне водечкиот, освен ако тоа не е тимска одлука, изјави Хамилтон. Трката во Монако од пол-позицијата ја почна Раиконен, но тимскиот колега Фетел го помина откако Финецот отиде во „бокс“. Од Ферари негираа дека се работи за однапред разработена тактика, а Фетел нагласи дека немало тимски наредби за пропуштање. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 810 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првите две места на трката во Монте Карло за Ферари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: