ФЕРАРИ СЕ ИЗРАДУВА: Фетел донесе радост во Монако после 16 години

Лидерот во генералниот пласман во Формула 1 победи за ГН на Монако со што ги поправи работите за Ферари Тимот на Ферари чекаше цели 16 години за да се израдува на победа на трката за ГН на Монако откако денеска Себастијан Фетел се избори за триумф, а зад него остана Кими Раиконен кој беше најбрз во квалификациите. Поради грешка при влагањето во бокс Раиконен ја загуби лидерската позиција, па мораше да се задоволи со 2. позиција така што Фетел успеа да дојде до нови бодови кои ја подобрија неговата ситуација на врвот на листата и останува убедливо пред Хамилтон, кој после лошите квалификации вчера денеска не успеа да се избори за нешто повеќе од 7. место. Инаку, Ферари водеше од почеток до крај, па Фетел и Раиконен немаа проблеми за да останат на првите две позиции. Она што е изненадувачки е дека Мерцедес немаше место на подиумот каде што на 3. место заврши Даниел Рикијардо од Ред Бул. ГН НА МОНАКО - МОНТЕ КАРЛО РЕЗУЛТАТИ 1. Себастијан Фетел (Германија) Ферару 1:44:44.340 2. Кими Раиконен (Финска) Ферари ...
| | веќе видена | слични

Фетел направи предност од 25 поени пред Луис Хамилтон со победата на неделното Монако ГП, додека Мерцедес уште еднаш имаа проблематичен викенд во кој не можеа да извлечат многу перформанси од ултра-меките гуми. Уште полошо за „Сребрената стрела“, на ред се патеките во Монтреал и Баку, каде што е потребна помала потисна сила поради тоа што се работи за „улични“ патеки, и повторно ќе биде проблем да се пренесе енергијата во гумите. „Мораме да најдеме решение за проблемите со оперативниот опсег на гумите. И уште едно нешто е јасно - потребно ни е Фетел да се откаже на барем уште една трка, во спротивност се е готово. Ферари имаат силен момент и ако остане вака, тогаш разликата станува огромна и алармантна“, вели Лауда во интервју за „Кронер цајтунг“.
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел е презадоволен од исходот на последното ГП, она за големата награда на Монако. Но Германецот во болидот на Ферари знае дека добриот старт е само еден добар увод во долгата сезона во Формула 1. „Само што дојдовме во Европа, само што е завршено тркањето во Монте Карло. Се таму некаде до Унгарија не сакам да размислувам за титулата. Размислувам само за наредната трка"- вели Фетел. Повеќекратниот шампион во Формула 1 го има вториот најдобар резултат, односно старт во кариерата. Повеќе бодови после шест трки имал само уште во 2011 година, кога како возач на „Ред Бул" собра 143 бода. „Не сакам бројки, не сакам да правам пресметки, и да ги споредувам годините. Уживам во моменталниот успех. Но тоа не значи дека ќе бидам успешен и на следната трка. Морам да бидам цврсто на земјата"- јасен е Фетел кој досега собра 129 поени во вкупниот поредок
| | веќе видена | слични

Тото Волф, шефот на тимот на Мерцедес, е убеден дека победата на Себастијан Фетел во Гран При на Монако оваа недела не беше во режија на тимот на Ферари. Себастијан успеа да помине пред својот тимски колега Кими Раиконен, откако мораше да почека финецот да влезе прв во боксот за промена на гумите. Четирикратниот светски шампион сепак направи два најбрзи кругови со доста стари гуми и успеа да си отвори предност точно колку да се врати на улиците на Кнежевството пред Кими. Така Себ победи и ја зголеми предноста пред вториот на табелата кај пилотите, Луис Хамилтон на 25 поени. “Ферари логично постапија, прв Раиконен во боксот за нови гуми. Тој ја водеше колоната и тие ја запазија етиката на овој начин. Убеден сум дека тие не режираа ништо, бидејќи можеше да го сторат тоа во сосема поинаков начин. Фетел направи голема работа во дват акруга со стари гуми”, убеден е Тото Волф.
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Ферари, Серџо Маркионе смета дека годинава Скудерија го жнее успеход од напорната работа и пожртвуваноста последните неколку години откако тој и Аривабене го превзедоа водењето на славниот Формула 1 тим. 1-2 победата во Недела во Монако со Себ и Кими на чело на колоната стави крај на една долга неуспешна серија за победа во Монако која трае 16 години и крај на серија без 1-2 победа која трае 7 години. „Ова е нешто што го чекавме долго време и конечно се оствари, трка која ќе биде дел од нашата историја. Не само победа, но 1-2 победа на трка со традиција како славното Монако, каде Ферари пред 16 години победи во исти стил со Шумахер и Баричело во болидите. Денеска беше многу возбудливо и ја видовме вистинската Скудерија. Сите мои пофалби одат за возачите ушт ееднаш, за целата екипа без разлика дали се на патеката или секојдневно макотрпно работат во Маранело на болид кој конечно донесе огромна радост на нашите тифози и сатисфакција која ја заслужуваат“, гласи изјавата на Претседателот. Со оваа ...
| | веќе видена | слични

Трикратниот светски првак во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон, по шестата трка сезонава, која се возеше во Монако, а на која победи Себастијан Фетел, изјави дека италијанскиот тим Ферари го форсира Германецот во однос на вториот возач Kими Раиконен. Ова беше трета победа сезонава за четирикратниот првак Фетел, кој сезонава е и лидер во Ф1-трките. - Целосно ми е јасно дека Ферари вложува максимален труд Фетел да оствари најдобар резултат. Многу е тешко на оваа патека возачот што заостанува да го престигне водечкиот, освен ако тоа не е тимска одлука - изјави Хамилтон. Трката во Монако од пол-позицијата ја почна Раиконен, но тимскиот колега Фетел го помина откако Финецот отиде во бокс. Од Ферари негираа дека се работи за однапред разработена тактика, а Фетел нагласи дека немало тимски наредби за пропуштање. Хамилтон беше седмопласиран во Монте Kарло.
| | веќе видена | слични
8 копии

Британецот Луис Хамилтон по трката во Монако на која победи Себастијан Фетел изјави дека италијанскиот тим Ферари го форсира Германецот во однос на вториот возач Кими Раиконен - Целосно ми е јасно дека Ферари вложува максимален труд Фетел да оставри најдобар резултат. Многу е тешко на оваа патека возачот кој заостанува да го престигне водечкиот, освен ако тоа не е тимска одлука, изјави Хамилтон. Трката во Монако од пол-позицијата ја почна Раиконен, но тимскиот колега Фетел го помина откако Финецот отиде во „бокс“. Од Ферари негираа дека се работи за однапред разработена тактика, а Фетел нагласи дека немало тимски наредби за пропуштање.
| | веќе видена | слични

Вчерашната трка во Монако повторно ги отвори дилемите дали Ферари повторно се враќа на вечната дилема за двојни аршини и наредби на трките. Сомнително е како тоа Кими Раиконен по добриот старт на почетокот од трката, беше лагоден напред и направи солидна разлика во однос на Фетел во првите десетина круга, а тоа подоцна почна да се топи, и за преку боксовите, Фетел и Кими ги променат местата на врвот. Себастијан Фетел со неколку извозени најбрзи кругови пред да влезе во бокс, успеа некако да ја стори разликата во однос на Финецот, и со првото влегување во боксот да избие на првата позиција, која ја задржа до крајот на трката. Стручнаците од Ф1, сметаат дека ова е јасна индикација дека во Ферари повторно работи на старата стратегија за фаворизирање на еден возач, а тој во овој случај е подобро рангираниот, Себастијан Фетел. Кими Раиконен очигледно не беше задоволен со 2. позиција на крајот, а по трката го изјави следното; „ Немам навистина што да кажам. Втората позиција не е претерано добра, но и тоа се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Целосно ми е јасно дека Ферари вложува максимален труд Фетел да оставри најдобар резултат. Многу е тешко на оваа патека возачот кој заостанува да го престигне водечкиот, освен ако тоа не е тимска одлука, изјави Хамилтон. Трката во Монако од пол-позицијата ја почна Раиконен, но тимскиот колега Фетел го помина откако Финецот отиде во „бокс“. Од Ферари негираа дека се работи за однапред разработена тактика, а Фетел нагласи дека немало тимски наредби за пропуштање. /МИА
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел победи на трката за Големата награда на Монако, која во неделата се возеше во Монте Карло. Германецот на Ферари му ја донесе првата победа на најпрестижната трка во шампионатот на Формула 1 по 2001 година. Фетел предвидените 78 кругови ги мина со време 1:44:44.340 часа. Тимската стратегија го реши прашањето на победникот и го одреди пласманот на здодевната трка во Монте Карло. Се што беше интересно се случуваше помеѓу 35 и 48 круг кога возачите влегуваа во боксовите и ги менуваа пневматиците. Кими Раиконен кој ја започна трката од пол позицијата, прв ги посети своите механичари, Фетел остана на патеката четити кругови повеќе од тимскиот колега и од боксот излезе како лидер на трката. Стратегијата му донесе место на подиумот и на Даниел Рикардо од Ред Бул, кој имаше слична стратегија како и Фетел. Австралиецот стартуваше како петти, а на крајот заврши на третото место. Во 60 круг на патеката излезе безбедносното возило, откако по контактот со Батон се преврте боолидот на Паскал Верлејн. Од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Русија во обидот да го зголеми своето влијание на Балканот и него да го зачува како област на хаос и несигурност, го прави токму спротивното. Таа ги оддалечува ...
сите 159 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се ...
сите 136 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФЕРАРИ СЕ ИЗРАДУВА: Фетел донесе радост во Монако после 16 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: