G Класа е изборот на швајцарската армија

Тврдокорниот теренец на Mercedes, прославената G Класа , која гази во четвртата деценија сеуште е изборот број еден на армиите ширум светот. Од ова правило не одстапува ниту армијата на Швајцарија. После долг период на жестоко тестирање во секакви временски услови и на најлош терен швајцарците од три понудени теренци се одлучија за G Класа . Кои се останатите конкуренти не се открива, но тоа и не е толку важно. Моделот со кого ќе располага војската е G300 CDI која под хауба го пакува турбо дизелот со 6 цилинди OM 642 кој испорачува 184 КС и 400 Nm, спарен е со 5 степен автоматик и го турка теренецот до 160 km/h. Во игра се и постојаниот погон на четири тркала, редукторот, заклучувањето на трите диференцијали, клиренсот од 210 mm, всисникот за воздух изведен од страна и можноста за минување низ водена пречка длабока до 600 mm. Сето ова не е проблем за тврдокорната G Класа која е создадена како воено возило и почнува да се произведува во 1979 година . Интересно со G300 CDI швајцарската армија после 20 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со моделот Е350 Bluetec во својата понуда Mercedes воведе 9-брзински автоматски менувач кој ќе ја подобри ефикасноста на овој модел со намалување на потрошувачката на гориво до 5,3 литри на 100 километри и емисија на CO2 од 138 грама на километар. Станува збор за 9G-Tronic, трансмисија развиена од Mercedes, чија промоција се очекуваше веќе подолго време. Најверојатно во одредени модели, 9G-Tronic ќе го замени 7G-Tronic менувачот.
| | веќе видена | слични

Првиот Mercedes-Benz, опремен со новиот деветстепен автоматски менувач, е E350 BlueTec со заден пренос. Од компанијата соопштија дека новиот деветстепена автоматска трансмисија е целосно сопствен развој на Mercedes и на почетокот со неа ќе се опремуваат возилата од новата E-класа. До овој момент оваа изведба располагаше со автоматска трансмисија со седум брзини. Освен со иновативната деветстепена трансмисија, верзијата E350 BlueTec е опремена и со 3,0 литарски шестцилиндерски мотор со моќност од 252 коњски сили. Интересно е дека и покрај промената на менувачот динамичките карактеристики на автомобилот остануваат исти. Седанот со заден пренос забрзува од 0 до 100 km/h за 6.6 секунди. Освен новата трансмисија автомобилот е опремен и со старт-стоп систем, a благодарение на двете иновации E350 BlueTec е поекономичен. Просечната потрошувачка на гориво е 5,3 литри, кој е за 0.3 литри подобро од досегашната верзија. Во град E350 BlueTec со деветстепена трансмисија ќе троши 6,4 литри на 100 поминати километри ...
| | веќе видена | слични

Извршниот директор на Daimler, Дитер Зетче, изјави дека асортиманот на модели со погон на предни тркала, во Mercedes ќе продолжи да расте. Новите засилувања ќе се појават во 2018 година , за кога е закажана премиерата на серјал верзии на модели изградени на платформата MFA. Во интервју за Automotive News, Зетче, соопшти дека во моментов се прецизира портфолиото на компактните модели на Mercedes. „Сеуште не можам да соопштам точен број, но со сигурност потврдувам дека палетата постојано ќе расте, се до 2020 година“. Mercedes веќе, или во блиска иднина, лансира на пазарот пет модели со преден погон, изградени на MFA. Четири од нив се јасни A, B, CLA и GLA, а следната година треба да биде претставен уште еден, кој за сега останува мистерија. За него се знае само дека ќе биде достапен на пазарот во средината на следната година и нема да се продава во САД. Шпекулациите посочуваат тоа ќе биде кабриолет на база на A-класа или верзија со 7 места на основа на B-класа.
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 224 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

G Класа е изборот на швајцарската армија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: