Успешно завршена „Европската година на културното наследство 2018“

Управата за заштита на културното наследство укажа дека во земјава лани се реализирани 15 од 19-те активности, како и четири меѓународни Во рамките на програмата ,,Европска година на културното наследство 2018“, која лани се спроведуваше под слоганот ,,Нашето наследство – европска вредност!“ и мотото ,,Кон споделена одговорност за заштита на културното наследство“, според Управата за заштита на културното наследство на Република Македонија во земјава се реализирани 15 од 19-те активности, како и четири меѓународни. Европската година на културното наследство беше прогласена од страна на Европскиот парламент и Советот на ЕУ за да го промовира наследството и да ја зајакне свеста за заедничката европска историја и вредностите, при што беа покриени четири клучни теми: вклученост, одржливост, зачувување и иновација, преку кои во земјите-членки на Унијата во 2018 година беа спроведени повеќе од 11.500 настани и проекти на европско, национално, регионално и локално ниво, инволвирајќи 6,2 милиони жители на ЕУ, ...
| | веќе видена | слични

Струга, 17. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Традиционалната меѓународна конференција „Водици 2019“ годинава ќе се одржува во Струга. Седмата конференција ќе биде отворена вечерва од 20:00 часот во хотелот „Дрим“, а ќе трае до сабота, 19-ти јануари. Тематски е посветена на „Идентитетите, културното наследство и туризмот како важни елементи на современото секојдневно живеење и фигури на глобалните процеси “. Учество ќе земат околу 60-на научни и стручни лица од Македонија, Бугарија, Србија, Албанија, Азербејџан, Турција, Унгарија и Русија. Организатори на настанот се Универзитетот „Евро-Балкан“ и Институтот за Социо-културна антропологија на Македонија, во соработка со „MIRAS“ – Социјалната oрганизација за поддршка на изучување на културно наследство од Баку, Азербејџан, Селџук Универзиетот од Конија, Турција и Институтот за напредни истражувања од Косзег, Унгарија.
| | веќе видена | слични

Во организација на Универзитетот „Евро-Балкан“ и Институтот за Социо-културна антропологија на Македонија, во соработка со „MIRAS“ - Социјалната Организација за Поддршка на Изучување на Културно Наследство од Баку, Азербејџан, Селџук Универзиетот од Конија, Турција и Институтот за Напредни истражувања од Косзег, Унгарија, по седми пат се одржува Меѓународната конференција „Водици 2019“, овој пат во Струга, во хотелот Дрим, од 17- 19 јануар 2019 година. Оваа година конференцијата тематски е посветена на „Идентитетите, културното наследство и туризмот како важни елементи на современото секојдневно живеење и фигури на глобалните процеси “, а ќе учествуаат околу 60-тина научни и стручни лица од Македонија, Бугарија, Србија, Албанија, Азербеџан, Турција, Унгарија и Русија. Свеченото отварање на конфенција ќе биде на 17 јануари 2019, со почеток во 20 часот во хотел „Дрим“, Струга.
| | веќе видена | слични

Манастирот Трескавец, црквата Свети Никола во село Манастир Мариово, како и црквите во Зрзе ќе бидат едни од капиталните проекти на кои Заводот и Музеј Прилеп ќе стави акцент оваа година. После 5 години работа конечно во мај се очекува да биде завршена обновата на опожарените конаци на манастирот Трескавец. Најаважно од се е тоа што сега манастирот ќе биде заштитен според сите најсовремени стандарди за заштита од пожар. Се постави громобран со голем капацитет, конаците ќе бидат заштитени со мрежа на хидранти со вода, а ќе биде поставена и мрежа на посебен гас за гаснење на пожари. Ќе има индуктори во секоја просторија кои ќе сигнализираат доколку се појави пожар за да се вклучи системот. Се надеваат дека конечно ќе се започне и со заштита на црквата која е во катастрофална состојба. „И паралелно работиме на истражувачки работи, два тима, на архитектурата и на живописот, на црквата, магерницата и старата трпезарија. Се изготвуваат проекти за нивна конзервација, што значи дека овваа година можеби ќе распишеме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во мај ќе бидат готови конаците на манастирот „Трескавец“ кај Прилеп кои речиси шест години од опожарувањето се градат, информираат од прилепскиот „Завод и музеј“. Според Благоја Атанасоски, директор на Музејот, фокусот годинава е на заштитата на културното наследство. -Во мај, како што е и договорот со фирмата која ги изведува работите, конаците на „Трескавец“ треба да бидат готови, обновени. Паралелно, два тима работат на истражувањата на живописот и на архитектурата на магерницата и трпезаријата во комплексот и се работи на нивна конзервација. Годинава се очекува тендерот за овие истражувачки работи да биде готов, рече Атанасоски. Од Музејот признаваат дека претходниот проект за заштита и конзервација на споменикот „Илинден“ во Крушево не е во ред и работат на нови проекти. -На споменикот се работеше последниве две години. Ние презедовме други активности, зашто работите не се изведуваа како што треба. Сега работиме на нови проекти, на керамичкиот, бетонскиот и на витражниот дел. Тоа значи дека годинава ...
| | веќе видена | слични

Според Благоја Атанасоски, директор на Музејот, фокусот годинава е на заштитата на културното наследство. -Во мај, како што е и договорот со фирмата која ги изведува работите, конаците на „Трескавец" треба да бидат готови, обновени. Паралелно, два тима работат на истражувањата на живописот и на архитектурата на магерницата и трпезаријата во комплексот и се работи на нивна конзервација. Годинава се очекува тендерот за овие истражувачки работи да биде готов, рече Атанасоски. Од Музејот признаваат дека претходниот проект за заштита и конзервација на споменикот „Илинден" во Крушево не е во ред и работат на нови проекти. -На споменикот се работеше последниве две години. Ние презедовме други активности, зашто работите не се изведуваа како што треба. Сега работиме на нови проекти, на керамичкиот, бетонскиот и на витражниот дел. Тоа значи дека годинава нема да биде финална, но работите ќе продолжат барем уште две до три години, објаснува Атанасоски. Кога станува збор за архитектонското наследство во Крушево, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 158 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 553 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Државната изборна комисија, Антикорупциската комисија и Државниот завод за ревизија ќе учествуваат во сузбивањето на црната кампања за изборите и партиите кои ...
сите 203 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Успешно завршена „Европската година на културното наследство 2018“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: