МЕНТАЛНА ГИМНАСТИКА: „Замката - на човекот, на човештвото“

Двапати месечно или секој втор вторник, ќе ви презентираме нови, авторски содржини, текстови по кои сме сигурни дека ќе ве замислиме, но во исто време ќе ви предизвикаме позитивни чувства. Нашиот нов соработник, Жаклина Димовска ќе се обиде да ве предизвика на една "партија" ментална гимнастика. Ќе можете и да се вклучите и Вие преку e-mail адресата: mentalnagimnastika@vox.mk Во секојдневниот контакт еден со друг Универзум – човек постојано се случуваат некакви си размени... Размена на информации, сознанија, дразби за задоволување на социјалните потреби за: докажување на нешто, вредност, правилност, кодекс, морал... За самопотврдување, за внимание, за љубов, за доминантност, за управување, за дружба и тн. Кога ќе погледнеме малку „МАРСОВСКИ“ на сите овие иницијални поедини, групни или масовни комуникации и причината на потребноста, вредноста, а особено пак квалитетот односно целта во правец на корисност од аспект на вистинската корисност (е оваа категорија треба некаде и да ја објаснам што значи вистинска ...
| | веќе видена | слични

Останато

Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на одлуката и исправете се над театарската ...
сите 254 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 296 | | | веќе видена

Имотот во Чешка на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков ја зголемува околноста тој да се даде во бегство, продавајќи го огромниот имот од ...
сите 158 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Последните официјални податоци на Државниот завод за статистика го потврдуваат тоа. Економските политики даваат резултат. Просечната плата во месец септември ...
сите 239 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 336 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЕНТАЛНА ГИМНАСТИКА: „Замката - на човекот, на човештвото“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: