МЕНТАЛНА ГИМНАСТИКА: „Слободата - Неморал или несериозна одговорност?“

Двапати месечно или секој втор вторник, ќе ви презентираме нови, авторски содржини, текстови по кои сме сигурни дека ќе ве замислиме, но во исто време ќе ви предизвикаме позитивни чувства. Нашиот нов соработник, Жаклина Димовска ќе се обиде да ве предизвика на една "партија" ментална гимнастика. Ќе можете и да се вклучите и Вие преку e-mail адресата: mentalnagimnastika@vox.mk НЕ ЗНАЧИ НЕМОРАЛ - СЛОБОДАТА Е СЕРИОЗНА ОДГОВОРНОСТ Почнувам на овој начин од причини што слободниот ум, слободниот човек, слободната клетка е толку слободна што делува несериозно и неморално, но тоа е само за оние умови кои имаат еден куп рамки, предрасуди, концепти по кои живеат и мислат дека така треба, или следат дури и несвесно изголтани предрасуди дека така било правилно, или морално или сериозно!! Што значи ова: „Значи дека некоја средина, ситуација, семејство, социјална структура, едукација... Толку ги измесило (како парче пластелин) и си ги оформило своите „поданици“ за да полесно се справува со индивидуите кои ова одлично ...
| | веќе видена | слични

Останато

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева - но детали нема. Обвинителката Вилма Русковска го добила извештајот од мобилниот телефон на катица Јанева кој ...
сите 316 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 155 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 249 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЕНТАЛНА ГИМНАСТИКА: „Слободата - Неморал или несериозна одговорност?“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: