Мене ќе ме паметат по тебе

по моите искривени стихови родени за твоите како ден црни очи. Ќе бидам стар колку век во настанување. На врвовите од прстите ти секогаш ќе му пркосиш на светот: моите песни ќе се твои потсетници, напишани, речени, можеби и извикани - како што се вика име кое постои на сите јазици и тропа во градите. Ќе ме паметат по моите песни затоа што ги обојуваше исто како што се обојува асфалт сред есен, како што се топи снег во март. Моите песни. Никогаш не напишани, неми песни за твоите години, за твоите исчезнувања и враќања. Оловни песни со железен вкус. Мене ќе ме паметат по тебе.
| | веќе видена | слични

Останато

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 46 | | | веќе видена

Францускиот муслимански совет (ЦФЦМ), водечки претставник на муслиманите во Франција, денеска соопшти дека ги тужи „Фејсбук“ и „Јутуб“, бидејќи емитувале ...
сите 95 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастање веќе нема авторитет, а тоа ги отежнува обидите на претседателот Макрон да најде конструктивен излез од кризата ...
сите 96 | | | веќе видена

Ако не помине законот со кој ќе се реши статусот и ќе се продолжи работата на Специјалното јавно обвинителство се зголемува можноста земјава во јуни да не ...
сите 130 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена

Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе достави конкретни амандмани на Законот за Јавно обвинителство, тогаш ќе има нова средба за да се разгледаат, кажа министерката за правда ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мене ќе ме паметат по тебе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: