Мене ќе ме паметат по тебе

по моите искривени стихови родени за твоите како ден црни очи. Ќе бидам стар колку век во настанување. На врвовите од прстите ти секогаш ќе му пркосиш на светот: моите песни ќе се твои потсетници, напишани, речени, можеби и извикани - како што се вика име кое постои на сите јазици и тропа во градите. Ќе ме паметат по моите песни затоа што ги обојуваше исто како што се обојува асфалт сред есен, како што се топи снег во март. Моите песни. Никогаш не напишани, неми песни за твоите години, за твоите исчезнувања и враќања. Оловни песни со железен вкус. Мене ќе ме паметат по тебе.
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 285 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 219 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мене ќе ме паметат по тебе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: