Во Крива Паланка пролетна школа `Етнографија на социјализмот`

3 копии

Крива Паланка - Во манстирскиот комплекс "Св. Јоаким Осоговски" кај Крива Паланка денеска започна програмата на Меѓународната пролетна школа "Етнографија на социјализмот" во организација на Институтот за етнологија и антропологија при Универзитетот "Свети Кирил и Методиј", Скопје. - Ова е втора година како ја организираме пролетната школа на тема Етнографија на социјализмот. Институтот е организатор, но од годинава имаме потесна соработка и со локалната установа Градски музеј и општина Крива Паланка, со цел школата да стане дел од културниот, а може да се рече и од образовниот живот во Крива Паланка и доколку и дадеме доволно амбиции, таа да стане препознатлив стил на градот, изјави проф. д-р Љупчо Ристески, професор на Институт за етнологија и антропологија при УКИМ. Школата, додаде тој, се одржува тргнувајќи од идејата дека многу малку знаеме за социјализмот,периодот во којшто многу генерации живееја или живееле. - Сакаме да направиме што по детални истражувања за овој период. Исто така и нашите студенти, ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на Денот на полицијата – 7 Мај, денеска со полагање цвеќе на спомен-обележјето на загинатите бранители од Крива Паланка во воениот конфликт од 2001 година и со меморијален фудбалски турнир беа одбележани 16 години од нивната смрт.На спомен-обележјето на бранителите од Крива Паланка Момир Стојановски, Јане Јакимовски и Горан Стојановски пред полициската станица, почит им оддадоа семејствата на загинатите херои, општинска делегација предводена од градоначалникот Арсенчо Алексовски, преставници од Посебната единица на полицијата, Македонскиот полициски синдикат, претставници на Министерството за внатрешни работи, членови на здружението „Херои на Македонија“, на Единицата за обука и поддршка, Полициска станица за гранична контрола и граничен надзор и други.Во чест на бранителите, по шеснаесетти пат во спортската сала „Петар Поп Арсов“ во Крива Паланка се одржува и меморијален турнир во мал фудбал во организација на Полициската станица од Крива Паланка и Македонскиот полициски синдикат.Турнирот беше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Цвеќињата познати меѓу народот под името курвичиња, како и џунџулето, петунијата, бегонијата кои ЈП Паркови и зеленило ги сади низ Скопје, добија конкуренција. Од претпријатието најавија многу нови видови на цвеќиња со кои ќе се разубавува главниот град. За прв пат годинава претпријатието произвело 40 проценти повеќе цвеќиња во однос на претходните години Метрополата ќе се разубавува со нови видови на цвеќиња. Ако досега на јавните површини се садеа џунџуле, бегонија, петунија, импатиенс или попозната меѓу народот како курвичиња, од јавното претпријатие "Паркови и зеленило" најавија многу нови видови во кои Скопје ќе расцвета. Меѓу новите цвеќиња кои се производство на Паркови и зеленило се лантана, портулака, хипоестес. Од јавното претпријатие се задоволни од производството на цвеќиња годинава кое речиси да е двојно зголемено. - За прв пат во ЈП Паркови и зеленило се случува да имаме производство од 700.000 парчиња на цвеќе. Досега годишно произведувавме по 450.000 парчиња. Со ова производство повеќе ќе ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Секторот "Паркови и зеленило" при Јавно претпријатие "Комуналец", Крива Паланка периодов работи интензивно на уредување и разубавување на реонот на централното градско подрачје на Крива Планака и градскиот кеј, по течението на двата брега на Крива Река - Работиме на изготвување украсни цветни форми кои се поставени на повеќе локации низ градот и околината. Имаме направено два лебеди, два штрка, шешир, цветна коцка и други, кои веќе се засадени со сезонски цвеќиња и се очекува по расцветување на истите овие форми да го добијат својот вистински лик, информира раководителот на секторот, Драги Пејчиновски. Во завршна фаза е изработката на импровизираниот водопад кој ќе истекува од автентичната фонтана од градскиот парк во самиот кеј на Крива река. - Водопадот ќе дотекува во импровизирано езерце, каде преку пумпи истата вода ќе се враќа во двете фонтани и водопадот. Нема да се прават дополнителни трошоци или загуби на вода, а фонтаната и водопадот ќе бидат осветлени со светлечки ламби во боја што ќе му дава ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 304 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 226 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Крива Паланка пролетна школа `Етнографија на социјализмот`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: