Судиите, јавните обвинители и полицијата ќе се обучуваат за новиот закон за КП

Службениците на МВР, судиите и јавните обвинители и правосудната полиција од крајот на месец мај ќе започнат да се обучуваат за да се оспособат за новиот концепт на законот за кривична постапка Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и министерот за правда Михајло Маневски потпишаа Меморандумот за соработка меѓу двете институции околу имплементацијата на активностите предвидени со Програмата за спроведување на Акцискиот план за спроведување на Законот за кривична постапка. „Со меморандумот обезбедуваме навремено подготвување на двете министерства за ефикасно имплементирање и институционално применување на новиот закон за кривична постапка“ изјави Јанкулоска. „Предвидена е двегодишна обука на сите инволвирани судии, јавни обвинители, адвокати, за правосудната полиција и буквално за сите кои ќе учествуваат во спроведувањето на Законот за кривична постапка. Обуките ќе траат се до примената на законот“, рече Маневски. На прашање од каде ќе се финансираат обуките, со оглед на тоа дека ...
| | веќе видена | слични

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и министерот за правда Михајло Маневски вчера потпишаа Меморандум за соработка, кој на двете министерства ќе им овозможи партнерско делување во реализирање на обуките за спроведување на Законот за кривична постапка. Меморандумот има значење и за спроведување на Кривичниот законик и другите закони од областа на кривичното право, со посебен акцент на борбата против организираниот криминал и корупцијата. Како што објасни Јанкулоска, обуката ќе ја посетуваат службениците на МВР, судиите, јавните обвинители и правосудната полиција. - Преку хармонизација на соработката меѓу министерствата се поставува нулта толеранција кон криминалот, рече таа. Министерот за правда нагласи дека овој закон се подготвувал повеќе од две години и пред да почне неговата целосна имплементација, од овој месец до крајот на годината ќе се одржат 14 едукативни семинари со кои ќе бидат опфатени 600 лица. Од нив 12 се со целосна поддршка на ОБСЕ, а два со поддршка на правната канцеларија на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 228 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 162 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 197 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Австрискиот министер за внатрешни работи, Херберт Кикл, рече дека и понатаму се разговара со земји од Западен Балкан за основање центри за прифаќање азил во ...
сите 69 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судиите, јавните обвинители и полицијата ќе се обучуваат за новиот закон за КП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: