Мемети: Грубо прекршување на човековите права

Правото на приватност и семеен живот не случајно е едно од основните темелни вредности загарантирани во Уставот. Тоа може да се ограничи во исклучителни околности и во строго определена процедура, изјави за „Утрински весник“, Народниот правобранител Иџет Мемети. По објавувањето на аферата дека се прислушувани над 20.000 илјади граѓани, вели тој, незнам дали воопшто може да се каже дека во Македонија постои правото на приватност и правна сигурност на граѓаните. Омбудсманот изразува длабока загриженост и повикува на разум, осудувајќи го ова „грубо прекршување на човековите слободи и права без оглед дали се работи за јавни личности или други лица“. Тој вели дека оваа појава е застрашувачка и штети и на прислушкуаваните и на сите други граѓани во Република Македонија, а и на самото општество. (Г.Д.)
| | веќе видена | слични

Обвинителството вели дека ја чека кривичната пријава од партијата; правобранителот Мемети длабоко загрижен поради информациите за прислушкување По вчерашната прес-конференција на водачот на СДСМ Зоран Заев, на којашто опозиционерите ја обвинија власта дека врши масовно нелегално прислушкување на граѓаните, уследија редица реакции. Руфи Османи, поранешен водач на етнички албанската политичка партија НДП, изјави дека ја потврдува автентичноста на неговиот разговор којшто беше презентиран вчера во јавноста од страна на СДСМ. На прес-конференцијата беше презентирана и снимка од разговор на лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Од оваа партија немаа коментар за автентичноста на разговорот и само ги повикаа институциите да ги преземаат потребните дејствија согласно законските овластувања. Од Владата немаше реакција, освен што владиниот портпарол Александар Георгиевски на барање на редакцијата на НОВА изјави дека ставот на Владата за оваа тема е изнесен преку дејствието на Министерството за внатрешни работи (МВР) со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Не знам дали воопшто може да се каже дека во Македонија постои правото на приватност и правна сигурност на граѓаните, вели за 24 Вести Народниот правобранител Иџет Мемети по вчера објавените аудио записи од прислушувани разговори, кои ги презентираше лидерот на СДСМ, Зоран Заев. – Се работи за грубо прекршување на едно од фундаменталните човекови права, и јас како Народен правобранител на Република Македонија најостро ја осудувам оваа појава, без разлика дали се работи за снимање или прислушување на јавни личности или на останатите граѓани. Оваа појава верувајте ќе остави многу тешки последици и за граѓаните но и за нашето општество, и е застрашувачки наједноставно речено. Повикувам како Народен правобранител на разум.
| | веќе видена | слични

Немаме коментар за специфичната содржина на објавените материјали, но ние веќе ги изразивме нашите зголемени грижи за случувањата во земјата, справувањата со нив и влијанието кое ова прашање го има врз целосната политичка клима. Ова го изјави денеска Маја Коцијанчич, портпаролка на високата претставничка на Европската унија за надворешна политика Федерика Могерини, како одговор на прашањето поврзано со вчерашното објавување на аудио снимки од страна на македонската опозиција. Инсистираме на почитување на основниот принцип на слобода на изразување и кога ќе дојде до каква било истрага да има транспарентност на процесот и почитување на презумпцијата на невиност на линија со европските и меѓународните стандарди која мора да биде обезбедена. Маја Коцијанчич, портпаролка на високата претставничка на Европската унија за надворешна политика Федерика Могерини. Зборувајќи на брифингот во Брисел, таа нагласи дека биле во контакт со сите на теренот, дека делегацијата на Европската унија во земјава била многу активна, а ...
| | веќе видена | слични

Според Народниот правобранител Иџет Мемети, во Македонија е загрозено правото на приватност и правната сигурност на граѓаните. Во однос на прислушувањата кои вчера ги обелодени лидерот на СДСМ Зоран Заев, Мемети изразува длабока загриженост. - За информациите дека се прислушувани голем број на граѓани, и во однос на тоа што беше јавно покажано, искажувам длабока загриженост и го осудувам ова грубо прекршување на човековите слободи и права без оглед дали се работи за јавни личности или други лица. Оваа појава е застрашувачка и штети и на прислушкуаваните и на сите други граѓани во Македонија, вели Мемети. Тој апелира до граѓаните, до инволвираните и институциите да не си играат, бидејќи се работи за сериозна појава. - Народниот правобранител во однос на општи појави освен што може да ја искаже неговата загриженост во однос на прекршувањата на правата и да апелира да се почитуваат правилата и прописите итн, не може друго да направи. Може да води постапка ако одредено лице бара од него заштита, вели Мемети.
| | веќе видена | слични

Се работи за грубо прекршување на едно од фундаменталните човекови права - правото на приватност и семеен живот. Тоа е првата реакција на Народниот правобранител Иџет Мемети по вчера објавените аудио записи од прислушувани разговори, кои ги презентираше лидерот на СДСМ, Зоран Заев - Јас како Народен правобранител на Република Македонија најостро ја осудувам оваа појава, без разлика дали се работи за снимање или прислушување на јавни личности или на останатите граѓани. Оваа појава, верувајте, ќе остави многу тешки последици и за граѓаните но и за нашето општество, и е застрашувачки наједноставно речено. Повикувам како Народен правобранител на разум - вели Мемети во изјава за 24 Вести. По ова, вели тој, не знам дали воопшто може да се каже дека во Македонија постои правото на приватност и правна сигурност на граѓаните. .
| | веќе видена | слични

Јавниот обвинител Марко Зврлевски засега не реагира по допрен глас, туку чека да стигне кривичната пријава од СДСМ. За Радио Слободна Европа тој вели дека до крајот на работниот ден вчера до Основното јавно обвинителство не била доставена кривична пријава од СДСМ за случајот со прислушувањето. Зврлевски додава и дека кога ќе ја примеле кривичната пријава, тогаш ќе постапувале по случајот. Јавниот обвинител Марко Зврлевски. x Јавниот обвинител Марко Зврлевски. Поради информациите дека се прислушувани голем број на граѓани на Република Македонија и во однос на тоа што беше јавно покажано искажувам длабока загриженост и го осудувам ова грубо прекршување на човековите слободи и права без оглед дали се работи за јавни личности или други лица. Иџет Мемети, народен правобранител. Во членот 35 од Законот за јавно обвинителство пак се наведува дека „во случај кога до јавниот обвинител допре глас дека од страна на овластените службени лица во Министерството за внатрешни работи и други државни органи се пречекорени ...
| | веќе видена | слични

Останато

Тоа што МВР го крие наводниот работен налог за началникот на Алфите кој бил на викенд во Охрид со службено возило е доказ дека сме сведоци на уште еден скандал ...
сите 200 | | | веќе видена

Институтот за политички истражувања по спроведената анкета излезе со податоци дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на наредните избори. Имено, истражувањето во август ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мемети: Грубо прекршување на човековите права

Од:
До кого (е-маил):
Порака: