12 ден од СП во фудбал: Хрватска и Мексико играат за влез во наредното коло


12 ден од СП во фудбал: Хрватска и Мексико играат за влез во наредното коло Дванаесетиот ден на Светското првенство во Бразил почнува со натпревари од последното трето коло во групната фаза. Од 18 часот во Б групата Холандија и Чиле ќе го решат во меѓусебен дуел победникот на групата, додека Шпанија и Австралија играат натпревар без резултатко значење. Во 22 часот се играат натпреварите во грапата А во која е значително покомпликувана ситуацијата. Бразил игра со Камерун и е во најдобра ситуација, додека Мексико и Хрватска во меѓусебен дуел ќе одлучат кој од втора позиција ќе оди во натамошниот тек на натпреварувањето. Мексико е во подобра позиција и има поен повеќе, па и нерешен резултат би му гарантирал премин во осмина финалето. Холандија, покрај Франција, е репрезентацијата која во првите две кола верјојатно најмногу покажа во Бразил, а сега ќе игра против Чиле за прво место во групата. Холанѓаните имаат подобра гол разлика, па ним и нерешен исход би им завршил работа. Селекторот Ван Гал јасно ...
| | веќе видена | слични

Сега е време за големо славје, но веќе од следниот ден целосно ќе се фокусираме на дуелот против Холандија, изјави мексиканскиот селектор, Мигел Ерера Репрезентативците на Мексико заслужено обезбедија пласман во 1/8-финалната рунда откако во најважниот натпревар од групната фаза успеаја со убедливи 3:1 да го торпедираат директниот ривал за втората позиција во групата А, селекцијата на Хрватска. Во 1/8-финалната рунда Мексико ќе се обиде да го изненади големиот фаворит за светската титула, Холандија. Не само што ги затворија сите приоди кон сопствениот гол, избраниците на Мигел Ерера ги искористија сите шанси што ги создадоа пред хрватскиот гол. Мексико по голема доминација дојде во водство со погодокот на капитенот, Рафаел Маркез (72'), а три минути подоцна во листата на стрелци се запиша и одличниот играч за врска Андрес Гуадрадо. Третиот гол беше дело на резервниот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Хавиер Ернандез (82'). Честа на Хрватите ја спаси Перишиќ (87'). - Мислам дека одигравме еден добар натпревар, ...
| | веќе видена | слични

Во третиот меч избраниците на Ван Гал го победија Чиле (2:0) и го освоија првото место во групата Репрезентацијата на Холандија се промовира во најголем фаворит за светската титула откако и во последниот натпревар од групната фаза, избраниците на Луис ван Гал забележаа заслужен триумф од 2:0 над директниот ривал за првата позиција, селекцијата на Чиле. Противник на Холандија во 1/8-финалната рунда е секогаш незгодниот тим на Мексико. Три бода добија уште повеќе на значење зашто се освоени без помошта на капитенот, Робин ван Перси кој ја одлежа суспензијата од еден натпревар поради жолти картони. Новиот успех во групата Х го најави Лерој Фер со погодокот во 77. минута, а во самиот финиш од натпреварот, во листата на стрелци се запиша и Мемпфис Депај, кој го постигна својот втор погодок на Мундијалот во Бразил. - Победи поинтелигентниот тим. Чиле не искористи три чисти шанси пред нашиот гол. На претходните два натпревара, Чиле одигра максимално офанзивно, но ние имавме лек за нивната игра, ги затворивме сите ...
| | веќе видена | слични

СП 2014 | Мексико одигра фантастичен натпревар против Хрватска и обезбеди 1/8 финале, Бразил убедливо го победи Камерун за првото место во групата А... Интересен натпревар, со многу шанси и четири гола одиграа Мексико и Хрватска, мексиканците беа подобриот противник и заслужено одат понатаму. На Хрватска и беше потребна само победа, на Мексико му одговараше и реми, но не го бранеа почетниот резултат. На почетокот Хрватска беше поактивна, но како одминуваше натпреварот Мексико беше се поопасен. На головите се чекаше до 72. минута кога Маркез со глава реализираше за 1-0, потоа се беше полесно за Мексико. Три минути подоцна контра која ја реализира Гуардадо за 2-0, а конечните 3-0 беа дело на Чичарито на осум минути до крајот на натпреварот. Во финишот Хрватска успеа да постигне почесен гол преку Перишиќ за конечни 3-1. Пред самиот крај на натпреварот, опасен старт на Ребиќ и директен црвен картон за него, тешко се помирија со поразот Хрватите. Во натпреварот кој беше многу поизвесен, Бразил со убедливи 4-1 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Репрезентациите на Бразил и Мексико обезбедија пласман во нокаут фазата од групата А. Првите осминафинални двојки се Бразил-Чиле и Холандија -Мексико. Хрватите не успеаја да обезбедат пласман во следната фаза, откако убедливо загубија од Мексико со 1:3. Рафа Маркез во 72. минута ја отвори серијата голови, откако беше највисок во шеснаесетникот и со глава го совлада Плетикоса. „Коцкестите“ се обидоа да одговорат, но немаа сили за тоа. Само три минути подоцна на асистенција од Пералта на 2:0 зголеми Гвардадо. Нововлезениот Чичарито во 82. минута ја запечати судбината на Хрватска, која до крајот постигна почесен погодок преку Перишиќ. Бразил ја оправда фаворитската улога против Камерун и славеше со 4:1 со што го освои првото место во групата и во осминафиналето ќе игра против Чиле. „Кариоките“ за разлика од претходните два меча одиграа на свое ниво и по 17 минути игра поведоа преку Нејмар. Камерун за момент се закани и изедначи преку Матип, но до крајот на полувремето Нејмар со својот втор гол во 35. минута ...
| | веќе видена | слични

Селекциите на Холандија и на Шпанија постигнаа победи во последните натпревари од третото коло во "Б" групата, на СП во Бразил. Репрезентацијата на Холандија во директен дуел за првото место во групата го победи Чиле со 2-0 и е пред Чиле во групата , додека Шпанија и Австралија завршија со настапите на СП.Шпанија со победа над Австралија од 3-0 се прости од мундијалот во Бразил. Бразил и Мексико од "А" групата се пласираа во 1/8 финалето на СП , кое заврши за Камерун и за Хрватска. Бразил славеше над Камерун со 4-1, додека Мексико за само 10 минути ја демолира Хрватска со 3-1. (Крај)
| | веќе видена | слични
9 копии

На дванаесеттиот ден од Светското фудбалско првенство формирани се првите два осминафинални парови. Домаќинот Бразил во следната фаза ќе игра со Чиле, а Холандија за противник ќе го има Мексико. Ова е епилогот по завршувањето на трите кола во А групата од која Мундијалот го напуштаат Хрватска и Камерун. Резултати на синоќешните натпревари од последното коло во А групата: Хрватска – Мексико 1:3 и Бразил – Камерун 4:1. Табела А група: Бразил 7 бодови , Мексико 7, Хрватска 3, Камерун 0. Бразил поради подобрата гол-разлика го освои првото место и за противник ја доби второпласираната репрезентација од Б групата, а Мексиканците како втори ќе играат со холандската селекција која заврши прва во Б групата. Дуелот Бразил – Чиле ќе се одигра на 28 јуни во Бело Хоризонте од 18 часот. Истиот ден од 22 часот во Рио де Жанеиро за четвртфинале ќе се борат Холандија и Мексико.
| | веќе видена | слични

Мексико е во транс. Низ улиците се слави пласманот во осминафиналето на Светското првенство во Бразил. Десетици илјади Мексиканци се радуваат на големиот успех и се горди на своите фудбалери кои во нокаут фазата ќе играат против Холандија.
| | веќе видена | слични

"Фудбалската репрезентацијата на Мексико успеа да слави во натпреварот кој решаваше за осминафиналната виза на Светското првенство во Бразил, откако со фуриозно второ полувреме се избори за 3:1 против селекцијата на Хрватска. Мексиканците во Ресифе настапуваа како на домашен терен, публиката беше далеку на страната на „сомбреросите“, иако „коцкестите“ беа тие кои што се обидуваа да го надмудрат одличниот чувар на мрежата Очоа. Во 72-та минута стрелците од Мексико стапија на сцена, мрежата на Плетикоса о погодок реализиран по корнер прв ја затресе ветеранот Маркез. Хрватите по ова тргнаа поконкретно кон голот на мексиканскиот голман, но примија нов гол, а стрелец беше Гуардадо за водство на Мексико од 2:0. Откако влезе од клупата за резерви, меѓу стрелците се вмеша и фудбалерот на Манчестер Јунајтед Чичарито, и тоа на есетина минути до крајот на натпреварот. Утешниот погодок за балканскиот состав го постигна Ракитиќ, за 3:1, а во преостанатиот дел од дуелот, Ребиќ „уживаше“ од соблекувалната на ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Хрватска ги заврши натпреварите на СП во Бразил откако во директниот дуел за второто место со Мексико загуби убедливо со 3-1. Головите за Мексико ги постигнаа Рафаел Маркез во 72. минута, потоа Андрес Гвардадо три минути подоцна, а победата ја запечати Чичарито во 82. минута. Поразот на Хрватите го ублажи Иван Перишиќ во 87. минута.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 368 | | | веќе видена

Откако британскиот Парламент отфрли договор за брегзит на премиерката Тереза Меј со Брисел, можноста Велика Британија да ја напушти Европската унија без ...
сите 404 | | | веќе видена

Водици беше прославен насекаде низ земјите каде што живеат православни Македонци, првпат годинава и во Данска Православните верници и Македонската православна ...
сите 366 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша пред неколку дена, отпатува кај сопругот Душко Тошиќ за да се обиде да ги испегла односите по аферата. Без оглед на фотографиите кои Јелена ги ...
сите 216 | | | веќе видена

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 61 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 349 | | | веќе видена

Никос Вуцис, претседателот на грчкиот парламент, денеска соопшти дека на вчерашните масовни протести во Атина против Преспанскиот договор имало организиран ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

12 ден од СП во фудбал: Хрватска и Мексико играат за влез во наредното коло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: