Спорт - Мексико го освои Голд-куп 2011

Репрезентацијата на Мексико успеа да триумфира на шампионатот на Средна и на Северна Америка, наречен Голд-куп, откако во финалето славеше над САД со 4-2. Победата на Мексиканците е уште послатка бидејќи стигнаа до неа иако противникот имаше предност од 0-2 по дваесетина минути игра, со погодоците на Бредли и на Донован. Сепак, Мексико заигра далеку подобро во останатиот дел од средбата и направи фантастичен пресврт предводен од двојниот стрелец Барера. Чикарито Хернандез, кој ја доби наградата за најдобар стрелец на шампионатот, во големото финале не постигна ниту еден погодок, но затоа расположени за тресење на противничката мрежа, покрај Барера, беа и Гуардадо и Дос Сантош, што беше сосема доволно за Мексико да дојде до толку посакуваниот трофеј. Со освојувањето на Голд-куп, Мексико си го визираше учеството во Купот на конфедерации, натпреварување што во 2013 година ќе се одржи во Бразил.
| | веќе видена | слични

Мексико по шести пат во историјата на турнирот во Конкакаф зоната го освои Голден купот. Во финалето Мексико ја надигра селекцијата на Соединетите Американски Држави со 4:2. Ацтеките губеа со 0:2 но успеаа да направат пресврт и со головите на Пабло Барера, Гуардадо и Џвани дос Сантос го грабнаа трофејот. За американците прецизни беа Мајкл Бредли и Лендон Донован.
| | веќе видена | слични

За најдобар играч на турнирот е прогласен напаѓачот на Мексико и на на Манчестер јунајтед, Хавиер Хернандез, кој соседум гола е и водечки стрелец Мексико ја одбрани титулата на фудбалскиот Голд-куп (првенство на Средна и Северна Америка), со победата со 4-2 во финалето против домаќинот САД. Мексико е убедливо најуспешната репрезентација во историјата на Голд-купот со девет титули, пред САД, кои имаат четири. На Американците не им помогна ниту водството од 2-0 што го имаа по првите 23 минути од мечот. Мексико возврати преку Барера, кој ја прекина серијата од 351 минута без примен гол на американскиот голман Тим Хауард, и Гвардадо, кој го израмни резултатот, за потоа со уште два гола во вториот дел да дојде и до победата. За најдобар играч на турнирот е прогласен напаѓачот на Мексико и на Манчестер јунајтед, Хавиер Хернандез, кој со седум гола е и водечки стрелец. За Лендон Донован, кој беше најдобриот американски играч, мала утеха претставува неговиот 13. гол на Голд-купот, со кој стана најефикасен во ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 70 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Мексико го освои Голд-куп 2011

Од:
До кого (е-маил):
Порака: