Мексиканец во трката по српскиот телеком

2 копии

Најбогатиот човек на светот, мексиканскиот бизнисмен Карлос Слим, сака да го купи српскиот телеком, тврди агенцијата „Бета“. Американската компанија „Американ Мобајл“, која е во сопственост на Слим и на најголемиот оператор во САД, АТТ, минатата недела ја откупила документацијата за учество на тендерот за купување дел од акциите на телекомот на Србија. Во „Американ мобајл“, чие богатство е проценето на 53,5 милијарди евра, Слим е сопственик на 45 отсто, АТТ на 25 отсто, додека остатокот од акциите го имаат мали акционери и еден фонд. Оваа компанија е мегаоператор и има повеќе од 211 милиони корисници на мобилна телефонија и 25 милиони корисници на фиксна телефонија во САД. Владата на Србија има 80 проценти од акциите во телекомот, додека преостанатите 20 отсто ги има грчки ОТЕ, во која, пак, германски „Дојче телеком“ има удел од 30 отсто. Министерството за финансии на Србија минатиот месец објави тендер за продажба на 51 отсто од акциите на телекомот, чија вкупна вредност е проценета на 2,43 милијарди ...
| | веќе видена | слични

Американската компанија „Американ Мобајл“ откупи документација за учество на тендерот за купување на 51 процентен удел во „Телеком Србија“, пренесува „Бета“. Сопственик на „Американ Мобајл“ е најбогатиот човек на светот Каролс Слим, чиј што имот, според Форбс се проценува на 53 милијарди долари. објавува дека , „Бета“ неофицијално дознава дека грчкиот ОТЕ ќе го продаде својот 20% удел во „Телеком Србија“.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 184 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мексиканец во трката по српскиот телеком

Од:
До кого (е-маил):
Порака: