Мексиканец во трката по српскиот телеком

2 копии

Најбогатиот човек на светот, мексиканскиот бизнисмен Карлос Слим, сака да го купи српскиот телеком, тврди агенцијата „Бета“. Американската компанија „Американ Мобајл“, која е во сопственост на Слим и на најголемиот оператор во САД, АТТ, минатата недела ја откупила документацијата за учество на тендерот за купување дел од акциите на телекомот на Србија. Во „Американ мобајл“, чие богатство е проценето на 53,5 милијарди евра, Слим е сопственик на 45 отсто, АТТ на 25 отсто, додека остатокот од акциите го имаат мали акционери и еден фонд. Оваа компанија е мегаоператор и има повеќе од 211 милиони корисници на мобилна телефонија и 25 милиони корисници на фиксна телефонија во САД. Владата на Србија има 80 проценти од акциите во телекомот, додека преостанатите 20 отсто ги има грчки ОТЕ, во која, пак, германски „Дојче телеком“ има удел од 30 отсто. Министерството за финансии на Србија минатиот месец објави тендер за продажба на 51 отсто од акциите на телекомот, чија вкупна вредност е проценета на 2,43 милијарди ...
| | веќе видена | слични

Американската компанија „Американ Мобајл“ откупи документација за учество на тендерот за купување на 51 процентен удел во „Телеком Србија“, пренесува „Бета“. Сопственик на „Американ Мобајл“ е најбогатиот човек на светот Каролс Слим, чиј што имот, според Форбс се проценува на 53 милијарди долари. објавува дека , „Бета“ неофицијално дознава дека грчкиот ОТЕ ќе го продаде својот 20% удел во „Телеком Србија“.
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 60 | | | веќе видена

Изјавите на претставниците на власта дека цензусот и не бил така битен за конечниот резултат на претстојниот референдум значат дека политичката борба ќе ...
сите 301 | | | веќе видена

Овен   Ќе успеете да направите промени во вашиот љубовен живот. Во попладневните часови ќе имате прекрасна средба со вашите пријатели. Дајте шанса на секого да ...
сите 53 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со претседател на словенечкиот Државен збор на Дејан Жидан ги истакна исклучително високите пријателски односи со ...
сите 41 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мексиканец во трката по српскиот телеком

Од:
До кого (е-маил):
Порака: