Мекнамара: САД може да помогнат за името

4 копии

Соединетите Американски Држави (САД) и Европа можат, доколку сакаат, да притиснат да се реши спорот, вели аналитичарката од Фондацијата Херитиџ, Сали Мекнамара во интервјуто за Гласот на Америка Според неа, НАТО и ЕУ треба да останат доследни на определбата за проширување за земјите кои ги исполниле критериумите. Аналитичарката, чија специјалност се европски прашања, наведува дека отсекогаш постоеле билатерални прашања, дека Грција има своја поента во спорот со името, но дека е битно прашањето за името меѓу Македонија и Грција да се реши од поширок аспект. „Веќе подолго време порачуваме дека едно билатерално прашање не треба да се наметнува на мултинационалните алијанси како овие. Чудно е и мошне опасно за обете страни“, истакнува Мекнамара. Замолена да ја коментира изјавата на американскиот заменик-помошник државен секретар Томас Кантримен дека времето за решавање на спорот околу името е токму сега, Мекнамара порачува дека токму сега американската влада има шанса од зборови да премине на дела. „Владата на ...
| | веќе видена | слични

Додека грчката страна инсистира на едно име, со географска одредница, за општа употреба, а македонската на решение што нема да задира во националниот идентитет, САД и Европа во рацете имаат дипломатски орудија и можат да притиснат - доколку сакаат - да се реши прашањето, смета аналитичарката Сали Мекнамара од Фондацијата Херитиџ со седиште во Вашингтон. На барањето да ја коментира неодамнешната изјава на американскиот заменик-помошник државен секретар Томас Кантримен дека времето за решавање на спорот околу името е токму сега, Мекнамара категорична оти токму сега американската влада има шанса од зборови да премине на дела. “Владата на Обама и Европа се најдоа во мошне чудна ситуација каде Грција - која, според мене, го создава проблемот - е исправена пред меѓународната заедница, и никогаш досега немала барања за толкава помош, финансиска и политичка. Владата на САД во случајов е во предност. Доколку сакаат да разговараат со Грците, да извршат притисок, да употребат дипломатија, ги имаат сите средства да го ...
| | веќе видена | слични

НАТО и ЕУ да бидат доследни на определбата за проширување за земјите кои ги исполниле критериумите, укажува аналитичарката на фондацијата "Херитиџ", чија специјалност се европски прашања Соединетите Американски Држави треба да се вклучат во решавањето на спорот со името што го наметнува Грција, сега кога таа земја е во ситуаицја да бара помош, а НАТО и ЕУ да бидат доследни на определбата за проширување за земјите кои ги исполниле критериумите, оценува Сали Мекнамара од фондацијата "Херитиџ" во Вашингтон, во интервју за Гласот на Америка на македонски јазик. Таа смета дека Грција има своја поента во спорот со името, но битно е тој да се реши од поширок аспект. - Веќе подолго време порачуваме дека едно билатерално прашање не треба да се наметнува на мултинационалните алијанси какви што се овие. Чудно е и мошне опасно за двете страни, вели аналитичарката, чија специјалност се европски прашања. На барањето да ја коментира неодамнешната изјава на американскиот заменик-помошник државен секретар Томас Кантримен ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон може да помогне да се изнајде брзо решение за името. Огромните финансиски барања на Атина за надминување на кризата, можат да бидат условени со решение на билатералниот проблем. Во пресрет на посетата на Хилари Клинтон на Грција, американската аналитичарка Сали Мекнамара бара од САД и Европа засилена дипломатија и притисок врз Атина. - Владата на Обама и Европа се најдоа во мошне чудна ситуација каде Грција која, според мене, го создава проблемот - е исправена пред меѓународната заедница, и никогаш досега немала барања за толкава помош, финансиска и политичка. Владата на САД во случајов е во предност. Доколку сакаат да разговараат со Грците, да извршат притисок, да употребат дипломатија, ги имаат сите средства да го сторат тоа, вели аналитичарката од Херитиџ во интервју за Гласот на Америка. Бродот тоне, но црвените линии не се поместуваа. Грчкиот државен врв е дециден дека економската криза нема да ги натера да попуштат за спорот. Името е една од темите на кои државниот секретар на САД ...
| | веќе видена | слични

НАТО и ЕУ треба да останат доследни на определбата за проширување за земјите кои ги исполниле критериумите, смета Сали Мекнамара од Фондацијата Херитиџ со седиште во Вашингтон. Аналитичарката, чија специјалност се европски прашања, наведува дека отсекогаш постоеле билатерални прашања, дека Грција има своја поента во спорот со името, но дека е битно прашањето за името меѓу Македонија и Грција да се реши од поширок аспект. - Веќе подолго време порачуваме дека едно билатерално прашање не треба да се наметнува на мултинационалните алијанси како овие. Чудно е и мошне опасно за обете страни, вели Мекнамара, во изјава за Гласот на Америка на македонски јазик. На барањето да ја коментира неодамнешната изјава на американскиот заменик-помошник државен секретар Томас Кантримен дека времето за решавање на спорот околу името е токму сега, Мекнамара категорична оти токму сега американската влада има шанса од зборови да премине на дела. - Владата на Обама и Европа се најдоа во мошне чудна ситуација каде Грција - ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 269 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 308 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 46 | | | веќе видена

Домашните аналитичари имаат поделени ставови околу тоа дали и како случувањата поврзани со бегството на Никола Груевски ќе се одразат на односите со соседните ...
сите 608 | | | веќе видена

Сушата која во последните три месеци е присутна во земјава, придонесе штедроста на изворите на реките забрзано да опаѓа. Во тој поглед не е исклучок ни ...
сите 39 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 122 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 180 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мекнамара: САД може да помогнат за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: