Мекнамара: САД може да помогнат за името

4 копии

Соединетите Американски Држави (САД) и Европа можат, доколку сакаат, да притиснат да се реши спорот, вели аналитичарката од Фондацијата Херитиџ, Сали Мекнамара во интервјуто за Гласот на Америка Според неа, НАТО и ЕУ треба да останат доследни на определбата за проширување за земјите кои ги исполниле критериумите. Аналитичарката, чија специјалност се европски прашања, наведува дека отсекогаш постоеле билатерални прашања, дека Грција има своја поента во спорот со името, но дека е битно прашањето за името меѓу Македонија и Грција да се реши од поширок аспект. „Веќе подолго време порачуваме дека едно билатерално прашање не треба да се наметнува на мултинационалните алијанси како овие. Чудно е и мошне опасно за обете страни“, истакнува Мекнамара. Замолена да ја коментира изјавата на американскиот заменик-помошник државен секретар Томас Кантримен дека времето за решавање на спорот околу името е токму сега, Мекнамара порачува дека токму сега американската влада има шанса од зборови да премине на дела. „Владата на ...
| | веќе видена | слични

Додека грчката страна инсистира на едно име, со географска одредница, за општа употреба, а македонската на решение што нема да задира во националниот идентитет, САД и Европа во рацете имаат дипломатски орудија и можат да притиснат - доколку сакаат - да се реши прашањето, смета аналитичарката Сали Мекнамара од Фондацијата Херитиџ со седиште во Вашингтон. На барањето да ја коментира неодамнешната изјава на американскиот заменик-помошник државен секретар Томас Кантримен дека времето за решавање на спорот околу името е токму сега, Мекнамара категорична оти токму сега американската влада има шанса од зборови да премине на дела. “Владата на Обама и Европа се најдоа во мошне чудна ситуација каде Грција - која, според мене, го создава проблемот - е исправена пред меѓународната заедница, и никогаш досега немала барања за толкава помош, финансиска и политичка. Владата на САД во случајов е во предност. Доколку сакаат да разговараат со Грците, да извршат притисок, да употребат дипломатија, ги имаат сите средства да го ...
| | веќе видена | слични

НАТО и ЕУ да бидат доследни на определбата за проширување за земјите кои ги исполниле критериумите, укажува аналитичарката на фондацијата "Херитиџ", чија специјалност се европски прашања Соединетите Американски Држави треба да се вклучат во решавањето на спорот со името што го наметнува Грција, сега кога таа земја е во ситуаицја да бара помош, а НАТО и ЕУ да бидат доследни на определбата за проширување за земјите кои ги исполниле критериумите, оценува Сали Мекнамара од фондацијата "Херитиџ" во Вашингтон, во интервју за Гласот на Америка на македонски јазик. Таа смета дека Грција има своја поента во спорот со името, но битно е тој да се реши од поширок аспект. - Веќе подолго време порачуваме дека едно билатерално прашање не треба да се наметнува на мултинационалните алијанси какви што се овие. Чудно е и мошне опасно за двете страни, вели аналитичарката, чија специјалност се европски прашања. На барањето да ја коментира неодамнешната изјава на американскиот заменик-помошник државен секретар Томас Кантримен ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон може да помогне да се изнајде брзо решение за името. Огромните финансиски барања на Атина за надминување на кризата, можат да бидат условени со решение на билатералниот проблем. Во пресрет на посетата на Хилари Клинтон на Грција, американската аналитичарка Сали Мекнамара бара од САД и Европа засилена дипломатија и притисок врз Атина. - Владата на Обама и Европа се најдоа во мошне чудна ситуација каде Грција која, според мене, го создава проблемот - е исправена пред меѓународната заедница, и никогаш досега немала барања за толкава помош, финансиска и политичка. Владата на САД во случајов е во предност. Доколку сакаат да разговараат со Грците, да извршат притисок, да употребат дипломатија, ги имаат сите средства да го сторат тоа, вели аналитичарката од Херитиџ во интервју за Гласот на Америка. Бродот тоне, но црвените линии не се поместуваа. Грчкиот државен врв е дециден дека економската криза нема да ги натера да попуштат за спорот. Името е една од темите на кои државниот секретар на САД ...
| | веќе видена | слични

НАТО и ЕУ треба да останат доследни на определбата за проширување за земјите кои ги исполниле критериумите, смета Сали Мекнамара од Фондацијата Херитиџ со седиште во Вашингтон. Аналитичарката, чија специјалност се европски прашања, наведува дека отсекогаш постоеле билатерални прашања, дека Грција има своја поента во спорот со името, но дека е битно прашањето за името меѓу Македонија и Грција да се реши од поширок аспект. - Веќе подолго време порачуваме дека едно билатерално прашање не треба да се наметнува на мултинационалните алијанси како овие. Чудно е и мошне опасно за обете страни, вели Мекнамара, во изјава за Гласот на Америка на македонски јазик. На барањето да ја коментира неодамнешната изјава на американскиот заменик-помошник државен секретар Томас Кантримен дека времето за решавање на спорот околу името е токму сега, Мекнамара категорична оти токму сега американската влада има шанса од зборови да премине на дела. - Владата на Обама и Европа се најдоа во мошне чудна ситуација каде Грција - ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 458 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 180 | | | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје регистрирани се шест новозаболени од мали сипаници од кои две се бебиња под шест месеци, останатите четворица се возрасни на 31 ...
сите 159 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мекнамара: САД може да помогнат за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: