Мекејн: Спорот за името може да се реши

10 копии

Поранешниот претседателски кандидат на САД, републиканскиот сенатор Џон Мекејн смета дека прашањето за спорот околу името меѓу Македонија и Грција може да биде решено. - Грција во моментов се справува со огромни предизвици и сметам дека во таква ситуација, добрите односи со Македонија веројатно само ќе бидат од нејзин интерес, изјави Мекејн по добивањето на Меѓународната награда на слободата на Обединетата македонска дијаспора. Како што јави Гласот на Америка на македонски, наградата им е врачена и на сенаторот-демократ Френк Лутенберг од Њу Џерси и независниот сенатор Џозеф Либерман од Конектикат, а постхумно и на поранешниот државен секретар Лоренс Игелбергер.
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседателски кандидат, републиканскиот сенатор Џон Мекејн ја доби Меѓународната награда на слободата на Обединетата македонска дијаспора (ОМД), која му беше доделена на Глобалната конференција која оваа организација ја организира денеска и утре во Вашингтон, САД, јавува Voice of America на македонски јазик Наградата годинава ќе им биде врачена и на сенаторот од редовите на демократите Франк Лутенберг од Њу Џерси и на независниот сенатор Џозеф Либерман од Конектикат, а постхумно и на поранешниот државен секретар на САД, Лоренс Иглбергер. „Значи многу да се добие меѓународна награда за слободата, бидејќи доаѓа од луѓе кои ја напуштиле својата земја за да дојдат во САД, но и натаму се определени за независноста и слободата на Република Македонија, земја која, како што знаеме, се сима соочено со многу предизвици. Нивната поддршка за мене е мотивација да продолжам да ја поддржувам Македонија“, изјави Мекејн по приемот на наградата. Сенаторот ги опиша американско-македонските односи како добри, а ...
| | веќе видена | слични

Од вчера па се до сабота, Обединетата македонска дијаспора во Вашингтон на својата трета годишна конференција ја промовира македонската кауза. Како тече лобирањето? Македонци од сите континенти и пријатели на Македонија во хотелот Мариот во непосредна близина на Белата куќа дискутираат за напредокот на Македонија во 20-те години по осамостојувањето. Меѓу говорниците - бројни американски претставници, како Томас Кантримен од Стејт департментот и поранешниот конгресмен Ерл Померој. Вчера, ОМД лобираше буквално од канцеларија до канцеларија во Конгресот и ги награди сенаторите Џон Мекејн, Франк Латенберг и Џозеф Либерман. Сенаторот Мекејн во изјавата по наградувањето порача дека ќе продолжи да ја поддржува Македонија? Да, во кусото интервју за Гласот на Америка Мекејн ги опиша американско-македонските односи како добри, а рече дека биле одлични кога поранешниот претседател Буш пројавил личен интерес за Македонија. Ја пофали македонската армија за учеството во Авганистан. „Благодарни сме заради фактот што ...
| | веќе видена | слични

Мекејн ќе продолжи да ја поддржува Македонија Р епубликанскиот сенатор и п оранеш ен претседателски кандидат Џон Мекејн го доби високото признание „ Меѓународната награда на слободата “, што му ја додели Обединетата македонска дијаспора ОМД Оваа награда пренесува , како што објави Г л ас от на Америка на македонски јазик, годинава ќе им биде врачена и на сенаторот-демократ Френк Лутенберг од Њу Џерси и независниот сенатор Џозеф Либерман од Конектикат Наградата, според Мекејн, е поттик за натамошна работа на билатералните односи тој подвлече дека ќе продолжи да ја поддржува Македонија. „Значи многу да се добие меѓународна награда за слобода, бидејќи доаѓа од луѓе кои иако ја напуштиле својата земја за да дојдат во САД и други земји ширум светот, и натаму се определени за независноста и слободата на Македонија, земја која, како што знаеме, се има соочено со предизвици. Нивната поддршка за мене е мотивација да продолжам да ја поддржувам Македонија“ ,рече Мекејн. Високото признание постхумно ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседателски кандидат, републиканскиот сенатор Џон Мекејн се закити со македонско признание Меѓународната награда на слободата на Обединетата македонска дијаспора ОМД), пренесува Галс на Америка на македонски. Оваа награда годинава ќе им биде врачена и на сенаторот-демократ Френк Лутенберг од Њу Џерси и независниот сенатор Џозеф Либерман од Конектикат, а постхумно и на поранешниот државен секретар Лоренс Игелбергер. Наградата е поттик за натамошна работа на билатералните односи, изјави Мекејн за Гласот на Америка на македонски по доделувањето.
| | веќе видена | слични

Ирина Гелевска Поранешниот претседателски кандидат, републиканскиот сенатор од Аризона Џон Мекејн jа доби Меѓународната награда на слободата на Обединетата македонска дијаспора којашто му беше врачена на почетокот од Глобалната конференција на македонската дијаспора во Вашингтон. Наградата е поттик за натамошна работа на билатералните односи, изјави Мекејн за Гласот на Америка на македонски по доделувањето. Во однос на спорот меѓу Македонија и Грција околу името, Мекејн е оптимист: „Се надевам дека прашањето може да се реши. Грција во моментов се справува со огромни предизвици и сметам дека во таква ситуација, добрите односи со Македонија веројатно само ќе бидат од нејзин интерес.“ Сенаторот ги опиша американско-македонските како добри, но биле подобри за време на претседателскиот мандат на поранешниот американски претседател Џорџ Буш. Мекејн не заборави да го истакне придонесот на македонската армија во меѓународната мисија во Авганистан. „Благодарни сме заради фактот што македонската армија ни ...
| | веќе видена | слични

Од денес па се’ до сабота, во Вашингтон ќе се одржи третата по ред Глобална конференција на Обединетата македонска дијаспора (ОМД), со редица настани на кои ќе учествуваат истакнати гости од американската и македонската политичка сцена, бизнисмени, уметници. На конференцијата ќе се дискутира за напредокот на Македонија изминативе 20 години, за актуелната ситуација и идните планови. Организаторите ја опишуваат програмата како најдобра досега. Настанот започна денес во Конгресот, каде попладнево по американско време, претставници на дијаспората буквално од врата до врата лобираат кај конгресмени и сенатори за натамошна поддршка за аспирациите на Република Македонија за евро - атлантска интеграција. Традиционално, во рамки на средбите е предвидено доделување на почесните Меѓународни награди на слободата на ОМД. Еден од тројцата добитници годинава е Џон Мекејн, сенаторот од Аризона и поранешен републикански претседателски кандидат. Тој важи за еден од пријателите на македонската кауза во Конгресот. Примајќи ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Грција во моментов се справува со огромни предизвици и сметам дека во таква ситуација, добрите односи со Македонија веројатно само ќе бидат од нејзин интерес, изјави Мекејн по добивањето на Меѓународната награда на слободата на Обединетата македонска дијаспора. Како што јави Гласот на Америка на македонски, наградата им е врачена и на сенаторот-демократ Френк Лутенберг од Њу Џерси и независниот сенатор Џозеф Либерман од Конектикат, а постхумно и на поранешниот државен секретар Лоренс Игелбергер. Наградата, според Мекејн, е поттик за натамошна работа на билатералните односи. - Значи многу да се добие меѓународна награда за слобода, бидејќи доаѓа од луѓе кои иако ја напуштиле својата земја за да дојдат во САД и други земји ширум светот, и натаму се определени за независноста и слободата на Македонија, земјата која, како што знаеме, се има соочено со предизвици. Нивната поддршка за мене е мотивација да продолжам да ја поддржувам Македонија, рече Мекејн. Тој ги опиша американско-македонските односи како ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро порача дека ќе продолжи да ја води земјата и дека тоа е негова обврска, во согласност со Уставот, како и тоа дека е ...
сите 145 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мекејн: Спорот за името може да се реши

Од:
До кого (е-маил):
Порака: