Прв пораз на Анадолу Ефес во Евролигата

Владо Илиевски со 9 поени не успеа да им помогне на кошаркарите на Анадолу Ефес да забележат втора победа во Евролигата. По стартниот триумф на гости против Партизан, ноќеска кошаркарите на Ефес беа поразени пред своите гледачи од белгиски Белгаком Спиру со 79-80. Илиевски, за разлика од неколку минати натпревари, сега имаше одлична минутажа и успеа да поентира во неколку наврати, но на крајот немаше сили да им донесе и победа на домашните. Илиевски поентираше 1/3 за 2 поени, 1/2 за три и 4/4 од линијата за слободни фрлања. Во своето конто Илиевски забележа и 8 асистенции, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Од останатите македонски кошаркари кои настапуваат во Евролигата, денес својот втор настап ќе го има Антиќ со Олимпијакос, кој на домашен терен ја пречекува екипата на Фенербахче и Бо МекКејлеб кој со Монтепаски дома ја пречекува екипата на Олимпија од Словенија.
| | веќе видена | слични

Во победата на Монтепаски над Олимпија во четвртокот македонскиот репрезентативец имаше осум шута од поле (седум за два поена), ги погоди сите, а забележа и по три скока, асистенции и украдени топки Мекејлеб краде топка Македонскиот репрезентативец, кошаркарот Лестер Бо Мекејлеб беше најдобар поединец на натпреварот од 2. коло на Евролигата, на кој Сиена Монтепаски дома убедливо ја совлада Унион Олимпија со 79-57. Мекејлеб беше фантастичен на овој натпревар и за 22 минути постигна 17 поени, со 100-отстотен шут од игра (7/7 за два и 1/1 за три поени), на кој придодаде и по три скока, асистенции и украдени топки. Според многумина, тоа беше фантастично издание на Мекејлеб. И капитенот на македонската репрезентација Перо Антиќ беше расположен во ова коло во победата на неговиот клуб Олимпијакос во дербито на колото против Фенербахче со 81-74. Антиќ беше најдобар скокач со 12 скока, од кои по шест на два краја од паркетот. Тој беше лошо шутерски расположен, постигнувајќи скромни 5 поени со многу промашувања од ...
| | веќе видена | слични

Лестер Бо имаше блескава вечер на двете страни од теренот. Против Олимпија постигна 17 поени (без промашувања за 2 поена 7-7 и 1-1 за 3 кошеви), на кои придодаде 3 скока, исто толку асистенции и украдени топки за 22 минути игра - Антиќ, прв скокач во Олимпијакос Со преостанатите седум одиграни натпревари се заокружи второто коло од најквалитетното клупско натпреварување, Евро лигата. Во ова коло повеќе од значајна улога имаа нашите интернационалци Лестер Бо Меккелеб во дресот на Монтепаски и Перо Антиќ во Олимпијакос од Атина. Актуелниот шампион на Италија, Монтепаски, во Сиена немаше тешка задача против гостинот од Љубљана. Уште после првите 10 минути се беше познато околу крајниот исход на натпреварот (26:4). Вистински диригент во играта на Монтепаски беше натурализираниот Македонец, Меккелеб, кој и на овој натпревар ги исполни очекувањата. Имаше блескава вечер на двете страни од теренот и со постигнатите 17 поени (без промашувања за 2 поени 7-7 и 1-1 за 3 кошеви), на кои придодаде 3 скока, исто толку ...
| | веќе видена | слични

Влатко Илиевски и Ефес Анадолу беа полеани од студен туш во првиот натпревар пред домашна публика во Евролигата. По триумфот во првото коло, турскиот тим изгуби од аутсајдерот Шарлроа од Белгија со 80-79 и покрај извонредната партија на македонскиот плејмејкер, кој постигна девет поени, осум асистенции и три скока. Илиевски беше клучен во топењето на разликата која Белгијците со агресивна игра ја остварија во првото полувреме, но на крајот не успеа да спречи сензација во групата Ц. Во групата А, каде Перо Антиќ со својот Олимпијакос игра против Фенербахче, екипата на Каха Лаборал го совлада Канту со 81-69, а во групата Б ЦСКА Москва ја оправда улогата на фаворит совладувајќи го Брозе Баскет со 94-74, додека Панатинаикос беше сигурен на гостувањето кај Загреб со победа од 81-62. Во истата група екипата на Уникаха го совлада Жалгирис со 85-78, по продолжението откако регуларниот дел заврши 67-67. Покрај Антиќ,во Евролигата настапи и Бо Меккејлеб во дресот на Монтепаски против Олимпија. ...
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ беше најдобар скокач на Олимпијакос во победата на домашен терен над Фенербахче, а Лестер Бо Меккејлеб најдобар стрелец за Сиена во триумфот над Унион Олимпија. Двајцата македонски репрезентативци остварија победи во второто коло од кошаркарската Евролига и придонесоа да се заборави поразот на Владо Илиевски со Анадолу Ефес од Шарлоа (79-80). Во Атина, Олимпијакос со 81-74 го совлада Фенербахче, а Антиќ имаше 12 скокови, по 6 офанзивни и дефанзивни, постигнувајќи 5 поени за 24,5 минути на паркетот. Меккејлеб во Сиена со 79-57 славеше над Унион Олимпија, а натурализираниот Македонец постигна 17 поени и средбата ја заврши без ниедно промашување (7/7 за два поени, 1/1 за три поени). Тој имаше по три скока, асистенции и украдени топки, а на теренот мина 22 минути.
| | веќе видена | слични

Во натпреварите од 2.коло на Евролигата, триумфираа екипите на македонските репрезентативци Бо Мекејлеб и Перо Антиќ. Монтепаски според очекувањата ја совлада Олимпија со 79:57, а фантастичен беше Бо Мекејлеб кој за 22 минути игра уфрли 17 поени без промашување од поле (7/7 за два, 1/1 за три), имаше три асистенции, три скока и три украдени топки. Помош имаше од Лавринович со 12 и Каукенас со 11 коша. Натпреварот беше решен уште во првата четвртина која италијанскиот шампион ја доби со 26:4. Во поразениот тим Американецот Дејвис Бертанс беше единствениот кошаркар со двоцифрен број на поени (12). Олимпијакос со пресврт во второто полувреме го порази Фенербахче со 81:74. Перо Антиќ немаше шутерска вечер и за 24 минути постигна само пет коша (1/9 за два, 0/3 за три, 3/4 за слободни фрлања), но затоа пак беше одличен во играта во одбрана и под кошевите каде оствари 12 скока (беше најдобар скокач) и еден од најзаслужните за пресвртот на грчкиот тим. Спанулис постигна 22 поени, а Принтезис поен помалку за ...
| | веќе видена | слични

Лестер Бо Мекејлеб продолжува да реди победи, тој беше најдобар играч за Монтепаски. Екипата на Монтепаски ја забележа втората победа во 2. коло од Евролигата остварена со 79:57 над Унион Олимпија. Монтепаски предводена од одличниот Бо, продолжи да доминира во второто полувреме и од минута во минута ја зголемуваше предноста, па по 30 одиграни минути позицитава за Сиена се искачи на 21 кош разлика.
| | веќе видена | слични

Заврши и второто коло од евролигата, која за жал немаме прилика да ја следиме на нашите телевизии. Но, за тоа во некоја друга прилика... Од нашите репрезентативци, сношти како стартери во своите екипи се појавија Перо Антиќ (Олимпијакос) и Лестер Бо МекКејлеб (Монтепаски Сиена). Бо, стандардно веќе беше меѓу најдобрите во својата екипа, па со 17 поени и по 3 скокови, асистенции и украдени топки, собра вкупно 23 ранкинг поени. Повеќе од него имаше само Кшиштоф Лавринович кој собра 27 ранкинг поени. Токму овие двајца беа и креатори на победата на Монтепаски над Олимпија Љубљана со високи 79:58. Во дуелот во Атина пак, невообичаена слика. Пред само 3.000 гледачи, во речиси празна сала која има капацитет од 17.000 и без некаква посебна атмосфера, тимот на нашиот капитен Перо Антиќ мораше добро да се намачи до последните моменти за да ја обезбеди победата над турски Фенербахче Улкер. А, Антиќ... па да речеме солиден. Иако ќе ви звучи можеби негативно, нашиот капитен со секоја одмината минута на паркетот како да ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Анадолу Ефес загубија со 79-80, дома, од Белгаком Спироу во 2. коло од натпреварите во Евролигата Со оваа сензационална победа тимот од Шарлроа се изедначи со Ефес. Владо Илиевски одигра 27 минути, а постигна девет поени, три скока и осум асистенции, но при резултат 76-78 за гостите го промаши шутот за три поени, по кој гостинскиот играч Хамилтон ја освои топката и беше фаулиран. Хамилтон потоа ги погоди и двете слободни фрлања, со што ја доведе екипата на Белгаком во водство од четири поени, на неколку секунди до крајот, па залуден беше погодокот на Кинси за три поени во последната секунда. Во преостанатите натпревари ЦСКА Москва дома го растури Бросе баскет со 94-74, а и Панатинакос славеше убедливо на гостувањето во Хрватска кај Загреб со 81-62. Во дерби-натпреварот Каха Лаборал со одлична игра во последната четвртина го победи Бенет Канту со 81-69. Второто коло во Евролигата се комплетира синоќа.
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ беше најдобар скокач во победата против Фенербахче, додека Бо Мекејлеб најдобар поентер за неговиот тим во триумфот над Унион Олимпија Натпревар со максимално неизвесна завршница се играше во Атина помеѓу Олимпијакос и Фенербахче, а како што и порано најави тренерот Душан Ивковиќ, играта под обрачите го реши победникот. Фенербахче успеа да направи серија во втората четвртина и на полувреме замина со предност од 11 поени (37-26), но Олимпијакос одигра одличен трет период и го однесе натпреварот во изедначени последни 10 минути. Поприсебни беа домашните играчи во самата завршница, а Перо Антиќ реализираше многу важни две слободни фрлања на 100 секунди до крајот, по што Олимпијакос го доби натпреварот со 81-74. Македонскиот капитен доминираше под обрачите на двете страни и покрај петте постигнати поени, го заврши мечот како најдобар скокач со 12 скокови, од кои 6 офанзивни. Иако имаше проблеми со реализацијата од поле, имаше големо влијание во организацијата на нападите, а како и секогаш, повторно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според дневниот ред објавен на сајтот на албанскиот законодавен дом, Протоколот треба да се изгласа со апсолутно мнозинство. Пред тоа предвидено е да зборуваат ...
сите 156 | | | веќе видена

Првите мечеви од осмина финалето на Лигата на шампионите во кои се среќаваат Манчестер Јунајтед - Пари Сен Жермен и Рома - Порто почнаа со оддавање почит на ...
сите 134 | | | веќе видена

На свечена церемонија денеска пред Владата на Република Македонија беше кренато знамето на НАТО. Професорката Гордана Силјановска Давкова, една од кандидатите ...
сите 71 | | | веќе видена

Интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски придружуван од Меѓународниот секретар д-р Тимчо Муцунски, ...
сите 115 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прв пораз на Анадолу Ефес во Евролигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: