„Атена со пенис“ - премиера на Драмски театар

3 копии

Драмски театар од Скопје во петок (19 мај од 20 часот) премиерно ќе ја изведе претставата „Атена со пенис“ , сценска адаптација на истоимениот роман на Александар Русјаков, во режија на Синиша Евтимов. Текстот се занимава со деградацијата на општествените, семејните и културните вредности. Во фокусот е средовечниот Виктор Велков, самоповикан гуру на турбофолк сцената. Според режисерот Евтимов, претставата е примарно комедија, но има и елементи на драма, стрип и на други жанрови. Очекува хит претстава за која ќе има голем интерес од публиката. „Може да се гледа како тотално бесмислена комедија, во која работите се случуваат само за да бидат смешни, меѓутоа кога ќе се погледне подлабоко, таа е повеќеслојна и може да се чита и како политичка сатира... Екипата несебично се даде себеси обидувајќи се заедно сите да го креираме она што го креиравме. Прекрасни два месеца во кои сите се забавувавме, имавме чест да работиме нов, свеж, современ македонски текст. Мислам дека направивме нешто посебно за кое ќе се бара ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Народен Театар Охрид оваа недела ќе оствари две гостувања надвор од границите на Македонија. Во среда, 24-ти мај, на покана на македонското друштво “Македониум” од Белград, во Народниот Театар ќе се одигра претставата “Аналфабет” од Бранислав Нушиќ, а во режија на Ѓорѓи Ризески. Играат актерите: Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски и Елизабета Стефановска. Претставата е дел од манифестацијата “Денови на Македонската култура во Белград – Допирот на Македонија ”. Почетокот на истата е во 20:30 часот. Турнејата понатаму продолжува во Германија, поточно во Франкфурт, каде ќе се одигра театарската импровизација – “Импровокација”, со актерите Стрезо Стаматовски, Никола Тодороски, Филип Кипровски, подпомогнати од Филип Жура. Организатори на настанот се Македонското културно и спортско друштво “Македонија” – Франкфурт. Импровокација ќе се одигра во сабота 27-ми мај, со почеток во 19:30 часот.
| | веќе видена | слични

Во петокот вечерта, на сцената на Драмскиот театар во Скопје, премиерно беше изведена претставата „Атена со пенис“ според текст на Александар Русјаков, во режија на Синиша Ефтимов. „Атена со пенис“ е адаптација иа истоимениот роман на Русјаков, издание на Или-Или од Скопје. Станува збор за комедија, која може да се чита и како политичка сатира во која има и стрип елементи. Претставата се занимава со деградацијата на општествените, семејни и културни вредности. Централен лик е Виктор Велков (Рубенс Муратовски), просечен, средовечен македонски „шалабајзер“ и самоповикан гуру на турбофолк сцената. Виктор живее лесен, удобен и безгрижен живот, а ненадејната смрт на татко му и очекуваното наследство, ветуваат уште побезгрижни денови во иднина. Но, како што обично бива, на читањето на тестаментот работите добиваат сосема неочекуван тек. Обидувајќи се да извлече максимум од новонастанатата збунувачка ситација, Виктор презема низа дејствија врз кои бргу губи секаква контрола… Во главните улоги настапуваат: Рубенс ...
| | веќе видена | слични
2 копии

... Во приказната има и турбо фолк пејачки, раскарани членови на едно семејство, ишарети како комуникација меѓу судии и адвокати, "згодни" мажи кои сакаат да се позгодни од згодните женски, актери што сакаат да бидат рекетари и рекетари што глумат дека се актери, една надувана шмизла и "најопасниот" криминалец на светот Боби Булдог... Многу е откачено тоа што се случува во моментов. Реалноста е повеќеслојна и ништо не е едноставно. Уште потешко е да се објасни...:, вели Синиша Евтимов режисерот на последната продукција на Драмски "Атена со пенис", премиерно одиграна во петокот, претстава која ја насмеа присутната публика, но и замисли. Иако се работи за комедија, "Атена со пенис" може да се чита и како политичка сатира во која актерите на најдобар начин успеаа да ја пренесат идејата на авторот Александар Русјаков, со оглед дека претставата е сценска адаптација на неговот истоимен роман, а која од комична позиција се занимава со се поизразената деградација на општествените, семејни и културни вредности. Затоа ...
| | веќе видена | слични

Тековен репертоар на Народен театар Битола од 22 до 28 мај... На репертоарот на Народен театар-Битола се следниве претстави: 22.05.2017 (понеделник) 20.00 часот „Доктор Фауст„ автор: Кристофер Марлоу и авторски текстови на режисерот, драматургот и актерите режија: Андраш Урбан 23.05.2017 (вторник) 20.00 часот „Доктор Фауст“ автор: Кристофер Марлоу и авторски текстови на режисерот, драматургот и актерите режија: Андраш Урбан 25.05.2017 (четврток) 20.00 часот „Смислата на животот„ автор: Идо Нетанјаху режија: Благој Мицевски 26.05.2017( петок) Гостување во Торонто –Канада „Без паника„ автор: Мика Мулуахо режија: Благој Мицевски 27.05.2017 (сабота) 20.00 часот „Смислата на животот„ автор: Идо Нетанјаху режија: Благој Мицевски
| | веќе видена | слични

Тековен репертоар на Драмски театар - Скопје од 22 до 27 мај... На репертоарот на Драмски театар - Скопје од 22 до 27 мај имате можност да ги проследите следните претстави: АТЕНА СО ПЕНИС играат: Рубенс Муратовски, Катерина Коцевска, Лазе Манасковски, Зоран Љутков, Јана Стојановска, Гордана Ендровска, Филип Трајковиќ, Калина Наумовска, Емилија Мицевска, Благица Димитровска, Александар Степанулески, Ванчо Петрушевски, Гоце Тодоровски, Диме Илиев автор: Александар Русјаков режија: Синиша Евтимов ден и час: 2012 – ПОСЛЕДНИТЕ МАКЕДОНЦИ играат: Сања Арсовска, Билјана Драгичевиќ – Пројковска, Трајанка Илиева - Вељиќ, Рубенс Муратовски, Зоран Љутков, Игор Ангелов автор: Сашо Миленковски, Тихомир Спировски, Велика Стојкова - Серафимовска, Марко Коловски, Бојан Трифуновски, Љупчо Маневски, Снежана Балканска; Венко Серафимов режија: Сашо Миленковски БИТОЛА – ПРИЛЕП, ПРЕКУТРУПА – Гостува Театар Бумеранг - Австралија играат: Мише Автаровски, Елена Трпковска, Љупчо Крстевски автор: Мише Автаровски режија: Синиша Евтимов
| | веќе видена | слични

18 мај „Атена со пенис“(претпремиера) 19 мај „Атена со пенис“ – премиера Автор:Александар Русјаков Режија:Синиша Евтимов Примарно комедија, но има и елементи на драма, стрип и на други жанрови. „Атена со пенис“ – сценска адаптација на истоимениот роман на Александар Русјаков, во режија на Синиша Евтимов. Текстот се занимава со деградацијата на општествените, семејните и културните вредности. Во фокусот е средовечниот Виктор Велков, самоповикан гуру на турбофолк сцената. „Атена со пенис“ може да се гледа како тотално бесмислена комедија, во која работите се случуваат само за да бидат смешни, меѓутоа кога ќе се погледне подлабоко, таа е повеќеслојна и може да се чита и како политичка сатира… Играат: Рубенс Муратовски, Катерина Коцевска, Лазе Манасковски, Зоран Љутков, Гордана Ендровска, Филип Трајковиќ, Калина Наумовска, Александар Степанулески, Диме Илиев, Ванчо Иван Петрушевски, Гоце Тодоровски. 20 мај „Снежана и седумте џуџиња“ Играат: Александра Павлова, Трајанка Илиева, Калина Наумовска, Златко Митрески, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставата "Атена со пенис" која публиката ќе има можност да ја види в петок (20 часот) на сцената на Драмски, е сценска адаптација на истоимениот роман на Александар Русјаков која од комична позиција се занимава со се поизразената деградација на општествените, семејни и културни вредности. Во фокусот на дејството е Виктор Велков, просечен, средовечен македонски "шалабајзер" и самоповикан гуру на турбофолк сцената... "Атена со пенис" е наслов на најновата продукција на Драмскиот театар од Скопје, која љубителите на театарската уметност ќе имаат можност премиерно да ја видат в петок во 20 часот. Оваа претстава според драмскиот текст на Александар Русјаков и во режија на Синиша Евтимов, е трета по ред премиера годинава по "Франкештајн" и "Венецијански трговец", и како што вели директорот на Драмски Роберт Вељановски, се работи за комедија која сигурно ќе го привлече вниманието на публиката. Во претставата игра поголемиот дел од ансамблот на Драмски Рубенс Муратовски, Катерина Коцевска, Лазе Манасиевски, Зоран ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 278 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 258 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Атена со пенис“ - премиера на Драмски театар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: