Продолжен притворот за 29 лица за настаните во Собранието од 27 април


Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска им го продолжи притворот на 29 лица во врска со настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. На 23 лица им е продолжен 30-дневниот притвор, на четири лица им е продолжена мерката куќен притвор, додека на две лица им е замената мерката притвор со куќен притвор. - Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, постапувајќи по предлог на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, за продолжување на мерката притвор и мерката куќен притвор за 29 лица, а во врска со настаните од Собранието на Република Македонија од 27 април, донесе решенија со кои го прифати предлогот на Обвинителството и за К.М., С.В., Љ.А., М.Ч., Д.Л., Г.Ѓ., О.П., О.Р., М.П., А.А., Е.Д.Б., И.Ц., Б.Д., Б.И., В.Ј., И.Д., М.П., З.С., Ј.Ч., И.С., Г.А., В.Т. и В.М. ја продолжи мерката притвор во траење од 30 дена, соопшти попладнево Кривичниот суд. За Љ.Д., Ј.Т., Ж.П. и С.М., како што е наведено, прифатен е предлогот на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Интерпол распиша потерница за Никола Митревски, Младен Додевски, Дејан Давидовски, Александар Василевски – Нинџа и Митре Питроповски, осомничени за насилството во Собранието на 27-ми април. За петтиот потерницата е распишана порано, па вкупниот број осомничени кои им се недостапни на органите на прогонот засега е пет лица. Судот во нивно отсуство им определи мерка притвор и веднаш штом ќе бидат пронајдени, ќе бидат спроведени во Истражниот затвор во Шуто Оризари.
| | веќе видена | слични

Актерот Владо Јовановски, поранешниот шеф на обезбедувањето на Трајко Вељаноски, Горан Ѓошевски, Оливер Поповски од шестата управа и Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање побарале Апелацискиот суд на јавна седница да ги разгледува нивните жалби за продолжувањето на притворот. Од Апелација потврдија дека кај нив стигнале осумте жалби и дека се испратени на одговор во Вишото јавно обвинителство и откако ќе бидат комплетирани судот ќе ги закаже јавните седници. Инаку, рокот за жалба за најголем дел од осомничените на кои им беше продолжен притворот сè уште трае бидејќи нивните адвокати уште ги немаат добиено решенијата на Кривичниот суд. Кривичниот суд во Скопје на предлог на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција пред точно една недела, односно на 27 декември 2017 година им го продолжи притворот за нови триесет дена на пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, на поранешниот министер за внатрешни работи и директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, ...
| | веќе видена | слични

Јавна седница од Апелациониот суд на кој ќе се разгледува неговата жалба по однос на продолжување на притворот за уштре 30 дена како осомничен за настаните во Собранието од 27-ми април, побарал актерот Владо Јовановски, пишува „Фокус“, според кој истото го бараат и притворените Оливер Поповски од шестата управа, како и Горан Ѓошевски од обезбедувањето на Трајко Вељановски. Осум жалби по однос на одлуките од Кривичниот суд дос сега пристигнале во Апелација. Како потсетување, Судот пред една недела одлучи да им го продолжи притворот за нови триесет дена на пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, на поранешниот министер за внатрешни работи и директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков. Истата мерка е донесена и за организаторите на протестите на „За заедничка Македонија“ Игор Дурловски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски и на уште шестнаесет лица осомничени за насилствата во Собранието.
| | веќе видена | слични

Актерот Владо Јовановски, Горан Ѓошевски од обезбедувањето на Трајко Вељаноски, Оливер Поповски од шестата управа и Мунир Пепиќ барале јавни седници на кои Апелациониот суд ќе ги разгледува нивните жалби за продолжувањето на притворот поради сомненија за инволвираност во настаните од 27 април. Како што потврдуваат од Апелациониот суд, до нив се пристигнати осум жалби кои се испратени на одговор до Вишото јавно обвинителство. Откако ќе се комплетираат жалбите ќе бидат закажани и јавните седници, додаваат од Апелација. Рокот за поднесување на жалбите се уште тече, бидејќи дел од адвокатите на осомничените на кои им беше продолжен притворот се уште ги немаа добиено решенијата од Кривичниот суд.
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи преку канцеларијата на Интерпол во земјава, распиша меѓународна потерница за петмина осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година, кои се во бегство. Станува збор за Никола Митревски – Кољо, Александар Василевски – Нинџа, Младен Додевски, Дејан Давидовски и Митре Питроповски, кои досега се бараа само со домашна потерница. Сите петмина, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ги товари за кривичното дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата. Кривичниот суд во Скопје кон средината на минатиот месец на петмината во отсуство им одреди мерка притвор од 30 дена, со што веднаш штом ќе станат достапни за органите на прогонот ќе бидат спроведени во истражен затвор. Тие се дел од 36-те осомничени за кои ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција на 28 ноември, минатата година отвори истрага за насилствата во Собранието. Извор: Мета.мк
| | веќе видена | слични

Петмината бегалци од „Крвавиот четврток“ кои се осомничени од страна на Јавното обвинителство за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата, покрај домашната полиција ќе ги бара и Интерпол. Министерството за внатрешни работи преку канцеларијата на Интерпол во земјава, распиша меѓународна потерница за Никола Митревски – Кољо, Александар Василевски – Нинџа, Младен Додевски, Дејан Давидовски и Митре Питроповски, кои досега се бараа само со домашна потерница. Кривичниот суд во Скопје кон средината на минатиот месец на петмината во отсуство им одреди мерка притвор од 30 дена, со што веднаш штом ќе станат достапни за органите на прогонот ќе бидат спроведени во истражен затвор. Тие се дел од 36-те осомничени за кои ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција на 28 ноември, минатата година отвори истрага за насилствата во Собранието.
| | веќе видена | слични
12 копии

Петмина државјани на Македонија се бараат со меѓународна потерница на Интерпол во врска со настаните на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. Петмина државјани на Македонија се бараат со меѓународна потерница на Интерпол во врска со настаните на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија.Како што е објавено на веб страницата на МВР, од денеска со меѓународна потерница се бараат Никола Митревски - Кољо, Александар Василевски - Нинџа, Младен Додески, Деан Давидовски и Митре Питроповски. Ним им се припишува делото „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“ во врска со настаните од 27 април во Собранието. Досега се бараа само со домашни потерници.Судот во нивно отсуство им определи мерка притвор, а штом ќе бидат пронајдени веднаш ќе бидат спроведени во Истражниот затвор во Шуто Оризари.
| | веќе видена | слични

 Но, на страницата на Интерпол сè уште не се обелоденети идентитетите на петтемина осомничени. Досега македонската полиција не успеа нив да ги уапси, иако министерот е убеден дека се во земјава.  „Од моментот кога е објавена потерницата немаме пронајдено сè уште ниедно од тие лица, доколку ги пронајдеме ние веднаш ќе информираме јавноста. Сè уште мислам дека се во Македонија“, изјави пред една недела, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. За нив судот веќе определи 30 дневен притвор во Шутка, но откако ќе бидат уапсени. Кривичниот совет во скопска „единица“ ги продолжи притворите на преостанатите осомничени. Досега 8 жалби од Кривичниот се пратени на одлучување во Апелациониот суд. Од нив четворица бараат јавни седници. Второстепениот суд, пак, жалбите на одбраната ќе ги прати на мислење во Обвинителството, по што ќе се закажат јавните седници за тоа дали жалбите на одбраната да бидат прифатени или не. Рок за одлучување нема. Од Кривичниот суд, пак, велат дека како пристигнуваат жалбите така ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

  Како што е објавено на веб страницата на МВР, од денеска со меѓународна потерница се бараат Никола Митревски - Кољо, Александар Василевски - Нинџа, Младен Додески, Деан Давидовски и Митре Питроповски. Ним им се припишува делото „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“ во врска со настаните од 27 април во Собранието. Досега се бараа само со домашни потерници. Судот во нивно отсуство им определи мерка притвор, а штом ќе бидат пронајдени веднаш ќе бидат спроведени во Истражниот затвор во Шуто Оризари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжен притворот за 29 лица за настаните во Собранието од 27 април

Од:
До кого (е-маил):
Порака: