За Македонците никој не споменува: Албанците од Чемерија ќе си ги вратат своите имоти


Министерот за надворешни работи на Албанија Дитмир Бушати најави дека се отвора можност Албанците од Чемерија да си ги повратат своите имоти во Грција кои им биле одземени на почетоко на минатиот век. Се работи за имоти вредни стотици милиони долари. Чемерија е територија во Грција во која живееле етнички Албанци, а останала надвор од Албанија на амбасадорската конференција во Лондон 1913 година. Според една оцена на Меѓународната кризна група, „големите сили таа година не можеле да претпостават и да очекуваат дека Албанија како нова земја, чии граници биле определени во 1912 година, ќе трае толку долго за по речиси еден век да предизвика сериозни тектонски нарушувања во регионот“. Чемерија и’ била доделена на Грција, а во 1945 година, 35.000 етнички Албанци со муслиманска вероисповед биле истерани поради соработка со окупаторските германски и италијански власти. За разлика од албанските власти никој во Македонија не го отвора прашањето за имотите на Македонците од Грција кои исто така биле протерани по ...
| | веќе видена | слични

Ставот на ЕУ во врска со започнувањето преговори со Албанија претставува тежок удар за Албанија, по сите ветувања и најави на Владата дека земјата е пред започнување преговори.Ова е главно оценката на албанските медиуми по соопштувањето на Стратегијата на ЕК за западен Балкан, со која, како што наведуваат, јасно се става до знаење дека земјите треба многу да работат за да се интегрираат а за тоа не се предвидува временска граница. Од друга страна, премиерот Еди Рама преку својот профил на Фејсбук уште еднаш повтори дека Албанија и Еропската унија се многу блиску до отворање на преговори.Според Рама сега се зависи од моќта на делување на Албанија.- Добредојдено е се што се наведува за Албанија во стратегијата на ЕУ. Преговорите се поблиску од било кога. Потоа се ќе зависи од моќта на нашето делување - напиша Рама.За Албанија во стратегијата се наведува дека Комисијата е подготвена да даде препорака за отпочнување на преговорите за членство по исполнувањето на поставените услови.
| | веќе видена | слични
5 копии

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за грчкиот весник „Ta Nea“ коментирајки ги преговорите за името помеѓу Македонија и Грција вели дека „Во преговорите треба да дојде до израз одлучноста за решение за прашањето како и стратешка визија“. „Краткорочните политички тактики нема да не носат напред кон иднината, каде што сите страни би требало да го имаат своето право“ рече Рама. Албанскиот премиер нагласува дека решавањето на спорот е во интерес на сите. „Една Македонија без разлика како ќе се вика во согласност со Спогодбата, која ќе биде стабилна, демократска и богата е значајна за нејзиниот народ, за регионот, како и за самата Грција“ нагласи Рама. Време е да се реши ова прашање помеѓу двата соседи, истакнува во интервјуто за „Та Неа“ албанскиот премиер Еди Рама.
| | веќе видена | слични
3 копии

Албанската опозиција остро реагираше на изјавата на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, со која и порача на Албанија да не го споменува прашањето за Чамите, доколку сака во ЕУ. Првиот човек задолжен за надворешна политика во најголемата опозициска сила во Албанија, Демократската партија, Крешник Чолаку, остро ја осуди изјавата на Павлопулос и оцени дека таа нема никаква поврзаност со европскиот дух. - Изјавата на грчкиот претседател е арогантна, неприфатлива и антиевропска. Чамарија е дел од националниот идентитет на Албанците, а европската интеграција од нивен национален интерес. Европа за која сонуваат Албаците е почитување на идентитетите и слободите на секој поединец или народ, посочи Чолаку. Тој нагласи дека не знае за каква Европа зборува грчкиот претседател, но е убеден дека „не зборува за Европа која ја познаваме и сакаме“. Околу изјавата на Павлопулос засега нема реакција од официјална Тирана. Грчкиот претседател ја предупреди Албанија да биде внимателна и да не го споменува прашањето за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за весникот Та Неа, рече дека Албаија нема територијални претензии кон Грција. - Територијални претензии од страна на Албанија кон Грција, едноставно нема, вели Еди Рама, но додаде дека Чамите во северозападна Грција се Албанци со права. - Територијално прашање меѓу Албанија и Грција не може да постои, ние сме блиску до постигнување договор за поморските граници, што ќе биде спроводливо за двете страни, рече албанскиот премиер. „Њуз ин“ истакнува дека на 25 јануари премиерите на Албанија и Грција разговарале детално за ова прашање за време на Светскиот економски форум во Давос Грчки владини извори по состанокот рекоа дека „се отвора пат за целосна нормализација и подигнување на нивото на билатералните односи меѓу Грција и Албанија". И стите извори потврдија дека Грција и Албанија се подготвени за стратешки договор за решавање на критичните спорови, како и поправање на патот за промовирање на пристапните преговори со ЕУ. Целта е решавањето на прашањата да биде ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер, во интервју за весникот „Та Неа“, вели дека не постојат никакви територијални претензии од Атина кон Грција, но дека протераните Чами имаат право на своите имоти. „Чамите имаат право да го бараат својот имот“, вели Еди Рама во реакцијата по изјавата на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос кој ѝ упати мошне груба закана на Албанија во врска со подршката која Тирана им ја дава на Чамите. „Албанија треба да си ја затвори устата за прашањето за Чамите ако сака да биде членка на ЕУ“, изјави Павлопулос. Но, Еди Рама појаснува дека „прашањето на Чамите постои само како прашање за основни права за нашите албански сонародници кои некогаш живееле во земјата и ништо пошироко“. Според здружението „Чемерија“, историски, Чемерија е територија во Грција во која живееле етнички Албанци, а останала надвор од Албанија на амбасадорската конференција во Лондон 1913 година. Чемерија ѝ била доделена на Грција , а во 1945 година 35.000 етнички Албанци со православна и муслиманска вероисповед биле истерани ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос денеска упати закани на адреса на Албанија во врска со подршката на Атина за членство на Албанија во ЕУ. „Албанија треба да си ја затвори устата за прашањето за Чамите ако сака да биде членка на ЕУ“, изјави Павлопулос за време на посетата на грчките вооружени сили во Лариса, информираат албанските медиуми. Тиранскиот весник „Тема“ пишува дека претседателот на Грција оваа закана ја упатил многу отворено со цел Тирана да го премолчи прашањето за Чамите за кое шефот на албанската дипломатијам Дитмир Бушати, изјави дека веќе е отворено во преговорите со Грција. Весникот нагласува дека во време кога се започнати преговорите помеѓу Атина и Тирана за надминување на крупните прашања помеѓу двете земји, Павлопулос изјавува дека прашањето за Чамите не постои. „Албанија не треба да го иницира таканареченото прашање од времето кога беше присутен фашизмот во Грција“, рече Павлопулос. Владата во Тирана упати критика по изјавата на грчкиот претседател нагласувајки дека прашањето за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос го заосри тонот кон Албанија околу прашањето за Чамите и ја предупреди „да биде внимателна“. Грчкиот претседател ја повика Албанија да го почитува законот, човековите и имотните права, како и правата на грчкото малцинство во Албанија. Павлопулос Чамите ги нарече „дел од нацистичката суровост за време на Втората светска војна“ и оцени дека е незамисливо албанското раководство да го поставува „прашањето на Чамите“. - Освен фактот дека ова прашање не постои, подобро е Албанија да не не потсетува на тоа што кажува историјата за т.н. Чами за време на нацистичката суровост во Грција, доколку сака да има некаква европска перспектива. Жал ми е што сум директен, но тие најдоа токму на денот на сеќавањето на холокаусотот да се осмелат да зборуваат за Чамите, изјави шефот на грчката држава. Тој порача дека е многу подобро да не се потсетува на исторјата на „оние кои се појавиле како Чами на грчка територија“. Почитувањето на историјата, според него, е меѓународна основа за ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и упати мошне груба закана на Албанија во врска со подршката која Тирана им ја дава на Чамите, барајќи истата да запре доколку оваа земја сака да влезе во ЕУ. „Албанија треба да си ја затвори устата за прашањето за Чамите ако сака да биде членка на ЕУ“, изјави Павлопулос за време на посетата на грчките вооружени сили во Лариса. Албанските медиуми пренесуваат дека заканата на Павлопулос е всушност реакција на изјавата на шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати, кој рече дека прашањето за Чамите веќе е отворено во преговорите помеѓу Атина и Тирана за надминување на крупните прашања помеѓу двете земји. Владата во Тирана ја критикуваше заканувачката изјава на грчкиот претседател, нагласувајки дека прашањето за Чамите сепак постои.
| | веќе видена | слични
3 копии

Албанскиот премиер Еди Рама и порача на Грција дека треба да ги прифати барањата на Албанија кога се во прашање Чамите (протерани Албанци од областа Чамарија) и оти треба да се подигне нивен споменик во Грција. Гостувајќи во емисјата „Real Story“ на тиранската телевизија „Визион плус“ Рама посочи дека барањето на официјална Тирана упатено до Атина да го признае правото на имотот на Чамите во Грција е основно човеково право, што го гарантираат и меѓународните конвенции. - Грците велат дека прашањето за Чамите не постои, бидејки тие тоа го оправдуваат со тоа дека прашањето е проблем со територијални пратензии на Албанија кон Грција. Ние немаме територијални претензии, туку бараме во согласност со меѓународното право да им се вратат имотите на Чамите, кои се Албанци и кои имаат свои имоти во Грција, рече Рама. Барањето на Рама, според албанските медуми, придизвикало реакции во грчките медиуми, а весникот „Елетерос типос“ тоа го нарекува „Бомба на Рама насочена кон Грција“. Претходно шефот на албанската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 786 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, ...
сите 579 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 43 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 792 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За Македонците никој не споменува: Албанците од Чемерија ќе си ги вратат своите имоти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: