Македонија во 2018. ќе потроши повеќе енергија од годинава


11 копии

Македонија догодина ќе потроши за 2,7 отсто повеќе финална енергија од годинава, предвидува Енергетскиот биланс за 2018-та година. Најголемо учество во потрошената енергија ќе имаат нафтените продукти со 51,5 отсто, по што ќе следува електричната енергија со 28, биомасата со 10,5 и јаглените со 5,3 отсто. Како што беше истакнато на седницата на Македонската енергетска асоцијација, на која се разгледуваше Енергетскиот биланс, 39 отсто од вкупната потрошувачка на финална енергија ќе ја апсорбира сообраќајот, 27 индустријата, 26 проценти домаќинствата, пет отсто комерцијалниот и услужниот сектор, а еден процент земјоделството. Производството на електрична енергија се предвидува да изнесува пет илјади 766 гигават часови или за три отсто повеќе од 2017 година.
| | веќе видена | слични
8 копии

Холандската национална енергетска компанија „Тенет“ планира во Северното море да изгради вештачки остров, кој би требало да служи како поддршка на најголемата фарма на ветерници во светот.Според најновите планови, островот ќе биде сместен на подводните песочни височини на патот Доџер бенк, кој се наоѓа на 100 километри североисточно од брегот на Англија, кај Данска, пренесува порталот Firecroft.Како што се наведува, Доџер бенк е многу плиток и се наоѓа на 20 метри морска длабочина, а се протега на површина од 260 километри, со широчина од речиси 65 километри. Положбата на островот ќе овозможи енергијата да се испраќа во Холандија, Велика Британија, Белгија, Германија и Данска, а неодамнешниот извештај на компанијата покажал дека таков остров би можел да биде поефтин од конвенционални ветерници и меѓународни кабли за напојување.Доколку се се одвива по планот, проектот би можел да биде завршен до 2027 година.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Фото: Youtube Холандската национална енергетска компанија TenneT во средината на Северното море планира да изгради вештачки остров што треба да служи како поддршка на најголемата фарма со ветерници. Островот ќе биде сместен во областа наречена Dogger Bank, подводен песочен рид што се наоѓа на 100 километри североисточно од брегот на Англија кон Данска. Dogger Bank се наоѓа на само 20 метри морска длабочина, а се протега на површина од 260 километри и ширина од 65 километри. Поради положбата, електричната енергија што ќе се генерира ќе може да опслужува пет европски земји, пишува Quartz Бидејќи локациите што се близу до крајбрежјето се пополнети, компаниите за производство на енергија од ветер изминативе години бараат оддалечени локации за изградба на ветерници. Проблематично е тоа што оддалечените ветерници се поскапи за одржување, а секоја ветерница мора да биде поврзана со кабел директно на дистрибуциски центар. Вештачкиот остров ќе служи како центар за собирање на генерирана електрична енергија, а поради ...
| | веќе видена | слични

Google планира до крајот на 2018 година да почне со работа со 100% обновлива енергија... Google склучи договори со три електрани за производство на обновлива енергија од ветар. Капацитетот на Google така се зголеми на 3 GWh. Компанијата инвестираше 3,5 милијарди долари во инфраструктурата за обновлива енергија. Најголем дел од инвестициите се во соларна енергија и енергија од ветар, затоа што нивната цена драстично падна за 60% до 80%.
| | веќе видена | слични

Македонија во 2018 година се очекува да потроши повеќе енергија од претходната година со раст во повеќе сектори. Според новиот енергетски биланс предвидено е за 2.7% поголемо количество на потрошена финална енергија годинава. Најголемо учество во потрошената енергија ќе имаат нафтените продукти со 51,5 отсто по што ќе следи електричната енергија со 28, биомасата со 10,5 и јаглените со 5,3 отсто. Како што беше истакнато на седницата на Македонската енергетска асоцијација (МЕА) на која се разгледуваше Енергетскиот биланс, 39 отсто од вкупната потрошувачка на финална енергија ќе ја апсорбира сообраќајот, 27 отсто индустријата, 26 отсто домаќинствата, пет отсто комерцијалниот и услужниот сектор, еден отсто земјоделството, … Производството на електрична енергија се предвидува да изнесува 5.766 гигават часови или за три отсто повеќе од 2017 година. Предвидените потреби од енергија за 2018 година се за два отсто пониски во однос на 2017 година. Споредено со 2017 година, најголем раст се забележува кај природниот ...
| | веќе видена | слични

Најголемо учество во потрошената енергија ќе имаат нафтените продукти со 51,5 отсто по што ќе следи електричната енергија со 28, биомасата со 10,5 и јаглените со 5,3 отсто. Како што беше истакнато на седницата на Македонската енергетска асоцијација (МЕА) на која се разгледуваше Енергетскиот биланс, 39 отсто од вкупната потрошувачка на финална енергија ќе ја апсорбира сообраќајот, 27 отсто индустријата, 26 отсто домаќинствата, пет отсто комерцијалниот и услужниот сектор, еден отсто земјоделството, ... Производството на електрична енергија се предвидува да изнесува 5.766 гигават часови или за три отсто повеќе од 2017 година. Предвидените потреби од енергија за 2018 година се за два отсто пониски во однос на 2017 година. Споредено со 2017 година, најголем раст се забележува кај природниот гас од 14 отсто, како резултат на најавите за зголемено производство од „ТЕ-ТО“. Во 2018 година се предвидува нафтените продукти да учествуваат со 39 отсто во потрошувачката, јаглените со 31 отсто, биомасата со осум, ...
| | веќе видена | слични

( Фото: Pixabay ) Цената на струјата во Германија повторно отиде во минус, така што Германците им плаќаат на потрошувачите за да трошат струја. Германија потроши 200 милијарди долари во изминатите две децении за да промовира обновливи извори на енергија. Таа огромна инвестиција сега има неочекуван обрт - на граѓаните им се плаќа да трошат струја. Имено, цената на струјата падна „под нулата“. А сето тоа поради сончевото и ветровитото време, поради што преку соларните плочи и турбините на ветер, создадена е енергија повеќе од потребното. Како што производството на енергија во електраните на јаглен и нуклеарен погон не може едноставно да се прекине, Германците се принудени и натаму да продаваат струја на електромрежата, па макар и по цена да имаат губитоци. Тоа значи дека дошло до вишок производство на енергија, па цените станале негативни. Поимот негативна цена на електрична енергија претставува случај кога производителите на електрична енергија им плаќаат на потрошувачите, односно снабдувачите да ја купуваат ...
| | веќе видена | слични

TenneT, најголемата електрична компанија на Холандија, планира да конструира цел остров за фарма на ветар во Северното Море. Островот ќе служи како оперативен центар за мрежа од околните фарми на ветар на брегот. Планот, кој веќе е во понапредна фаза, предлага Dogger Bank, на 125km од брегот на Источен Јоркшир во Англија, како потенцијална локација за островот. Кога ќе се конструира, од островот ќе се емитува електрична струја на големи растојанија со подводни кабли до Обединетото Кралство и до Холандија, со евентуални можни конекции со Белгија, Данска и Германија. Како што пишува Inhabitat, бидејќи се бараат места поблиску до брегот, индустријата за енергија од ветар прави храбри чекори напред. Од суштинско значење за индустријата е да продолжат да се намалуваат цените. Иако планот за островот за фарма на ветар е амбициозен, се уште се работи на деталите и на профитабилноста. Како што расте индустријата, се очекува од експертите да размислуваат поиновативно. На островот ќе се собира енергијата од сите ...
| | веќе видена | слични

Google ја достигна целта да работи на 100% обновлива енергија до крајот на годината. Тоа на компанијата и успеа затоа што склучи договори со три електрани за производство на енергија од ветар. Така оперативниот капацитет на Google се зголеми на 3 гигават-часови, информира GreenMatters. Останатите потребни 553 мегават-часови енергија доаѓаат од две фарми на ветар во Јужна Дакота со капацитет од 98 мегават-часови, 200 магават-часови доаѓаат од фарма на ветар од Ајова и 138 мегавати од електрана од Оклахома. Во инфраструктурата за обновлива енергија на Google се инвестирани 3,5 милијарди долари. Најголем дел од инвестициите се во соларна енергија и енергија од ветар, затоа што нивната цена драстично падна за 60% до 80%. Со овие инвестиции се обезбедува континуитет на производството и услугите на Google и истовремено се елиминира потребата од фосилни горива. Новата чиста енергија ќе биде доволна за компанијата да работи на 100% обновлива енергија годинава. Google минатиот декември си ја зададе амбициозната цел, ...
| | веќе видена | слични

Дали сте знаеле дека не сите исклучени електрични уреди всушност престануваат да црпат струја во моментот кога ќе го притиснете „црвеното копче“? Ќе се изненадите колку многу работи ви „крадат“ електрична енергија дури и кога се исклучени: Полначот собира електрична енергија дури и тогаш кога мобилниот не се полни. Не е тајна дека модемите за дигитална телевизија црпат енергија дури и откако ќе ги исклучите. Очигледно, телевизорот никогаш не е исклучен, туку е само на sleep mode. Дури и кога се исклучени, компјутерите и лаптопите работат. Овој ситен, навидум неважен детаљ, е показател дека рерната ви црпи енергија дури и кога не готвите. Кое е решението? Се знае:
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија во 2018. ќе потроши повеќе енергија од годинава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: