Пандев ги кани навивачите на добра претстава


Македонската фудбалска репрезентација ги одработи неколкудневните заеднички подготовки пред денешниот (19:45 ч) контролен натпревар со Турција на „Телеком-арената“ во Скопје. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски-Мрме, меѓу кои недостасуваат членовите на младинската селекција, која се подготвува за историскиот настап на ЕП 2027 во Полска од 16 до 30 јуни, ги очекуваат два тешки натпревара, контролниот со Турција и на 11 јуни кавлификацискиот во групата за СП 2018 со Шпанија. Македонија во март имаше две победи, една квалификациска со Лихтенштајн (3-0) и една пријателска со Белорусија (3-0), со кои си го подобри малку катастрофалниот рејтинг на ФИФА-листата, но за да продолжи да напредува и да се приближи барем до позициите на кои го помина најголемиот период од појавувањето на меѓународната сцена, неопходно ќе биде на овие два натпревара да се избори за позитивни резултати. Тоа го знаат селекторот Ангеловски и неговите избраници. Најискусниот, капитенот и прв стрелец во државниот дрес Горан Пандев, со ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација загуби од Шпанија со 2:1 во квалификацискиот натпревар за Светското првенство во Русија, откако одигра катастрофално прво полувреме на „Филип Втори“ во кое и ги прими двата гола. Давид Силва и Диего Коста постигнаа по еден гол за гостинскиот тим, кој не се ни испоти во првите 45 минути, а македонскиот селектор Игор Ангеловски вели дека е нервозен кога неговите фудбалери се плашат да играат фудбал. Во вториот дел, „црвено-жолтите“ се покажаа во подобро издание и Стефан Ристовски ја намали предноста со голот во 66. минута. „Честитки за Шпанија. Не може да се биде задоволен кога ќе загубиш натпревар. Во првото полувреме игравме со премногу респект за противникот и ме нервира кога моите фудбалери се плашат да играат фудбал. Сакам да играме храбро против која било селекција, па и Шпанија, кажа Ангеловски на прес-конференцијата по мечот. По шест кола, Македонија е претпоследна во групата со 3 бода. Шпанија и Италија имаат по 16 бода, Албанија и Израел по 9 и Лихтенштајн е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски, изјави дека нашата селекција во фудбалерот Елиф Елмаз доби голем бисер за во иднина. Елмаз влезе во вториот дел од натпреварот против Шпанија, кој популарните „Рисови“ го загубија со 2:1, но тој ги презентираше своите квалитети во А - репрезентацијата, пред и покажа дека поседува екстра талент -Сакам да и честитам на репрезентацијата на Шпанија за победата. Во првото полувреме влеговме со премогу респект, но во вторите 45 минути одигравме далеку подобро, псотигнавме погодок, сепак не успеавме да израмниме. Во наредните натпревари очекувам да прикажеме далеку подобра игра. Елиф Елмаз е одличен фудбалер. Македонија доби голем бисер каков што е тој. Од она што најмногу се нервирам тоа и го имаше. Моите избраници одиграа исплашено прво полувреме. Во наредниот период мора да анализираме многу работи за претстојните квалификациски дуели и не смееме да дозволиме да се случи нешто слично како првиот дел од мечот против Шпанија, изјави ...
| | веќе видена | слични

Игор Ангеловски не е задоволен од пристапот на нашите репрезентативци, особено од стартот на мечот со Шпанија и прикажаното во првиот дел. Потоа беше нешто подобро, но и премалку за да се изненади силната Шпанија. „Не сум задоволен од стартот од начинот на кој влеговме во мечот. Најмногу се нервирав што не игравме храбро. Сакам да играме како во второто полувреме, но во првиот дел Шпанија комплетно не надигра. Очекувам на следните два натпревари со Израел и Албанија да освојуваме бодови, изјави Ангеловски. Добро во вечерта во која Шпанија по седми пат не победи е дебито на Елиф Елмаз и првиот меч како стартер на Кристијан Тошевски. Македонија доби огромен бисер. Со 17 години да внесеш таква свежина и пресврт во играта е нешто што не радува сите. Малку променив во концепцијата и сакав Стефан Ристовски да игра поофанзивно, што ни го донесе и едеинствениот гол. Како стартер дебитираше и Кристојан Тошевски, што ни носи поголем избор за во иднина. Што да се каже за Шпанија. Прво да им честитам на победата и на ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на Македонија, Игор Ангеловски не е задоволен од изданието на неговите избраници во првите 45 минути против Шпанија, вели дека се плашеле да играат фудбал„Црвено-жолтите“ делуваа импресионирано од противникот во првото полувреме, Шпанија доминираше на теренот и ја искористи конфузијата на Македонија за на пауза да замине со предност од 0-2.Избраниците на Игор Ангеловски заиграа подобро во вториот дел, Стефан Ристовски постигна гол, но и покрај тоа Шпанија со три бода си замина од Скопје.„Најпрво сакам да му честитам на противникот за победата” – рече селекторот на Македонија на прес конференцијата по крајот на натпреварот.„Ние не сме задоволни, особено не од тоа како влеговме во мечот. Во првиот дел имавме преголема почит кон противникот”.„Ме радува второто полувреме, се вративме во натпреварот, но за жал не успеавме да избегнеме пораз”.Запрашан што се сменило на паузата за Македонија да заигра подобро, Игор Ангеловски рече. „На полувремето бев нервозен поради тоа што мојата екипа се плаши да ...
| | веќе видена | слични

Шпанија ја прекина серијата од три натпревари без пораз и без примен гол на нашата репрезентација, но селекторот Игор Ангеловски најде позитивни работи во поразот и тоа е борбената игра во вториот дел како и ангажманот на младите Кристијан Тошевски и Елиф Елмас. Меѓутоа од друга страна Ангеловски истакна што треба да корегира и да се внимава во иднина притоа посакувајќи ја работата која најмногу го нервира и разочарува-тоа е кога неговите избраници се плашат да играат фудбал. -Прво честитки за Шпанија. Кога ќе се загуби натпревар не може да се биде задоволен. Во првото полувреме имавме преголем респект за противникот, но ако постои задоволство тогаш тоа мора да биде за играта во вториот дел, кога на крајот за малку ќе стигневме до егал и се боревме до 90 минута. Елмаз внесе голема свежина во вториот дел и мислам дека може да биде пример колку претрча. Ако од нешто сум разочаран, тоа е кога моите фудбалери се плашат да играат фудбал. Во Израел очекувам да играме како што досега игравме во квалификациите и да ...
| | веќе видена | слични

Прво едниот, па другиот. На пресот после мечот двајцата селектори изнесоа слично видување на мечот. Задоволен од резултатот против репрезентацијата на Македонија, предводникот на Шпанија, Џулиен Лопетеги го подвлече одличниот настап на Иско. „Иско дебитираше, смени неколку позиции вечерва, добро го разигруваше тимот и во принцип, целосно сум задоволен од него“, го почна пресот после мечот, селекторот на Шпанија Џулиен Лопетеги. „Играта од првиот и вториот дел не беше иста. Одигравме одлично прво полувреме кога можевме да постигнеме уште некој гол и да го затвориме мечот, но не успеавме. Но во второто полувреме Македонија одигра подобро, постигна гол а имаше шанси за уште еден погодок. На крајот најважно е што победивме и мораме да бидеме задоволни со конечниот исход.“ На прашањето што мисли за дербито против Италија, шпанскиот селектор изјави дека е рано да мисли за тој меч на „Сантијаго Бернабеу“: „Најважно беше тука да ги освоиме трите бода кои му даваат дополнително значење на следниот натпревар. Не ...
| | веќе видена | слични

Македонија го загуби квалифацискиот натпревар против Шпанија (1-2) во Скопје, и прикажа две сосема спротивни лица. Бледои исплашено во првиот дел, кога Шпанија комплетно доминираше и постигна два гола, и второ, позитивно, храбро и одважно, кога покажа дека може да се надигрува и против една од најмоќните светски селекции. Прашањето од ЕКИПА за селекторот беше, што им кажа на фудбалерите на полувремето, за да го променат својот пристап. „Бев многу нервозен и единствено што им реков беше…многу ме нервира кога мојот тим се плаши да игра фудбал. Во вториот дел бевме многу подобри, презадоволен сум од изданието на младиот Елмас, кој на своето деби одигра одлично, против една од најсилните светски репрезентации. Сепак, не можеме да бидеме задоволни, затоа што го загубивме мечот“, констатира селекторот Игор Ангеловски.
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Македонија вечерва иако загуби, не разочара тотално, бидејки игравме против една од најсилните европски селекции, против Шпанија. Првиот дел Македонија потфрли, примивме два гола, но во вториот дел влеговме по агресивно, тоа резултираше со гол на Стефан Ристовски, но не беше доволно за да ги изненадиме гостите за реми натпревар во Скопје. На крајот, селекторот Ангеловски потенцираше дека не е многу разочаран, бидејки освен поразот, Македонија добила нови таленти. „ Мора да бидеме реални, игравме против квалитетен противник, а од првиот дел не сум задоволен, игравме како во грч. Одигравме второ полувреме на ниво, бевме во егал, и можевме да ги загрозиме за 2:2, но Шпанија сепак заслужено победи. Натпреварот го загубивме, но добивме два екстра таленти, Елмаз и Тошевски. Верувам дека Шпанија стравуваше за резултатот последните 15 минути “, констатираше селекторот Ангеловски.
| | веќе видена | слични

Селекторот Игор Ангеловски изрази задоволство од покажаниот карактер и подобрата игра во второто полувреме против фаворизираната Шпанија. Македонскиот кормилар потенцираше дека најважно од оваа средба е што нашиот национален тим добил двајца нови талентирани играчи, Кристијан Тошевски и Елиф Елмас. „ Мораме да бидеме реални дека игравме против еден навистина квалитетен тим. Воопшто не сум задоволен од првото полувреме, како да игравме во грч и не покажавме што знаеме. Во вториот дел влеговме во ритам, постигнавме гол, а потоа имавме и ситуација преку Несторовски со која можевме да стигнеме и до реми. Не може да се биде задоволен по пораз, но мене ме радува покажаниот карактер против селекција што важи за една од најдобрите во светот. Можеби го загубивме натпреварот, но добивме два екстра-таленти, Елмас и Тошевски, тоа се двајца големи таленти кои ќе добијат многу со искуството од овој натпревар. Тошевски добро си ја заврши работата, а видовте дека Елмас и на своите 17 години ја раздвижи нашата игра против ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пандев ги кани навивачите на добра претстава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: