Игуаин двоен стрелец за победата на Јувентус против Монако


2 копии

Монте Карло - Шампионот на Италија Јувентус синоќа како гостин постигна победа од 2:0 во првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите против Монако. Стрелец на двата гола за Јувентус беше Гонзало Игуаин во 29. минута и во 59. минута. Јувентус на дуелите од Лигата на шампионите нема примено гол 621 минута. Реванш натпреварот се игра во Торино на 9 мај. Во второто полуфинале во вторникот Реал Мадрид го совлада Атлетико Мадрид со 3:0.
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалерите на Монако во Торино го направија невозможното, постигнаа гол против Јувентус. Јувентус во полуфиналниот реванш славеше над Монако 2:1 и со вкупен резултат 4:1 избори пласман во своето деветто финале во Лигата на шампионите. Јувентус до полуфиналниот реванш на својот стадион немаше примено гол во нокаут фазата, а Џиџи Буфон не беше совладан 689 минути, сè до моментот кога во вторникот неговата мрежа ја затресе тинејџерот Мбапе. Италијанскиот шампион се искачи на второто место на вечната листа во Лигата на шампионите според бројот на минути во кои не примил гол. Рекордер е Арсенал, кој не примил гол во периодот од 29 септември 2005 до 17 мај 2006 година. Серијата на Арсенал траеше 995 минути, а ја прекина Самјуел Ето со израмнувачкиот гол во 76. минута, постигнат во финалниот меч, во Париз. Кога станува збор за Јувентус, пред голот на Мбапе, последен кој го совладал Буфон беше дефанзивецот на Севилја, Нико Пареха, на почетокот од натпреварот кој двата тима го одиграа во фазата по групи, на 22 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јувентус е првиот финалист во големото финале во Лигата на шампионите откако со вкупни 4:1 го совлада Монако во двете полуфинални пресметки, а покрај големата еуфорија која беше прикажана на теренот, по мечот во Торино секако следеа и интересни изјави од актерите на овој меч. Како што можеше да се претпостави, новинарите веќе предвидуваат дуел меѓу Јувентус и Реал Мадрид на завршниот меч во најелитното европско натпреварување, па токму во оваа насока му беше поставено и едно интересно прашање на Масимилијано Алегри. Предводникот на Јуве потенцираше дека Реал Мадрид никако не може да биде посакуван противник, но сепак е подобро да се игра со него во едно финале на Лигата на шампионите. – Реал Мадрид е тим кој е многу силен, и на два натпревари може да направи разлика. Натпреварите на кои играте на гости, па на домашен терен се многу комплицирани. На еден меч е подобро, во финалето ќе одлучуваат деталите бидејќи тоа што ќе се одработи на тој меч, не може да се поправи, – потенцирал Алегри по мечот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Атлетико (М) со негатива од три гола ја стартува втората пресметка против Реал (М), кој е на пола чекор од финалниот натпревар во Мадрид Не е голема, туку огромна е веројатноста дека и во следните 365 дена, Атлетико (М) ќе му биде "пациент" на лутиот градски ривал, екипата на Реал (М). За разлика од пред една година, кога беа поразени во финалниот натпревар, избраниците на Диего Симеоне, најверојатно за неколку часа ќе мораат да ја завршат годинашната авантура во најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони, во полуфиналната рунда. Популарните "јорганџии# реванш полуфиналната пресметка ја стартуваат со негатива од три гола, а ако се знае дека на спротивната страна е бранителот на тронот, тогаш лесно ќе се дојде до заклучок дека и годинава, "кралскиот клуб" ќе биде дел од најважниот натпревар кој ќе биде одигран на 3 јуни во Кардиф. И покрај убедливата негатива, предводникот на "црвено-белите", Диего Симеоне, верува дека неговите избраници можат да приредат вистинско фудбалско чудо на "Висенте ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Екипата на Јувентус е првата која обезбеди пласман во финалето на фудбалската Лига на шампиони. Италијанскиот првак ја потврди улогата на фаворит во дуелот против францускиот Монако, кого го совлада и во реванш средбата. На мечот одигран синоќа во Торино, фудбалерите на Јувентус забележаа победа со 2:1, па со вкупни 4:1, се пласираа во финалето. Хрватот, Марио Манџукиќ (33.минута) и Дани Алвес (44) беа стрелци на головите за „Старата дама“, додека 18-годишниот Мбапе (69.минута), го постигна единствениот гол за Монако во овој двомеч. Кој ќе биде противник на Јувентус во финалето закажано за 3 јуни во Кардив, ќе се знае вечерва, откако мадридските ривали Атлетико и Реал ќе го одиграат својот реванш полуфинален меч. „Кралскиот клуб“ средбата која ќе се игра од 20:45 часот на „Винсенте Калдерон“ ќа ја започне со предност од 3:0 остварена на првиот дуел пред својата публика.
| | веќе видена | слични
2 копии

Без разлика против која екипа од Мадрид ќе игра во финалето на 3 јуни тимот на Јувентус, Европа ќе го види осмото италијанско – шпанско финале во историјата на Лигата на шампионите. Ако играат Јувентус и Реал Мадрид тоа ќе биде реприза од Амстердам 1998 година, кога единствен пат овие две екипи се сретнаа во финале и „кралевите“ славеа со 1-0. Ако Јуве игра за круната со Атлетико Мадрид, тоа ќе биде нивно прво соочување во финале. Скорот е позитивен за Шпанците кои водат со 5-2 во победи. Италијанско-шпански финални натпревари во ЛШ: 1956/57 – Реал Мадрид – Фиорентина 2-0 1957/58 – Реал Мадрид – Милан 3-2 1963/64 – Интер – Реал Мадрид 3-1 1991/92 – Барселона – Сампдорија 1-0 1993/94 – Милан – Барселона 4-0 1997/98 – Реал Мадрид – Јувентус 1-0 2014/15 – Барселона – Јувентус 3-1
| | веќе видена | слични

Јувентус синоќа славеше со 2:1 против Монако и се пласираше во финалето од Лигата на шампионите. „Ова е одличен резултат и ова е тоа што големите клубови треба да го прават, да бидат во борба за три титули. Многу напредувавме во последните две години и мислам дека повеќе не е изненадување да се види Јувентус во ваква позиција“, изјави Леонардо Бонучи по вчерашната победа и додаде: „Ова е сега зрел тим, свесен за своите способности. Во Берлин имавме одлична средина, но денес не сме ништо полоши. Тогаш поразот од Барселона уште повеќе не обедини. Цврсти сме во дефанзива и речиси секогаш успеваме да постигнеме гол“, додаде Бонучи.
| | веќе видена | слични

Чудна коинциденција според која „Старата Дама' ќе стигне до трофејот од Лигата на шампионите, екипа од Италија е Шампион на Европа на секои седум години„Бјанконерите“ се првиот патник во Кардиф, каде ќе атакуваат на третиот трофеј од најелитното европско натпреварување во клупската историја.Во финалето, Јувентус покрај себе ќе има интересна традиција која вели дека од 1989 па наваму, италијанска екипа ја освојува Лигата на шампионите на секои седум години.Таа година, Милан со 4-0 славел над Стеуа, седум години подоцна Јувентус го совладал Ајакс, во 2003 Милан ја доби пресметката токму со Јувентус, а во 2010 трофејот заврши во рацете на Интер.Па многумина се прашуваат, ќе се повтори ли историјата во Кардиф?
| | веќе видена | слични

Италијанскиот првак Јувентус во финалето во Лигата на Шампиони кое ќе се одигра на „Милениум“ стадионот во Кардиф ќе има нова шанса да ја освои третата титула во историјата. По состатувањето на одличната екипа „бјанконерите“ во европските натпревари тргнаа со мотивот „Време е !“ и токму така дојде времето за финале, а противникот сигурно ќе биде од Мадрид, најверојатно кралскиот клуб. Mondo.rs Dailymail.co.uk Bild.de Marca.es ЛШ: Кардиф го доби првиот протагонист во големото финале (видео)
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалерите на Јувентус се пласираа во финалето, во Лигата на шампионите, откако во двомечот го елиминираа Монако. Победата од 2:0 на првиот меч, Јувентус ја потврди со триумфот 2:1 на домашен терен. Јувентус на 3.мај во Кардиф, ќе го игра своето деветто финале во Лигата на шампионите и ќе се обиде да ја освои третата титула. Противник во завршниот натпревар на италијанскиот првак ќе му биде тим од Мадрид, а поблиску до финалето е Реал кој по првиот меч има предност 3:0 во однос на Атлетико. Италијанскиот шампион одигра уште еден импресивен натпревар, исклучок се првите десет минути во кои Монако се обиде да го наметне својот ритам. Лошата игра во завршницата од нападите и голманот Субашиќ придонесоа Монако да не доживее вистински дебакл на „Јувентус арена“. Јувентус голот на Монако го напаѓаше од сите позиции, а Субашиќ го спасуваше својот тим по обидите на Дибала, Манџукиќ, Игуаин, Дани Алвеш и Квадрадо. Субашиќ два пати капитулираше во последните 12 минути од првото полувреме. По серијата нереализирани ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Игуаин двоен стрелец за победата на Јувентус против Монако

Од:
До кого (е-маил):
Порака: