Изречени затворски казни – Рамковски 13 години затвор

Сопственикот на А1 телевизија Велија Рамковски е осуден на 13 години затвор. Пресудата беше изречена денеска во Основниот суд Скопје еден. Неговиот син Хеди Рамковски во отсуство е осуден на 7 години затвор, а ќерката Емел на 6 години затвор. Братот на Велија Рамковски, Амди Рамковски доби 6 години затвор. На поранешниот директор на А1 телевизија Дарко Перушевски му е изречена затворска казна од пет и пол години, а на Анета Кочишки затвор во траење од две години и три месеци. Останатите обвинети во случајот „Пајажина“ добија затворски казни во траење од три и пол до седум години. Поранешниот директор на весникот „Време“ Сашо Дамовски доби условна казна од две години, а ослободени се Јасмин Латифовиќ, Марјан Танчевски и Муарем Амди. Обвинетите имаат право на жалба. Во овој судски процес беа обвинети 23 управители и основачи на фирми на „Перо Наков“ за затајување данок, перење пари, злосторничко здружување и измама на доверители. Според обвинението затаен бил данок од околу пет милиони евра. Велија Рамковски е ...
| | веќе видена | слични

„Уште пред да се отвори судскиот процес слушнавме муабети дека „ќе го уништат Велија до просјачки стап“. И ете тоа се случи. А сите знаеме зошто - оти се чувствуваа загрозени од него. Велија знаеше каде нè води оваа власт“. Ова во разговор за „Утрински весник“, непосредно по пресудата за Велија Рамковски го изјави неговата сопруга, Мазес Рамковска, која ја слушна пресудата и за својата ќерка, синот, братот и деверот. Како што „Утрински“ ја пренесува атмосферата во куќата на Рамковски, таму се собрани сите, а Мазес се грижи за трите деца на нејзината ќерка Емел, која веќе година и три месеци е во притвор во затворот „Скопје“. Рамковска вели дека најстариот внук има 18 години, помалата внука осум, додека најмалото дете само четири години и на него ѝ е најтешко да му се објасни каде е неговата мајка. - Не очекуваме повеќе ништо. Тоа што се случи вчера беше страшно. Како што и Велија кажа во судот, тој беше осуден одамна. Ова беше едно сценарио, театар. Обвинението како што беше поднесено, така беше префрлено ...
| | веќе видена | слични

Засега Обвинителството издаде наредба за конфискација само на имотот кој се наоѓа во државава на сите осудени во постапката. Колкав е нивниот имот и колку од него ќе ќари државата сe уште е непознато, но според обвинението, Велија е неимотен, а исто така, нема имот ниту неговиот брат Амди. Од останатите осудени како неимотни се водат Невин Рауф, Ѓултен Џемаили и Наташа Крстановска Обвинителството не побарало замрзнување на имотот и обезбедување средства во странство, односно во Турција, Хрватска и во Америка, каде што преку перење пари бил испумпуван кеш од фирмите на Велија Рамковски. Кривичниот суд во пресудата за случајот „Пајажина“ потенцира дека фирмите во сопственост на Рамковски преку фиктивни исплати, двојно плаќање на една фактура и заеми кои тие си ги давале меѓусебе без никаква економска оправданост имале крајна цел: испумпување на овие средства во странство. Судот, како што истакна во пресудата, докажал дека преку празнењето на фирмите било одбегнато плаќање на данок во висина од пет милиони ...
| | веќе видена | слични

Сопругата на сопственикот на А1, Мазес Рамковска, еден ден по пресудата зборува за проблемите низ кои поминува нејзиното семејство „Уште пред да се отвори судскиот процес слушнавме муабети дека ’ќе го уништат Велија до просјачки стап’. И ете тоа се случи. А сите знаеме зошто - оти се чувствуваа загорозени од него. Велија знаеше каде не' води оваа власт“. Со овие зборови Мазес Рамковска, сопруга на сопственикот на поранешната телевизија „А1“, Велија Рамковски, ја дочека пресудата за нејзиниот сопруг, ќерката, синот, нејзиниот брат и деверот. Еден ден по пресудата таа делува на моменти потиштено, за веќе следниот миг нејзиниот глас да добие смирена нота, со доза на борбеност и не помирување со ситуацијата. Во семејната куќа на Рамковски во скопско Нерези се собрани сите. Мазес која по притворањето на сопругот ја презеде улогата на најцврста во фамилијата се грижи за трите деца на нејзината ќерка Емел, која веќе година и пол е во притвор во затворот „Скопје“. Најстариот внук има 18 години, помалата внука ...
| | веќе видена | слични

Казните затвор за осудените во судскиот процес „Пајажина“ се очекувани, а донесени се врз основа на конструкции и селектирање на доказите изнесени во постапката, изјавија некои од адвокатите на 23 осудени во случајот „Пајажина“ Осуден е за четири кривични дела, а доби единствена казна од 13 години затвор: Велија Рамковски Најголема казна, затвор од 13 години, доби сопственикот на поранешната телевизија А1, Велија Рамковски. Според судот, Рамковски и уште осуммина од осудените, меѓу кои неговиот брат Амди, ќерката Емел и поранешниот управител на А1 Дарко Перушевски, организирале злосторничка група, која перела пари, не плаќала данок и излажала повеќемина доверители. - Судијата ќе има сериозен проблем да образложи писмено како и врз основа на што ја донел пресудата - вели адвокатот Никола Поленак. Во судскиот процес „Пајажина“ 19 луѓе се осудени на затворски казни, еден на условна казна, а тројца се ослободени од вината. Покрај 13-те години за Велија Рамковски, седум години затвор доби неговиот син Хеди, ...
| | веќе видена | слични

Адвокатите на обвинетите од судскиот процес „Пајажина“ најавија дека правдате ќе ја бараат на повисоките судски инстанци, откако вчера 19 луѓе беа казнети со вкупно 109 години затвор. Судот одлучи целиот имот кој обвинетите во Пајажината го прибавиле на незаконски начин да им биде конфискуван, а ги задолжи и солидарно да им ја исплатат штетата на 3 компании во висина од околу 300 илјади евра. Секоја друга оценка излегува надвор од контекстот од залагањето за непристрасно и независно судство. Идеално непристрасно и независно судство ниту имало, ниту ќе има, не само кај нас, туку ниту во една држава. Миодраг Лабовиќ, професор. Адвокатите, допрва ќе треба да се обидуваат во повисоките судски инстанци да докажат дека се направени суштински повреди во постапката. За многумина, па и за самите обвинети, пресудата со која поранешниот сопственик на А1 Телевизија Велија Рамковски беше осуден на 13 години затвор е очекувана. Тој тврди дека е жртва на политички монтиран процес. Новинарите на А1 ги емитуваа ...
| | веќе видена | слични

Рамковски со најблиските соработници останува во притвор до правосилноста на пресудата, неколкумина ќе бидат во куќен притвор, а покрај затворските казни дел од обвинетите треба да платат милионски суми на фирми на кои им должеле пари како и данок на државата Тринаесет години затвор за Велија Рамковски е казната која вчера му ја изрече Судскиот совет со кој претседаваше судијката Павлина Христова и со тоа заврши едно од најголемите судења за организиран криминал во поновата историја на Македонија. Покрај Рамковски затворски казни добија уште шеснаесет обвинети, еден беше осуден на условна затворска казна додека тројца беа ослободени од обвинението. Изрекувањето на пресудата, во големата судница во Кривичниот суд која беше претесна за сите обвинети, нивните најблиски и претставниците на медиумите, мина без инциденти. Велија Рамковски беше прогласен за виновен по четирите точки од обвинителниот акт, злосторничко здружување, перење пари, затајување данок и злоупотреба на службената положба и овластувања и ...
| | веќе видена | слични

Случајот „Пајажина“ доби судска разврска. 14 месеци по апсењата во случајот во кој беа обвинети 23 лица за затајување данок, перење пари, злосторничко здружување и измама на доверители во висина од околу 5 милиони евра, Кривичниот суд во Скопје изрече пресуда – казни затвор од 13 до 2 години, една условна казна, а тројца се ослободени од обвинението. Највисоката казна затвор од 13 години ја доби Велија Рамковски, поранешниот сопственик на Телевизијата А1. Неговиот брат Амди и ќерката Емел се осудени на 6 години, колку што добија уште шестмина вработени и управители на фирмите од „Перо Наков“, кои, според обвинението, се дел од „Пајажината“, а неговиот син Хеди Рамковски, кој е бегство, е осуден на 7 годишна казна затвор. Високи казни и за поранешниот управител на А1 Дарко Перушевски – 5,5 години, и за Ѓултен Џемаили - 5 години, во чиј стан полицијата вели дека при претресот открила поголема количина пари. За останатите, затворските казни се до 2 години. Меѓу нив е и управителката на А1 Анета Кочишки, ...
| | веќе видена | слични

Обвинетите во случајот „Пајажина“ денеска во Основниот суд Скопје 1 добија вкупно 109 години и 3 месеци затворска казна! Судењето имаше 66 рочишта, беа испрашани вкупно 25 сведоци, а одбраната по судењето изјави дека очекувале ваков исход. “Рамнодушно ја примив пресудата, за мене е очекуван ваквиот развој на настаните”, рече Стеван Павлески, бранител на дел од обвинетите. “Ова е очекувана пресуда, нормално е вакво шоу да заврши со вакво финале. Но судијата ќе има проблеми да ја образоложи пресудата”, додаде Никола Поленак, адвокат на дел од обвинетите. Во текот на изрекувањето на пресудата, во судот и околу него беа присутни голем број роднини на сите обвинети. Солзите беа присутни кај сите нив, но сепак незадоволството смирено го изразуваа. Велија Рамковски, сопственик на сега веќе затворената “А1″ телевизија, доби 13 години затвор. Неговата ќерка Емел Рамковска 6 години, а синот Хеди Рамковски е осуден во отсуство на 7 години. Поранешниот директор на телевизијата, Дарко Перушевски, доби 5 и пол години. ...
| | веќе видена | слични

Велија Рамковски ја организирал групата и преку 10-тина фирми перел пари и криел данок. Парите ги сокривал во странски држави. Затоа судот му одреди 13 години затвор. Во фалсификувањето фактури, во измислените позајмици и во незаконските финансиски трансакции му помагале семејството и подредените- директорите на А1 и сметководителите. Судот немаше милост- по 7 години затвор им одреди на синот Хеди Рамковски, на Рамадан Ибраими и Неше Рамиз Ибраими. Година помалку- со 6 години во затвор завршија Амди Рамковски, брат на Велија, неговата ќерка Емел, вработените Жаклина Георгиевска, Невин Рауф, Зоран Мицевски, Славица Маринковска, Рамадан Чичек и Бранко Пишев. Екс- директорот на А1 Дарко Перушевски е казнет со 5 ипол години, а 5 години во затвор ќе помине Ѓултен Џемаили. Судот со 4 години ги казни Наташа Крстановска и Слободан Пејовски. Жарко Стојановски пак, со 3 ипол години. Пониски казни судот им одреди на Ибраим Ибраими 3 години и на екс- директорката Анета Кочишки 2 години и 3 месеци. Новинарот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 249 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 568 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Aктерката Софија Куновска на Фејсбук деновиве го искоментира бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски и изјавата на премиерот, Зоран Заев. „Остро и ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изречени затворски казни – Рамковски 13 години затвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: