Мислевте дека Јунајтед заврши со потрошувачката?

Летниот преоден рок донесе големи вложувања на Манчестер Јунајтед, а планот за Јануари веќе е првично зацртан. Манчестер Јунајтед е рекордерот во Премиер лигата кога станува збор за сумата на пари потрошена на засилувања во текот на летниот трансфер период. Ван Гал го доби она што во Баерн никогаш не можеше да го добие – одврзани раце и каса без дно. Неверојатни суми издвои за доведување на Лук Шо, Андер Ерера, Маркос Рохо, Анхел Ди Марија, Дејли Блинд и за позајмицата на Радамел Фалкао. Јунајтед се откажа од традиционалниот метод на правење на свои играчи, а цената ја плати Дани Велбек. Неговиот пример е голема порака дека Јунајтед започна да ги следи барањата на модерниот фудбал, а тие се резултати и големи вложувања во краток временски период. Она што се мереше околу сезона или две, сега се мери со месеци, а во некои случаи и со денови. Во текот на летниот трансфер период се потрошени вкупно 153.1 милиони фунти, а ако мислевте дека некое време финансиската бура ќе се смири, се излажавте. Јунајтед во текот ...
| | веќе видена | слични

Хуан Мата му се приклучи на Манчестер Јунајтед во зимскиот преоден рок како засилување по желба на Дејвид Мојс, но нема иднина на „Олд трафорд“, тврди весникот „Дејли Меил“. Според сторијата објавена од овој весник, Луи Ван Гал има намера да ги доведе играчите кои ги сака, а тоа се Видал и Хумелс, а за тоа да се случи ќе мора да продаде уште играчи, тврди новинарот Роб Шепард. Една од опциите е тој да оди во Јувентус, но за него интерес покажале и Атлетико Мадрид и Рома. Истовремено, се шпекулира дека Јунајтед ја остава вратата отворена за кам-бек трансфер на Кристијано Роналдо, бидејќи се погласни се гласините дека атмосферата во Реал Мадрид е лоша и кога се менува тимот што победува, нема простор за ништо друго да се додаде освен дека треба да се чека.
| | веќе видена | слични

Екипата на Манчестер јунајтед ќе продолжи да се засилува и во зимскиот преоден рок, а првиот нов играч кој ќе го донесе ќе биде холандскиот фудбалер Кевин Стротман. Холандскиот фудбалер кој тешко се повреди и го пропушти Мундијалот од јануари ќе биде на „Олд трафорд“ и ќе биде комплетно физички подготвен, тврдат англиските медиуми. Главен инцијатор за негов трансфер е тренерот Луј ван Гал кој ова лето како засилувања ги доби Ди Марија, Фалкао, Шо, Блинд… За услугите на Стротман, италијанскиот калчолигаш Рома ќе прими 30 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Трансфер прозорецот затвори пред неколку дена, но во Англија веќе почнаа да излегуваат информации за следниот кој се отвора во почетокот на следната година. Според весникот “Сандеј Стар”, клубот кој најмногу потроши во текот на летото, Манчестер Јунајтед ќе продолжи со селекцијата и по Нова година. Изданието тврди дека “црвените ѓаволи” имаат договор со Јувентус за голема зделка во зима. Станува збор за размена на халфот на Англичаните, Хуан Мата за ѕвездата на “старата дама” Артуро Видал. Шпанецот не се претставува на познатото ниво откако го смени “Стемфорд Бриџ” со “Олд Трафорд” минатата зима. Во исто време, менаџерот Луис ван Гаал ја сакаше чилеанската ѕвезда на “бјанконерите” уште во текот на летото, но двете страни така и не се разбраа. Сега сепак финалните преговори се оставени за јануари, а шансите да се дојде до договор се присутни, особено откако италијанскиот гигант пројави интерес кон играчот кој не му е особено потребен на Ван Гал.
| | веќе видена | слични

Луи ван Гал оваа сезона ќе биде под неверојатен притисок да ја освои титулата во Премиерлигата со Манчестер Јунајтед, бидејќи располага со најскапиот тим. „Црвени ѓаволи“ летово потрошија голема сума на пари за нови фудбалери и сето тоа треба да надомести за очајниот старт на сезоната. „Дејли Мејл“ направи истражување и процени дека тимот на Манчестер Јунајтед за оваа сезона чини 379,4 милиони фунти. Интересно е тоа што најскапите трансфери се направени изминатите две лета, под водство на Дејвид Мојс и Луи ван Гал. Вејн Руни 27 милиони фунти Мајкл Керик 18,6 милиони Рафаел 2,5 милиони Антонио Валенсија 16 милиони Крис Смолинг 10 милиони Фил Џонс 16,5 милиони Давид де Геа 18,9 милиони Ешли Јанг 16 милиони Робин ван Перси 24 милиони Маруан Фелаини 27,5 милиони Хуан Мата 37,1 милиони Андер Ерера 29 милиони Лук Шо 27 милиони Маркос Рохо 16 милиони Анхел ди Марија 59,7 милиони Далеј Блинд 13,8 милиони Фалкао 4,8 милиони (позајмица) Тимот кој минатото премиерлигашко коло успеа да освои бод против Јунајтед, Барнли ...
| | веќе видена | слични

По заминувањето на Сер Алекс Фергусон „црвените ѓаволи“ ни од далеку не со онаа екипа од која стравуваше цела Премиер лигата. Манчестер Јунајтед не штедеше пари на трансферот пазарот и сруши неколку рекорди во анлигскиот фудбал. - Порано нашата екипа важаше за главна на трансфер пазарот, но сега сме немоќни пред Манчестер Јунајтед. Моментално треба да продадаме некој играч за доведеме друг на неговото место. Во шест месеци од нашиот состав заминаа Торес, Мата, Давид Луиз и Лукаку што отвори простор за други фудбалери - потенцираше Мурињо. Пред почетокот на сезонава „бебињата“ на Олд Трафорд ги доведоа Анхел Ди Марија, Радамел Фалкао, Лук Шо, Андер Ерера и холандскиот репрезентативец Дилеј Блинд, а чинеа околу 195 милиони евра. Мх.П
| | веќе видена | слични

Дефанзивецот на Манчестер Јунајтед, Фил Џонс има четири месеци за да ги докаже своите квалитети пред Луис ван Гал. Холандскиот стручњак е најблаго речено бесен од настапите на младиот дефанзивец, кој до неодамна беше споменуван за еден од најталентираните британски фудбалери. Последните игри на клубот сепак сериозно се одразуваат и на угледот на Фил, кој ништо чудно да биде и продаден за време на зимскиот преоден рок. Поради овој факт, се одолговлекува предлогот за нов договор на Џонс, а тоа ќе биде “замрзнато”, додека играчот не го демонстрира потребното високо ниво. Потсетуваме дека интерес кон предметниот дефанзивец имаше од страна на неколку клубови во Премиер лигата, но до трансфер не дојде.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бранителот на шампионската титула во италијанското фудбалско првенство, Јувентус, е заинтересиран за зделка со Манчестер Јунајтед. Медиумите од Апенините тврдат дека на мета на Старата дама е шпанскиот фудбалски интернационалец Хуан Мата, кој на „Олд Трафорд“ дојде од тимот на Челзи. Во Торино од Реал Мадрид се пресели младиот Шпанец Алваро Мората, додека еден дел од поискусните фудбалери оваа натпреварувачка кампања се во други клубови. На располагање на тренерот на тимот, Масимилијано Алегри, му се Фернандо Љоренте, Карлос Тевез и Себастијан Џовинко. Вредноста на Мата е 40 милиони евра, а шпанскиот фудбалски интернационалец оваа сезона постигна еден погодок за Јунајтед во Премиер лигата.
| | веќе видена | слични

Така работат големите клубови, штотуку заврши преодниот рок, а се коваат планови, но и договори за зимскиот. Во Манчестер Јунајтед нема место за шпанскиот фудбалер Хуан Мата. Британските медиуми тврдат дека тој ќе биде жртвата по доаѓањето на Фалкао и Ди Марија, но дека и тој знае дека ќе ја грее клупата кај Ван Гал. Токму поради тоа Јунајтед ќе го пушти да замине во јануари, а Јувентус ќе ја искористи таа шанса. Иако пак италијанските медиуми тврдат дека и Џеко е сериозна цел, голема е веројатноста Мата за 40 милиони евра да се пресели после Нова година во Торино. И Реал Мадрид со Борусија Дортмунд имал постигнат договор за соработка. Се тврди дека на највисоко ниво е постигнат договор токму Реал во јануари да има право на договор за откуп на Марко Ројс. Усмениот договор секако нема правна важност, на кај големите најчесто дадениот збор тежи и повеќе од парче хартија.
| | веќе видена | слични

Медиумите на Островото пренесуваат дека во зимскиот преоден рок е можно заминување на Хуан Мата од редовите на Манчестер Јунајтед. Шпанскиот фудбалер, кој минатата сезона во Јунајтед дојде од Челси, може да биде жртва на големите засилувања на новиот менаџер Луј Ван Гал, пренесува Гардијан.Како што пишуваат британските медиуми, Јувентус е првиот кандидат кој е заинтересиран за Мата. Младиот Шпанец кој игра на позицијата офанзивен фудбалер за врска, во Јунајтед дојде пред седум месеци и до сега одигра 18 натпревари, на кои постигна седум голови.Во дресот на Челси од 2011-та година има настапено на 82 дуели со постигнати 18 голови. Од 2007 до 2011 играше за Валенсија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 388 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мислевте дека Јунајтед заврши со потрошувачката?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: