Статуата на Фергусон наскоро ќе биде откриена

Статуата на Сер Алекс Фергусон пред стадионот “Олд Трафорд“ официјално ќе биде откриена на 23 ноември, овјавија денес од клубот. Статуата на легендата на “црвените ѓаволи“ ќе биде монитрана пред северната трибина, која е преименува во негова чест. Во оваа сезона изминуваат 26 години откако Фергусон го презема Јунајтед. Официјалната церемонија ќе биде ден пред домашниот натпревар со КПР. Имено, против тој противник, Фергусон го имал првиот домаќински натпревар, на 22 ноември во далечната 1986 година.
| | веќе видена | слични

Хуан Мата е најдобар фудбалер во Премиер лигата за месец октомври. Истата награда, но во категоријата за тренери му припадна на Алекс Фергусон. Мата постигна три гола и беше најдобриот поединец на Челси, додека популарниот Ферги со својот тим повторно се искачи на врвот од Премиер лигата. Мата беше најдобар на гостувањето кај Тотенхем кога “сините“ славеа со 2:4, Шпанецот тогаш постигна два гола. Слично беше и против Норич кога Мата забележа две асистенции. Гол постигна и во поразот на домашен терен од Манчестер Јунајтед со 2:3. На клупата на Јунајтед пак Фергусон го врати својот тим на врвот на табелата. Јунајтед запиша тир првенствени победи, а пред “ѓаволите“ паднаа Њукасл, Стоук и Челси.
| | веќе видена | слични

Статуа на сер Алекс Фергусон ќе биде откриена пред северната трибина на стадионот "Олд Трафорд", која исто така го носи името на големиот менаџер на "црвените ѓаволи". Церемонијата ќе се одржи на 23 ноември пред натпреварот со Квинс Прак Ренџерс - пред 26 години сер Алекс за прв пат го водеше тимот на Јунајтед токму против овој противник. Статуата е дело на познатиот шкотски скулптор Филип Џексон, а освен тоа на "Сер Алекс Фергусон Стенд" ќе биде поставена нова уметничка инсталација во чест на менаџерот. Фергусон е најуспешниот менаџер во историјата на британскиот фудбал, откако 12 пати ја освои титулата во Англија, два пати Лигата на шампиони и 5 пати ФА Купот за време на својот престој на "Олд Трафорд".
| | веќе видена | слични

Статуа на сер Алекс Фергусон ќе биде откриена пред северната трибина на стадионот “Олд Трафорд”, која исто така го носи неговото име. Бронзената статуа висока 2,74 м. која е изработена од Филип Џексон ќе биде поставена на самиот влез на стадионот “Олд Трафорд” по повод 26 години откако Фергусон стана тренер на клубот. Фергусон е најуспешниот менаџер во историјата на британскиот фудбал, откако 12 пати ја освои титулата во Англија, два пати Лигата на шампиони и 5 пати ФА Купот за време на својот престој на “Олд Трафорд”.
| | веќе видена | слични
2 копии

Легендарниот фудбалски стратег сер Алекс Фергусон, кој овој месец прославува 26 години на кормилото на Манчестер јунајтед, ќе добие статуа на Олд Трафорд. Скулптурата на шкотскиот кормилар ќе биде откриена на 26 ноември, ден пред дуелот против КПР, а куриозитет е податокот што сер Ферги првиот дуел на домашен терен на клупата на „црвените ѓаволи“ го имаше против истиот тим на 22 ноември 1986 година. - Кипот ќе биде сместен на видно место во близина на трибината „Сер Алекс Фергусон“, порано Северна трибина, која лани беше преименувана во чест на нашиот менаџер – се вели во соопштението на Јунајтед.
| | веќе видена | слични

Статуата на легендарниот фудбалски менаџер на Манчестер јунајтед, сер Алекс Фергусон, официјално ќе биде откриена на 23 ноември. Таа ќе биде висока три метри и ќе биде поставена пред северната трибина на стадионот „Олд Трафорд“. Токму таа трибина неодамна го доби името „Сер Алекс Фергусон трибина“. Одлуката статуата да биде откриена на 23 ноември пред мечот против Kвинс Парк Ренџерс се совпаѓа со пристигнувањето на Фергусон на театарот на соништата кога пред 26 години дебитира против лондонскиот тим. Во овие речиси три децении Фергусон стана најтрофејниот тренер во историјата на Англија. Ги предводеше „црвените ѓаволи“ до 12 титули во Премиерлигата и до две титули во Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед на 23. ноември ќе ја открие статуата посветена на нивниот долгогодишен менаџер Сер Алекс Фергусон. Бронзената статуа висока 2,74 која е изработена од Филип Џексон ќе биде поставена на самиот влез на стадионот "Олд Трафорд" по повод 26 години откако Фергусон стана тренер на клубот. Фергусон се смета за еден од најдобрите менаџери во историјата на британскиот фудбал, а со Манчестер Јунајтед освои 12 титули во Премиерлигата, додека двапати триумфираше во Лигата на шампионите. Ферги има и три трофеи во шкотскиот шампионат, како и титула во поранешниот Куп на победниците на куповите која ја освои со екипата на Абердин.
| | веќе видена | слични

Манчестер јунајтед ќе ја одбележи 26-годишнината откако сер Алекс Фергусон е менаџер на тимот со поставување статуа на Шкотланѓанецот овој месец, соопшти лидерот во Премиер-лигата. Статуата ќе биде откриена на „Олд трафорд“ на 23 ноември, ден пред натпреварот меѓу Јунајтед и Квинс Парк ренџерс, екипата против која 70-годишникот го имаше своето деби на клупата на домашен терен на 22 ноември 1986 година. Фергусон е најуспешниот британски клупски менаџер, кој го одведе Јунајтед до 12 премиерлигашки титули, како и до две европски круни, пет трофеи во ФА-купот и четири во Лига-купот. Претходно тој го водеше шкотски Абердин, со кој го освои Купот на куп-победниците во 1983 година со победата над Реал Мадрид во финалето. Статуата ќе биде поставена блиску до влезот на трибината именувана во чест на Фергусон минатата година.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон и фудбалерот на Челзи, Хуан Мата ги добија наградите за најдобар менаџер, односно играч во Премиер лигата во октомври. Фергусон од клупата го предводеше својот клуб до победите над Њукасл, Стоук и Челзи, со кои Манчестер Јунајтед се искачи на врвот од табелата во Премиер лигата. Седумдесетгодишниот менаџер на „црвените ѓаволи“, кој овој месец ќе прослави 26 години од како го презеде тимот, по 27-ми пат во кариерата ја добива наградата менаџер на месецот. Фудбалерот на Челзи, Хуан Мата , во октомври пет пати ги тресеше противничките мрежи, со што го даде својот придонес за одличните резултати на „сините“ во сите натпреварувања.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Јунајтед Сер Алекс Фергусон ја освои наградата за Тренер на октомври. Шкотскиот стратег ја доби наградата денес, на врвот од својата 26-годишнина на чело на "црвените ѓаволи". За Играч на октомври пак беше прогласен Хуан Мата од Челзи, додава BBC Sport. Фергусон го изведе Јунајтед до три победи во минатиот месец - над Њукасл, Стоук Сити и Челзи. Во моментов Вејн Руни и компанија се на врвот на табелата во Премиер лигата. Мата има три гола за "сините" од Лондон во октомври. Покрај погодоците сепак, тој беше најзаслужен за победите над Норвич и Тотенхем. Челзи загуби само од Јунајтед.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Статуата на Фергусон наскоро ќе биде откриена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: