Со јајца по „Јаболкото“ (видео)

Повеќе стотини Кинези и покрај студентото време во текот на изминатата ноќ застанале во ред пред главната продавница на Епл во Пекинг, во очекување на почетокот на продажбата на новиот „Ајфон“ (iPhone 4S). Откако продавницата не била отворена на време, односно во 7 часот изутринава, започнале немири кои за малку не прераснале во бунт, пренесува ЕлЕј Тајмс. Лутите купувачи и „банди на препродавачи“ во знак на револт ја нападнале продавницата на Епл со јајца, а морала да реагира и полицијата. Епл соопштуваат дека отворањето на продавницата било откажано „поради стравувања за безбедноста на вработените и купувачите“. Иако новиот iPhone 4S бил достапен на интернет преку договор со компанијата China Unicom, очигледно Кинезите не сакаат да се врзуваат со договори или пак навистина се работи за 90% препродавачи како што пренесува Ел Еј Тајмс. Инаку новиот „Ајфон“ (iPhone 4S) во продавниците на Епл во Кина чини од 790 до 1070 американски долари.
| | веќе видена | слични

Откако цела вечер смрзнуваа во ред чекајќи да почне продажбата на "iPhone 4S", гневните муштерии почнаа да фрлаат со јајца по една продавница на компанијата "Apple" и поради нередите, продажбата беше откажана. Денес "Apple" привремено ја суспендираше продажбата на "iPhone 4S" во продавниците во Кина затоа што гневните купувачи и бандите на препродавачи мавале со јајца по продавницата на оваа компанија во Пекинг. Насилството избило затоа што продавницата не била отворена на време, во 7 часот наутро. Имено, неколку стотици луѓе дошле пред продавницата уште во текот на ноќта и го чекале отворањето смрзнувајќи се на ладното време само за да може да го добијат најновиот модел на "iPhone" и заради тоа биле гневни кога продавницата каснела со отворањето. Компанијата "Apple" соопшти дека ја откажала продажбата бидејќи гневната група на купувачи била опасна по безбедноста за сите. Засега Кинезите ќе може да го купат најновиот модел на уредот само преку интернет бидејќи за да се зашитат купувачите и продавачите, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Компанијата „Епл“ ја суспендира продажбата на најновиот „Ајфон 4С“ во Кина, по инцидентот што се случи пред една од нејзините продавници во Пекинг. Одреден број луѓе почнале да прават нереди откако продавницата не отворила навреме. „Сакаме да влеземе“! извикувале насобраните, по што почнале да фрлаат јајца кон продавницата, а интервенирала и полицијата. -Од една страна, сметам дека ова беше лошо организирано, но од друга страна, признавам дека имаше насобрано премногу луѓе, вели еден граѓанин. Стотици обожувачи на „Ај-фонот“ минатата ноќ чекале пред продавницата, на температура под нулата. Желбата да се биде меѓу првите купувачи, била посилна од студот. -Јас дури дадов 100 јуани (15 долари) за подобра позиција за чекање, вели еден од нив. Од „Епл“ соопштија дека ја откажале продажбата поради безбедност на купувачите, додавајќи дека луѓето пред продавницата во Пекинг, биле недисциплинирани.
| | веќе видена | слични
2 копии

Гневни Кинези денеска со јајца ја бомбардираа главната продавница на компанијата Apple во ексклузивниот кварт Санлитун во Пекинг, а потоа се судрија со полицијата бидејќи им било соопштено дека продажбата на IPhone 4S нема да почне како што беше најавено. Претставник од продавницата со мегафон пред продавницата во седум часот наутро соопштил дека телефоните нема да се продаваат по што толпата станала бунтовна. По инцидентот Apple соопшти дека ќе ја прекине продажбата на новиот IPhone 4S во продавниците во Кина и телефоните ќе можат да се купуваат преку интернет, кај кинескиот партнер на компанијата Unicom, како и кај авторизираните продавачи на производите на Apple. Продажбата во другите продавници на компанијата во Пекинг и уште три во метрополата Шангај минала без проблеми, а сите залихи биле бргу продадени. -Измрзнати сме и гладни. Ни рекоа дека нема да ги продаваат. Зошто? Зошто? Во редот стоев од вчера од 4 часот попладне до 7 утринава. Apple ни ги скрши срцата, изјави купувач за Reuters. Најновиот ...
| | веќе видена | слични

Епл јави дека ја суспендира продажбата на последниот модел на Ај-Фон во Кина откако муштериите кои со часови чекале пред продавницата се степале со обезбедувањето и фрлале јајца врз излогот на компанијата во Пекинг. Насобраните муштерии кои со часови чекале на студеното време станале гневни кога им било кажало дека нема да можат да го купат најновиот модел на Ај-Фон. Портпаролот на Епл вели дека преземениот потег има цел да ја гарантира безбедноста на муштериите и вработените. Американската компанија јави дека продавниците во Кина немаат веќе Ај-Фон, но дека апаратот може да се нарача преку Интернет-страниците на овластените дилери.
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со јајца по „Јаболкото“ (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: