Петок е денот, повик за голем народен собир за заедничка Македонија


10 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук ги повикува сите граѓани, утре петок (21.4.2017) масовно да излезат на улиците ширум Македонија. Од иницијативата велат дека петок е денот кога ќе го соопштат нивниот план. Живееме во времиња кога се пишува историја.Македонија ги има најголемите и најмасовни протести во историјата. Тоа не прави должни и уште посилни да истраеме во нашата битка, која е битка на принципи, вредности, верувања, битка за зачувување на државата, суверена, унитарна, граѓанска! И во овие времиња воопшто не е едноставно на која страна сте и што сте направиле. Години од сега секој од вас на вашите поколенија може со гордост да каже, ДА јас бев за заедничка Македонија, да јас бев дел од одбраната на државата. Петок 21 април е денот кога ќе го соопштиме нашиот план и нашите барања. Тоа е гласот на стотици илјади граѓани кои не поддржуваат во нашата борба. Сите заедно и масовно како досега во еден глас да порачаме дека одиме до крај во нашата цел за зачувување ...
| | веќе видена | слични

-Денеска е 59 ден откако граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА реши да излезе на улиците и да каже дека нема да дозволи никој да си игра со нашата заедничка држава и дека никој не смее да се обидува да ја растура, а ако некој се обидува еве му го одговорот, два месеци и уште колку и да треба, денеска одиме по стандардната маршута преку канцеларија на претседателот до Собранието на Македонија, рече Богдан Илиевски, членот на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА.
| | веќе видена | слични

И денеска, граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ протестира против тиранската платформа, која постизборно се наметна како условување за формирање на идната владина коалиција. Протестот во Скопје, можете да го следите на следниот
| | веќе видена | слични

Продолжуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. По завчерашниот протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, вчера демонстрантите маршираа и до седиштето на Социјал-демократскиот сојуз. Оттаму побараа нови, предвремени парламентарни избори во Македонија. Заштита на унитарноста на државата, отфрлање на Тиранската платформа и предвремени избори- бараат од иницијативата.
| | веќе видена | слични
11 копии

Граѓаните на својот 58 ден од протестите по трет пат дојдоа пред седиштето на опозициската СДСМ, која за по секоја цена да дојде на власт ја прифати тиранската платформа, против која граѓаните веќе скоро 2 месеци секојдневно протестираат на улиците низ целата држава. Еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски, во име на сите граѓани им порача на дека тие не сакаат влада скроена во Тирана. -Граѓани за зедничка Македонија, доаѓаме тука по трет пат, првите два пати, баравме и од таа пратеничка група, како и од другата, најголемата во Собранието, отфрлување и откажување од Тиранската платформа. На Павел Шатев не не слушнаа, тие не се откажаа од Тиранската платформа, но ниту ние не се откажавме од нашите барања. Покажавме дека сме посилни, граѓаните се посилни од тиранската коалиција, затоа немаат влада скроена во Тирана, затоа немаат претседател на Собранието, качен на таа Тиранска платформа, потпишана на масата на Еди Рама и нема да имаат, изјави ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и денеска во Скопје одржа протестен марш на кој побара отфрлање на тиранската платформа и одржување на предвремени парламентарни избори. Маршот започна од пред Владата на Република Македонија, продолжи пред Народната канцеларија на претседателот на Република Македонија и пред македонското Собрание, а заврши на улицата „Павел Шатев“ во близина на седиштето на СДСМ. – Бараме предвремени парламентарни избори. Не ги сакаат бидејќи знаат што ќе се случи на избори. Знаат дека граѓаните на Република Македонија нема да гласаат за програма создадена во Тирана или било каде надвор од Македонија, рече Богдан Илиевски од Граѓанската иницијатива на денешниот 58. протест. Тој најави дека ќе продолжат со протестите и ќе направат се што треба за да спречат уништување на суверена Република Македонија. Според Дарко Мијалковски, постои само еден мирен начин граѓаните да заминат од улиците, а тоа е организирање на предвремени парламентарни избори. – Повеќе од педесет дена ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ по 58-ми пат денеска протестира во Скопје против Тиранската платформа. И денеска маршот е масовен, илјадници граѓани тргнаа од пред Владата, а нивна крајна дестинација денеска е штабот на СДСМ. -По 58-ми пат повторно ве поздравувам со полно срце сите вас кои сте на улица затоа што сакате унитарна Македонија и заедничка Македонија. Денес имаме долг пат пред нас, преку Собранието завршуваме на улицата Павел Шатев, пред штабот на СДСМ, изјави Богдан Илиевски, член на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for 58. ден протести на иницијативата ,,За заедничка Македонија‘‘ против Тиранската платформа и за нови парламентарни избори Категорија: МакедонијаНовинар: Иван Кузмановски
| | веќе видена | слични
2 копии

Продолжуваат протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“ на кои македонските граѓани го кажуваат својот глас против тиранската платформа на албанскиот премиер Еди Рама. За аналитичарите токму граѓаните се клучни во спречување на операцијата за федерализација и кантонизација. Токму коалицијата на Заев е таа што повеќе од еден месец бара начин како да ја прескокне дебатата во Собранието и да избере нов спикер како прв чекор на патот до формирање нова влада. Претседателот Иванов веќе излезе со став дека нема намера да даде мандат на влада формирана врз основа на платформа од туѓа држава, а од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ велат дека се подготвени на сѐ доколку некој се реши да го игнорира нивниот глас
| | веќе видена | слични
5 копии

Пред Домот на културата во Кичево вечерва се одржа протестен марш на иницијативата „За заедничка Македонија“ на кој беше истакнато дека најдобро решение за излез од кризата е одржување на нови парламентарни избори. – Нови избори е основното барање на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија”. Граѓаните даваат масовна поддршка и ние затоа велиме „не“ за тиранската платформа. Тоа ќе биде најдоброто решение за крај на политичката криза на нашата татковина, рече Даме Силјаноски во име на граѓанската иницијатива. Тој додаде дека бараат свикување на итна собраниска седница на која единствена точка на дневен ред ќе биде распишување на предвремени парламентарни избори.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петок е денот, повик за голем народен собир за заедничка Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: