Машката пот ги возбудува жените

Машката пот влијае и на женската сексуалност. Според научниците, во потта кај мажите е изолирана материја која го зголемува нивото на кортизол во организамот и го поттикнува лачењето на женските хормони. Машката пот ја зголемува работата на срцето кај жените, го зголемува нивото на женските хормони и делува како природен афродизјак за жените. Ова го докажале британските научници, сметајќи дека ова е всушност и главната причина зошто жените во лето се впуштаат повеќе во сексуални игри отколку во зима. Се работи за дериват на тестостеронот – велат експертите, овој дериват може да се најде и во спермата и делува исто како и феромоните, односно ја забрзува циркулацијата и работата на срцето кај жените, па предизикува и желба за секс. Научниците сметаат дека може да ја подобри и овулацијата, па така се препишува голема улога на машката пот врз женската сексуалност. Потта отсекогаш е сметана за афродизјак кај мажите, но сега истото е и докажано – велат научниците.
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на оваа хунта на власт. Со ...
сите 398 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 229 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 52 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 345 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 203 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 258 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Машката пот ги возбудува жените

Од:
До кого (е-маил):
Порака: