Машинскиот факултет доби вредна лабораторија, единствена на Балканот

На Машинскиот факултет (МФ) во Скопје од денеска функционира лабораторија за испитување на материјали, која е прва од ваков тип на Балканот, како и во повеќето европски земји „Овие машини ги нема во ниту една од лабораториите за наука и истражување во Италија, Австрија, Германија, Унгарија итн. Добивме цел еден сет од машини со кои им се овозможува на студентите да го заокружат целиот процес, од идеја до готов производ, односно нивната идеја да ја преточат во готов прототип“, рече на отворањето деканот на МФ, Атанас Кочов. Министерот за образование и наука, Никола Тодоров , кој ја отвори лабораторијата рече дека истата ќе биде отворена за користење и на другите Државни универзитети од Македонија и Јавни институции. Според деканот Атанас Кочов , лабораторијата е составена од повеќе машини меѓу кои и една за испитување на механички карактеристики на материјалите кои големите компании, наместо, како што досега ги правеа надвор од државата, истите ќе ги прават кај нас. Вредноста на оваа лабораторија е ...
| | веќе видена | слични

На Машинскиот факултет во Скопје е инсталирана лабораторија за обработка на деформации и брзи прототипови, која е дел од проектот на Владата и МОН за набавка на околу 200 лаборатории за јавните високообразовни установи во Македонија вреден 60 милиони евра. Неа денеска ја пуштија во употреба премиерот Никола Груевски, министерот за образование и наука Никола Тодоров и деканот на Машинскиот факултет Атанас Кочов. Тодоров рече дека лабораториите од владиниот проект се наменети за испитувања и истражувања и треба да му помогнат на академскиот кадар за изработка на магистерски и докторски трудови, но и на студентите на додипломски студии за подобра практична настава. - Лабораториите што ги ставаме во употреба ќе бидат отворени за сите други универзитети во Македонија, под точно одредени услови. Ова се лаборатории кои треба да бидат ставени во фунција на целата држава, во функција на науката и на образованието, но важно е и дека тие треба да се стават во функција на стопанството за и тоа да го има бенефитот од ...
| | веќе видена | слични

Машинскиот факултет доби најсовремена лабораторија вредна 500 000 евра, за испитување на карактеристиките на материјалите, за правење прототипови. Лабораторија со вакви машини нема во ниту една балканска земја, нема ни во Германија, Австрија, Унгарија, вели деканот на машинскиот факултет Атанас Кочов. Со тоа се отвора можноста сите македонски компании наместо во странство, испитувањата да ги прават на машинскиот факултет. Со новите машини студентите ќе можат од идеите да реализираат готови производи, а факултетот да аплицира за пари од европските фондови./Е.Ј.
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Машинскиот факултет доби вредна лабораторија, единствена на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: