Шилегов: со пролетната акција за зазеленување засадивме вкупно 2.000 дрвца во Скопје

Екипи на Град Скопје денеска засадија 42 висококвалитетни листопадни садници од видот јавор во дрворедот на булеварот 8.Септември, како и 20 садници од видот бреза во средишната жардиниера на булеварот. Со тоа заврши пролетната акција за зазеленување на Скопје. На денешната прес-конференција присуствуваа градоначалникот Шилегов, градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев и директорот на ЈП „Паркови и зеленило“, Ардијан Муча. - Денеска завршува пролетната акција за зазеленување на Скопје. Оваа пролет го збогативме градот со нови 2.000 висококвалитетни листопадни садници. Садевме во сите градски општини со цел во рамките на проектот „Дрво за секое дете“ граѓаните да можат да си одберат локација за нивното дрво. Наесен, планираме засадување на 8.000 нови висококвалитетни садници, со што оваа година ќе ја заокружиме бројката од 10.000 нови дрвја во Скопје – рече денеска градоначалникот Шилегов, на акцијата за садење на булеварот 8.Септември. Тој додаде дека зазеленувањето останува на врвот на листата ...
| | веќе видена | слични

Дрвјата кои вчера беа исечени во населбата Аеродром, не можело да се пресадат оти машината не е за во градски средини, вели директорот на ЈП „Паркови и зеленило“, Ардијан Муча. Општина Аеродром побарала од претпријатието да дојдат со машината и да ги пресадат дрвјата, но екипите на терен виделе дека тоа не е можно оти на само пола метар се наоѓале цевки од водоводната мрежа и кабли за струја. „Оваа машина е многу голема и гломазна и не е за пресадување на дрвја во градски средини. Пример за тоа е последниот случај во Аеродром. Инсталациите како и низ цел град се наоѓаат 60 сантиметри под земја а дупката за да се извади дрвото треба да биде 1,2 метри. Затоа не можеше да се пресадат дрвјата“, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК директорот Ардијан Муча. Машината за пресадување дрвја ја купи ексградоначалникот Коце Трајановски во 2016 година и чинеше 260.000 евра, а парите беа обезбедени од проектот за подобрување на општинските услуги финансиран со заем за Светска банка. Од тогаш до сега со неа се пресадени само 5 дрвја од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Град Скопје почна со уредување на простор пред Врховниот суд за садење на дрвото гинко, на местото каде се наоѓаше споменикот на Андон Лазов Ќосето, дознава СДК . Вчера екипи од ЈП „Паркови и зеленило“ го рамнеа просторот и садеа трева. Работниците велат дека добиле налог од Градот просторот да се уреди во мини парк. Дрвото на човековите права кое го најави градоначалникот Петре Шилегов веднаш по отстранувањето на Ќосето, ќе се засади наредниот четврток, кога во Скопје ќе дојде делегација од збратимениот град Нирнберг. Од Нирнберг ќе биде донесена изгравирана плочка на која ќе биде испишан текстот од членот 10 од Декларацијата за човекови права на Обединетите нации кој гласи-секој има потполно еднакво право на праведно и јавно судење пред независен и непристрасен суд, при одредувањето на неговите права и обврски и во услови на какво и да е кривично обвинение против него. Споменикот на Андон Јанев Ќосето, Град Скопје го тргна од пред Врховниот суд на 22 февруари. Тогаш градоначалникот Шилегов рече дека ...
| | веќе видена | слични

Надвиснатите гранки над булеварите од памет ги вадат патниците на двокатните автобуси, особено оние што седат на вториот кат. Ваквите случки се редовна појава, патниците кои се возеле од Ново Лисиче до Центар во двокатен автобус со број 5 велат дека ударот од гранките бил толку силен што малку фалело да се скрши стаклото. На местото кај што удрила гранката седеле две девојчиња кои вреснале на цел глас и скокнале од место, но кога сфатиле дека е само гранка, се вратиле на место смеејќи се. – Замислени и поспани какви што одиме на работа и одеднаш силен тресок, спискаа две девојчиња и скокнаа од место. Кога видовме дека се само гранки повторно се смиривме. Но ударот на гранките продолжи и понатаму како што се движевме по булеварот сепак не беа толку силни , а и патниците не паничеа толку бидејќи знаеја дека не е нешто сериозно иако ударот беше толку силен што мислам дека малку недостигаше стаклото да пукне. Ситуацијата е не знаеш дали да се смееше или да плачеш, но секако кога прв пат удрија гранките ни малку ...
| | веќе видена | слични

Иницијативата „НаТочак“ сподели видео снимено на велосипедската патека долж бул. Партизански одреди на кое може да се забележи дека гранките од околните дрва се во висина на телото и главата на велосипедисте. Тие упатија барање до Јавното претпријатие „Паркови и Зеленило“ – Скопје да се погрижи за одржување на безбеден и функционален велосипедскиот сообраќај преку уредување на јавните зелени површини. „Претпоставуваме се подразбира дека не бараме сечење на дрвата, напротив, сенките од дрвата и околното зеленило се добредојдени за велосипедистите кои се директно подложни на сонце, дожд, снег и слично. Бараме соодветно поткастрување и уредување за да не пречат на безбедното одвивање на сообраќајот“, објаснуваат од иницијативата. НаТочак ги повикуваат и надлежните од Град Скопје, во рамки на своите декларативни заложби за Скопје-Велоград, да се заложат, на терен, вакви пропусти од јавните претпријатија под негова надлежност да се искоренат.
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 218 | | | веќе видена

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) Во Тел Авив вечерва во 21 часот започнува финалната трка за победник на Евровизија 2019. Тамара Тодевска со „Горда“ ...
сите 213 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шилегов: со пролетната акција за зазеленување засадивме вкупно 2.000 дрвца во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: