Марулата оружје против несоница

Марулата е една од најпопуларните зелени салати но и одличен добар извор на хлорофил и витамин К. Таа е богата и со минерални соли, лутеин и со бета-каротен како и витамин Ц, калциум, растителни влакна, фолна киселина и железо, витамин А, Б6, ликопен и калиум. Марулата наоѓа примена како средство за решавање на бројни тегоби и во борба против несоница. Таа содржи супстанца што го „мами“ сонот. Сокот од ова растение дејствува како седатив со пропратна возбуда. Семето од марула исто така полезно, против несоница. Имњно, една кафена лажичка од оваа семе ќе ви помогне да се изборите со несоницата. Начин на приготвување: Една мала лажичка од ова семе се зоврива во половина литар вода, се додека водата не се разреди на една третина. Потоа течноста се остава малку да се излади, се процедува и се пие пред спиење. Марулата е корисна и за спречување на опаѓање на косата. Смесата од марула и сок од спанаќ се верува дека е полезен лек за помагање на растот на косата.
| | веќе видена | слични

Марулата е една од најпопуларните зелени салати, не само поради неверојатниот вкус, но и поради огромната полза за здравјето на човекот. Зелената салата е добар извор на хлорофил и витамин К. Таа е богата и со минерални соли, лутеин и со бета-каротен. Изобилува и со витамин Ц, калциум, растителни влакна, фолна киселина и железо. Марулата вклучува во својот состав и други неопходни материи за организмот, меѓу кои витамин А, Б6, ликопен и калиум. Кога купувате марула, одберете ја најсвежо зелената со цврсти листови, без кафеави точки на листовите или на стеблото.Марулата покрај прекрасниот вкус што го дава приготвена како салата, наоѓа примена и како средство за решавање на бројни тегоби.Марулата е полезна за третманот против несоница. Таа содржи супстанца што го „повикува“ сонот. Сокот од ова растение дејствува како седатив со пропратна возбуда. Семето од марула земено како екстракт е, исто така полезно, против несоница. Една кафена лажичка од оваа семе ќе ви помогне да се изборите со несоницата. Рецептот се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 143 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 258 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 318 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Марулата оружје против несоница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: