Храна која полека, но сигурно ја уништува нашата интелигенција

Постојат секакви врсти на храна. Некои се одличен сојузник против дебелењето, други пак ги стимулираат когнитивните функции на мозокот и го подобруваат памтењето. Но, има и такви кои имаат разурнувачки ефект на мозочните функции, па нутриционистите советуваат да ги консумираме умерено за да се намали нивното негативно и штетно влијание.Ова се 10 производи кои полека, но сигурно ја убиваат нашата интелигенција:1. Засладени производи Шеќерот и засладените производи не се лоши само за нашата линија, туку и за функционирањето на мозокот. Долгорочното консумирање на шеќер може да создаде невролошки проблеми и да ја влоши способноста за памтење. Исто така, може да ја намали способноста за учење. Се препорачува да избегнуваме шеќер, сируп од пченка и други производи со голем процент на гликоза.2. Алкохол Познато е дека алкохолот долгорочно му штети на црниот дроб, но и дека предизвикува “магловит мозок“. Како што името кажува, станува збор за чувство на ментална конфузија, што влијае да не можеме бистро да ...
| | веќе видена | слични

За таа цел Клои внесува само 400 калории дневно, што е една третина од препорачаното количество калории или уште помалку од тоа. Просечно за жена се препорачува внесување на 1 500 калории дневно. Но, Клои нема ништо да ризикува - таа до 14 часот во денот гладува, потоа јаде салата и риба, а за вечера пие протеински шејк. И толку.
| | веќе видена | слични

Многу од синтетичките хемикалии кои се вклучени во пакувањето и складирање на храната што ја јадеме, потенцијално можат да му наштетат долгорочно на нашето здравје. Иако некои од овие хемикалии го регулираат чувањето на храната од бактерии, луѓето доаѓаат во контакт со нив речиси секој ден преку пакувана или процесоирана храна. Тимот на истражувачи од Њујорк, вели дека досега се знаеше за штетноста на хемиската храна, но луќето треба да бидат свесни дека тоа не треба да биде секој ден. Треба да се прескокнуваат денови при внесување на процесоирана храна, а да се замени со свежа. Овој вид на храна вклучува се што е пакувано во тетрапак, картони, најлони, конзерви или стаклени тегли. Научниците се загрижени од долгорочното конзумирање на овој вид храна. (Крај)
| | веќе видена | слични

Кога сме болни, на телото потребни му се повеќе калории од вообичаено за да може да функционира нормално, бидејќи тогаш организмот работи понапорно, особено кога телесната температура ни е зголемена. За да може истото да се избори со болеста, мора да го одржувате енергетското ниво високо. Истражувањата покажуваат дека намалениот внес на храна во ваков случај може да предизвика пролонгирање на болеста и влошување на нејзините симптоми. Затоа, најдобриот начин да победите настинка е да пиете многу течности и да јадете храна која го зајакнува имунитетот. Следните намирници се најдобрите опции за таа цел: Супа Ова не е само „бабина деветина“! Пилешката супа содржи амино киселини кои ја одржуваат влажноста во белите дробови, превенира дехидрација, ги држи дишните патишта чисти и се бори со воспалението на грлото. Топол чај Топлите напитоци можат да ја ублажат болката во грлото и кашлицата, како и да ги отпушат дишните патишта. Така, пијалаците како зелениот чај, кој е богат со антиоксиданси кои се борат ...
| | веќе видена | слични

Навистина важно е да ги согоруваме калориите кои ги внесуваме во текот на денот. А како ќе го направиме тоа, зависи смао од нас. Правејќи ги секојдневните работи и без да знаете може да потрошите до 100 калории. Прошетајте пред појадокот Откако ќе го испиете утринското кафе, прошетајте низ своето маало. Ова ќе го подори вашиот метаболизам и ќе ги согори калориите од предходниот ден. Дваесет минути прошетка со умерена брзина ќе ве ослободи и до 100 калории. Возете велосипед Кога и да имате слободно време, повозете се на велосипед. Дури и ако возите бавно, за 15 минути може да согорите 102 калории. Играјте билијард Со друштво или како пар играјте билијард. За 35 минути може да изгубите до 99 калории, доволно да си дозволите себеси уште една пијачка. Качувајте се по скали Наместо да одите со лифт, бидете малку активни. Качувајќи се по скали, секоја минути губите од 7 до 10 калории. Куглајте Кугланата е одлично место за забава и во неа може да согорите со 102 калории за половина час. Смејте се Смеењето е добро ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 208 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 158 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Храна која полека, но сигурно ја уништува нашата интелигенција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: