ЛШ: Денеска и утре се игра последното 6.коло. Дерби средбите во Лондон и Минхен (фото)


Денеска и утре се игра последното 6.коло фазата по групи во ЛШ. Четири екипи имаат обезбедено пласман во осминафиналето. ПСЖ и Баерн од А групата, Челзи во Б и Барселона од Д групата. Најблиску до пласман од останатите е Манчестер Јунајтед кој има три бода повеќе од второ пласираниот Базел во А групата. Денеска на програмата се 8 средби од групите А, Б, Ц и Д. Не очекуваат две дерби пресметки. Првата е дуелот помеѓу Баерн и ПСЖ на Алијанц арената. За потсетување првиот дуел во Париз заврши со висока победа на ПСЖ од 3-0. Во оваа група уште се среќаваат Селтик и Андерлехт. Вториот дерби дуел е во Лондон, каде Челзи го пречекува Атлетико Мадрид кој мора да оди на победа доколку сака напролет да игра во ЛШ. Рома во оваа група игра со Карабаг и со победа ќе го осигура местото во осминафиналето. На другите средби Јунајтед игра со ЦСКА Москва, Бенфика е домаќин на Базел. И во групата Д, Олимпијакос-Јувентус и Барселона-Спортинг Лисабон. Групната фаза завршува утре со последните 8 средби од групите Е, Ф, Г и Х.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Марсеј и Атлетик Билбао беа последните кои во шестото коло од фазата по групи од Лига Европа во четвртокот вечерта се пласираа за 16-финалето. Марсеј во Групата И на својот стадион „Велодром“ одигра 0:0 против РБ Салцбург што на францускиот претставник му беше доволно за да се пласира во продолжувањето од натпреварувањето. Австрискиот шампион и пред последното коло го осигури првото место во групата, а на францускиот клуб му беше доволен и бод за втората позиција. Во вториот меч Викторија Гимараеш и Коњаспор одиграа 1:1. Турците поведоа во 15 минута со голот на Мехди Бурабиа, а изедначи Оскар Еступинан во 74 минута. Во Групата Ј Зарја и Атлетик Билбао во директен судир одлучуваа за тоа кој ќе оди натаму покрај Остерунд. На Украинците им беше потребна победа, а на Баските им беше доволен и бод. На крајот Атлетик славеше со 2:0, со головите на Аритз Адуриз во 70 и на Раул Гарсија во 86 минута. Бидејќи во вториот меч Херта и Остерунд одиграа 1:1, па Атлетик го освои првото место во групата, а ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Баерн Минхен му го нанесе првиот пораз на Пари Сен Жермен во последното (шесто) коло од Лигата на шампионите, откако синоќа славеше на домашен терен со 3:1. Сепак, победата за Баварците не беше доволна да завршат на првото место во Б-групата со оглед на поразот во Франција од 3:0. Покрај ПСЖ и Баерн, осминафинале во елитното фудбалско натпреварување изборија: Манчестер Јунајтед, Базел, Рома, Челзи, Барселона и Јувентус. Резултати од 6.коло и конечен пласман сегмент А-Д: А-група: Манчестер Јунајтед – ЦСКА Москва 2:1, Бенфика – Базел 0:2. Табела: Манчестер Јунајтед 15 бода, Базел 12, ЦСКА Москва 9, Бенфика 0. Б-група: Баерн Минхен – ПСЖ 3:1, Селтик – Андерлехт 0:1. Табела: ПСЖ 15 бода, Баерн 15, Селтик 3, Андерлехт 3. Ц-група: Челси – Атлетико Мадрид 1:1, Рома – Карабах 1:0. Табела: Рома 11 бода, Челси 11, Атлетико Мадрид 7, Карабах 2. Д-група: Барселона – Спортинг 2:0, Олимпијакос – Јувентус 0:2. Табела: Барселона 14 бода, Јувентус 11, Спортинг 7, Олимпијакос 1.
| | веќе видена | слични
2 копии

Познати се сите осминафиналисти од групите А, Б, Ц и Д во фудбалската Лига на шампионите. Четири екипи си го разубавија февруари уште вечерва, во последното коло: Манчестер, Базел, Јувентус и Рома. Во групата А, Манчестер губеше од ЦСКА Москва, но за неполни две минути, со головите на Лукаку и Рашворд направи пресврт, за конечни 2-1. Бенфика – Базел 0-2 во Лисабон со што Базел го потврди местото во осминафинале. На крај Манчестер со 15 бода, Базел со 12 одат во осминафинале, ЦСКА со 9 е трета и продолжува во Лига Европа, а Бенфика заврши со натпреварите. Во групата Б, Баерн го победи ПСЖ со 3-1 и се изедначи со по 15 бода на врвот на табелата, но ПСЖ го освои првото место бидејќи во Париз славеше со 3-0. Меѓусебниот дуел беше пресуден и за трето место. Андерлехт го победи Селтик на гости со 1-0, но претходно загуби дома со 0-3 од Шкотланѓаните, па затоа Селтик е трет и продолжува во Лига Европа. Група Б: ПСЖ 15, Баерн 15, Селтик 3, Андерлехт 3 Во групата Ц се случи пресврт, Рома го симна Челси и заврши на ...
| | веќе видена | слични

Познати се сите осминафиналисти од групите А, Б, Ц и Д во фудбалската Лига на шампионите.Во групата А, Манчестер губеше од ЦСКА Москва, но за неполни две минути, со головите на Лукаку и Рашворд направи пресврт, за конечни 2-1. Бенфика – Базел 0-2 во Лисабон со што Базел го потврди местото во осминафинале. На крај Манчестер со 15 бода, Базел со 12 одат во осминафинале, ЦСКА со 9 е трета и продолжува во Лига Европа, а Бенфика заврши со натпреварите. Во групата Б, Баерн го победи ПСЖ со 3-1 и се изедначи со по 15 бода на врвот на табелата, но ПСЖ го освои првото место бидејќи во Париз славеше со 3-0. Меѓусебниот дуел беше пресуден и за трето место. Андерлехт го победи Селтик на гости со 1-0, но претходно загуби дома со 0-3 од Шкотланѓаните, па затоа Селтик е трет и продолжува во Лига Европа. Група Б: ПСЖ 15, Баерн 15, Селтик 3, Андерлехт 3 Во групата Ц се случи пресврт, Рома го симна Челси и заврши на првото место, откако Челси ремизираше 1-1 со Атлетико Мадрид, а римјаните го совладаа Карабах со 1-0. Рома и ...
| | веќе видена | слични

Сепак, победата за Баварците не беше доволна да завршат на првото место во Б-групата со оглед на поразот во Франција од 3:0. Покрај ПСЖ и Баерн, осминафинале во елитното фудбалско натпреварување изборија:  Манчестер Јунајтед, Базел, Рома, Челзи, Барселона и Јувентус. Резултати од 6.коло и конечен пласман сегмент А-Д: А-група: Манчестер Јунајтед – ЦСКА Москва 2:1, Бенфика – Базел 0:2. Табела: Манчестер Јунајтед 15 бода, Базел 12, ЦСКА Москва 9, Бенфика 0. Б-група: Баерн Минхен – ПСЖ 3:1, Селтик – Андерлехт 0:1. Табела: ПСЖ 15 бода, Баерн 15, Селтик 3, Андерлехт 3. Ц-група: Челси – Атлетико Мадрид 1:1, Рома – Карабах 1:0. Табела: Рома 11 бода, Челси 11, Атлетико Мадрид 7, Карабах 2. Д-група: Барселона – Спортинг 2:0, Олимпијакос – Јувентус 0:2. Табела: Барселона 14 бода, Јувентус 11, Спортинг 7, Олимпијакос 1. /МИА
| | веќе видена | слични

Во дербито на вечерта од фудбалската Лига на шампионите, Баерн во Минхен со 3:1 го совлада Пари Сен Жермен, но францускиот претставник го освои првото место во Групата Б, бидејќи во Париз славеше со 3:0. И пред последното коло ПСЖ и Баерн се беа квалификувале во натамошните борби, а во меѓусебниот дуел во Минхен се бореа за првото место во групата. ПСЖ пред овој натпревар имаше три бода повеќе и предност зашто во првиот меч победи со 3:0, а во случај на ист број бодови се споредуваат меѓусебните дуели. Баварците одлично влегоа во натпреварот и поведоа уште во 8 минута со голот на Роберт Левандовски, а во 37 минута Корентино Толисо зголеми на 2:0. Килен М’бапе во 50 минута го намали резултатот, но Толисо во 69 минута гаѓаше за 3:1 и така ја врати надеждта кај домашните. Но до крајот на мечот немаше повеќе погодоци. Во вториот меч од групата Андерлехт во Глазгов го совлада Селтик со 1:0, но тоа не му беше доволно да го освои третото место и да се квалификува за Лига Европа, бидејќи Шкотите во првиот меч на ...
| | веќе видена | слични

Баерн Минхен уште еднаш потврди зошто со децении е меѓу најдобрите екипи во Европа. Баварскиот гигант на свој терен со 3:1 славеше против Пари Сен Жермен, кој до овој натпревар беше со пет победи во пет меча. Роберт Левандовски ја најави победата на домаќините, а потоа следуваа два гола на Толисо, додека почесниот погодок за гостите го даде Мбапе во 50 минута. На крајот двете екипи со по 15 бода одат понатаму, но парижани се први, благодарение на поубедливата победа остварена на свој терен. Манчестер Јунајтед не дозволи никакво изненадување и како првопласиран оди во нокаут фазата. „Црвените ѓаволи“ на полувреме губеа против ЦСКА на „Олд Трафорд“, но на крајот славеше со 2:1. Во оваа група се радуваше и Базел на победа на гости кај Бенфика и на тој начин Швајцарците го освоија второто место во групата. Барселона и Јувентус очекувано завршија на првите две места во својата група. Каталонскиот гигант како прв, а „старата дама“ веднаш зад него. На „Камп Ноу“, во дресот на Спортинг, едно полувреме одигра ...
| | веќе видена | слични

Германскиот првак Баерн Минхен ја стопираше перфектната серија на Пари Сент Жермен во фазата по групи во Лигата на Шампиони победувајќи го со 3-1 на „Алијанц Арената“ во последната шеста рунда. Триумфот на „баварците“ им вреди само за престиж, бидејќи „светците“ го задржаа првото место на табелата поради победата (3-0) од првиот натпревар одигран во Парис. „Баварците“ резултатот го отворија после осум минути игра кога Роберт Лендовски од близина го совлада Алфонс Ареола. Во 37-та минута Толисо со погодок со глава ја круниса одличната тимска акција на домаќините. На стартот од вториот дел гостите од Франција со погодок на Килијан М`бапе се вратија во игра за позитивен резултат. Дилемите околу победникот ги реши Толисо со вториот погодок на мечот со кој донесе ново водство од два голови за „баварците“ и подоцна конечна победа 3-1. ПСЖ како првопласиран патува во нокаут фазата во ЛШ, додека минхенски Баерн од втората позиција. Од оваа група во Лигата на Европа продолжува Селтик, а Андерлехт ги заврши ...
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед ја победи ЦСКА Москва со пресврт 2-1 и си обезбеди прво место во А групата од Лигата на афудбалските шампиони, а со тоа веднаш го повлече и Базел на второто место иако Швајцарците и сами беа одлични кај Бенфика со победувајќи со 2-0. Во дербито на денот Баерн во групата Б му се реваншира на ПСЖ со 3-1, а Андерлехт изненади кај Селтик со 1-0. Во третиот состав Роам минимално и доволно славеше со Карабах со 1-0, а во Лонедон во второто дерби на вечерта Челзи и Атлетико Мадрид одиграа 1-1 по што Англичаните се втори, зад римјани. И конечно во конкуренцијата Д очекувани и идентични победи од по 2-0 на Барселона со Спортинг и на Јувентус кај Олимпијакос. ПСЖ. Баерн, Челзи и Барса и плус Реал Мадрид, Манчестер Сити, Бешикташ и Тотенхем од претходно беа сигурни за 1/8 финалето, а од денеска тоа се и Манчестер Јунајтед, Базел, Рома и Јувентус. Еве ги головите од најстерктивниот дуел во Минхен.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛШ: Денеска и утре се игра последното 6.коло. Дерби средбите во Лондон и Минхен (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: