Шпанија европски првак


Селекцијата на Шпанија е нов европски првак откако во финалето на Евробаскет ја совлада Литванија со 80:63. Најдобар во таборот на новиот европски првак беше Пау Гасол со дабл-дабл учинок од 25 поени и 11 скокови, а Фернандез постигна 11. Кај Литванија Сеибутис и Калниетис постигнаа по 13. Двете селекции обезбедија директен пласман на Олимписките игри во Рио. Во битката за бронзениот медал, селекцијата на Франција ја совлада Србија 81:68.
| | веќе видена | слични

Кошаркарската репрезентација на Шпанија на убедлив начин, со висок триумф против Литванија во финалето, го освои годинашниот Евробаскет. Многумина се прашуваат како ќе изгледаше селекцијата на „црвената фурија“ доколку во неа беа и Хозе Калдерон, Рики Рубио и Марк Гасол, кои овојпат не го носеа дресот на Шпанија. Марк Гасол призна дека му било многу тешко да ги следи натпреварите. „Многу е тешко кога го следите натпреварот од трибините. Мемфис ме замоли да одморам ова лето, и мораше да ги послушам, иако ми беше многу тешко. Играњето за репрезентацијата на Шпанија секогаш е за мене огромно задоволство. Верувам дека ќе сметаат на мене за понатаму и ќе бидам подготвен за настапите на Олимписките Игри во Рио“ - изјави Марк Гасол. Неговиот брат Пау Гасол беше избран за МВП на шампионатот и со одлични игри ја предводеше Шпанија до златниот медал.
| | веќе видена | слични

ЗАВРШИ ЕВРОБАСКЕТОТ ВО ЛИЛ Репрезентацијата на Шпанија е нов шампион на Европа откако во финалето на континенталниот собир во Лил ја совлада Литванија со 80:63. Шпанците апсолутно ја оправдаа улогата на фаворит во финалето, а Литванија не им беше дораснат противник зашто натпреварот го решија уште во првиот период. По Гасол продолжи таму каде што застана во полуфиналето против Франција, ја носеше играта на својот тим од почеток до крај, па мечот го заврши со 25 поени и 12 скокови, понижувајќи ја првата ѕвезда на Литванија, Јонас Валанчиунас кој го заврши мечот порано поради пет лични грешки. Овој успех на Шпанците дополнително добива на тежина зашто ова ЕП го прескокнаа Хуан Карлос Наваро, Марк Гасол, Хосе Калдерон, Рики Рубио, Серж Ибака... - Знаевме дека ако ги поминеме почетните проблеми, ќе имаме се што ни треба да победуваме понатаму. Беше тешко, многу пропативме за да победиме на толку натпревари, а финалето го добивме многу полесно отколку другите мечеви - изјави Фернандо Сан Еметерио од шпанската ...
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Чикаго Булс и ветеран во шпанската кошаркарска репрезентација. Пау Гасол го освои златото на Еуробаскетот, откако во финалето „црвената фурија“ ја совлада репрезентацијата на Литванија. Гасол беше прогласен и за МВП на Еуробаскетот, но дали знаете дека тој во неколку наврати се обиде и како „актер“? Тој имаше мали камео улоги во повеќе серии во кои или портретираше фиктивен лик или пак се глумеше самиот себе си. Каде се фановите имаа можност да го погледнат Пау? Теленовелата Eva Luna CSI: Miami Numb3rs Sesame Street
| | веќе видена | слични

ФИБА објави компилација од најдобрите потези на МВП-то на Евробаскет.По завршувањето на финалниот меч, каде Пау Гасол беше избран за МВП, ФИБА на својот You Tube канал, објави компилација од неговите најдобрите потез во дресот на Шпанија на овој Еуробаскет.Повеќе на: sport365.mk
| | веќе видена | слични

Шпанскиот центар Пау Гасол сосема заслужно ја освои МВП наградата на Европското првенство во кошарка во Франција, успевајќи „сам“ да и донесе злато на својата нација. Во финалето при победата над Литванија од 80:63, Гасол учествуваше со 25 поени, додека претходно против Франција во полуфиналето постигна 40 поени. „Пресреќен и горд сум на моите соиграчи и на сите од националниот тим. Навистина се трудевме уште од почетокот, но имавме низа проблеми, кои успешно ги решивме и се искачивме на врвот на Европа. Ова за мене беше еден неверојатен турнир кој секогаш ќе го паметам“, изјави Гасол.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во текот на вчерашниот ден беа одиграни и последните два натпревари на 39. Европско кошаркарско првенство на кое до титулата дојде репрезентацијата на Шпанија. Шпанците во завршниот меч ја победија Литванија со 80:63 пред се благодарение на неверојатниот Пау Гасол кој одново дојде до дабл-дабл учинок од 25 поени и 12 скокови со што сосема заслужено ја понесе и наградата МВП на овој континентален собир. Претходно во битката за третото место домаќинот Франција дојде до бронзата, откако со 81:68 го совлада нашиот северен сосед Србија. Двете последни натпревари во Лил донесоа и квалитетни поени, поточно потези во кои на првото место се најде одличниот Руди Гобер кој успеа да забие и под прекршок, откако претходно на магичен начин беше проигран од Нандо Де Коло.
| | веќе видена | слични

Во финалето репрезентацијата на Шпанија ја совлада Литванија (80-63), а Гасол постигна вкупно 25 поени и беше најдобар стрелец на средбата. „Ова беше навистина неверојатен турнир. Премногу сум среќен и горд на себе и на моите соиграчи од националниот тим. Се мачевме на почетокот, но реагиравме добро на проблемите, ги решивме и ете - ние сме на врвот на Европа. Лично, задоволен сум од сѐ и морам да признаам - ова ЕП ќе го паметам вечно затоа што е едно од најдобрите за нас“, изјави Гасол. На патот до финалето репрезентацијата на Шпанија ги совлада Германија, Исланд и Турција во групната фаза и Полска, Грција, Франција и Литванија во елиминациската рунда. За „фуријата“, ова е трето злато на Евробаскетите, или вкупно 12-ти медал (3 злата, шест сребрени и три бронзени медали).
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Шпанија е нов европски шампион откако во финалето ја победи Литванија со 80-63 (19-8, 22-25, 19-10, 20-20). За Шпанија ова е трет златен медал на европските првенства, а Литванија по финалето во 2013 година повторно го освои сребрениот медал. Решавачката предност „црвената фурија“ ја направи во првите 10 минути, кога имаше и двоцифрена предност. Таа разлика Шпанија ја зачува и до крајот на натпреварот. Најдобар поединец на финалето беше Пау Гасол со 25 поени и 12 скока. Репрезентациите на Шпанија и на Литванија обезбедија и директно учество на Олимписките игри во Рио. Сите три европски титули Шпанија ги освојуваше со Гасол во тимот. Сепак, се чини дека и за самиот Гасол последната има посебно значење. - Оваа титула има посебно значење за мене. Многу сум горд на фактот дека и во оваа етапа од мојата кариера можам да играм на ова ниво, со тимот со кој имам постигнато толку многу. Ја сакам кошарката и играњето за Шпанија е нешто навистина посебно, нешто во што уживам. Се надевам дека ќе ...
| | веќе видена | слични
5 копии

По двајца Литванци и Шпанци и еден Французин ја сочинуваат идеалната петорка на Европското кошаркарско првенство што синоќа заврши во Лил. Членот на победничката репрезентација, Шпанецот Пау Гасол е еден од петмината „идеални“, а истовремено е прогласен и за добитник на МВП наградата која се доделува на најкорисниот играч. 35-годишниот НБА играч на Чикаго Булс, Евробаскетот 2015 го заврши со просек од 25,6 поени, 8,4 скока и 2,4 асистенции по натпревар. Тој за МВП беше прогласен и на ЕП 2009. Покрај Гасол од шпанската селекција во идеалните пет се најде и Серхио Родригез. Од финалистот Литванија во најдобрата петорка се избрани Јонас Валанчиунас и Јонас Мациулис, а петтиот е членот на домашната репрезентација и освојувач на бронзен медал, Французинот Нандо де Коло.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе го објави долгоочекуваниот план за решенија за барањата од петмесечните протести на „жолтите елеци“. Макрон ...
сите 217 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 340 | | | веќе видена

169 милиони деца на глобално ниво не се вакцинирани против мали сипаници, тврди УНИЦЕФ. Ова се деца кои не примиле прва доза од вакцината помеѓу 2010 и 2017 ...
сите 172 | | | веќе видена

Пјонгјанг се закани со „соодветен одговор” три дена откако Јужна Кореја и САД започнаа двонеделна заедничка воздушна вежба.Јужнокорејскиот „подмукол чин во ...
сите 150 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шпанија европски првак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: