ЕК: Неприфатлива злоупотребата на лични податоци во ЕУ од страна на ФБ


Европската Комисија реагира на последните информации дека дополнителни 87 милиони корисници на Фејсбук, од кои околу еден милион во Европа, се погодени од скандалот со Кембриџ Аналитика. Еврокомесарката за правда, Вера Јурова, пред една недела испрати писмо до Фејсбук барајќи разјаснувања околу аферата со Кембриџ Аналитика во која милиони лични податоци на корисници на социјалната мрежа биле најверојатно нелегално искористени. Портпаролот на комесарката во Брисел денеска повтори дека оваа „злоупотреба е неприфатлива“ и дека „последните бројки потвдуваат дека европските корисници биле погодени“, јави дописничката на МИА од Брисел. Фејсбук има рок од две недели по испраќањето на писмото да одговори на барањата на Европската Комисија. Потпаролот денеска потврди дека Фејсбук „покажале волја“ да соработуваат и дека двете страни ја разгледуваат можноста за контакти на „високо ниво“.
| | веќе видена | слични
5 копии

Фејсбук ве следи дури и ако немате профил на оваа мрежа, откри основачот на компанијата Марк Закерберг на вториот ден од сослушувањето во американскиот конгрес. Фејсбук прави „фантомски профили“ за луѓето кои никогаш немале профил на социјалната мрежа, но би можеле да направат во иднина. Преку пристапување до контактите, мејл адресите, телефоните и листите на пријатели на корисниците има пристап и до луѓето кои немаат профил на социјалната мрежа, па креира фиктивни профили кои се базирани на добиените информации од постоечките корисници.
| | веќе видена | слични

Марк Цукерберг пред Конгресот во САД потврди еден од најголемите стравови на луѓето ширум светот, кога станува збор за приватност. Шефот на Facebook призна пред еден од конгресмените, Кети Кастор, дека собира податоци за луѓето што никогаш не отвориле Facebook профил. Еве како се одвивал разговорот: Кастор: Собирате лични податоци за луѓето што дури и немаат Facebook профил, точно ли е тоа? Цукерберг: Мислам дека тоа не е она што ние го следиме. Кастор: Веќе признавте дека тоа го правите од комерцијални и безбедносни причини. Ги собирате податоците надвор од Facebook. Кога некој ќе кликне на "Like" или "Share" копчето, тие податоци ги собира Facebook, дали е тоа вистина? Да или не. Цукерберг: Тоа е точно.
| | веќе видена | слични
3 копии

Facebook секогаш ве следи, дури и ако немате сопствен профил на социјалната мрежа. Марк Закерберг откри некои работи за Facebook кои веројатно никогаш немаше намера да ги открие, но мораше да биде искрен пред Сенатот. Една од најстрашните работи кои ги сподели Закерберг со јавноста е тоа дека Facebook прави „фантомски профили" за луѓето кои никогаш немале профил на социјалната мрежа, но би можеле да направат таков во иднина. Facebook преку пристапување до контактите, мејл адресите, телефоните и листите на пријатели на корисниците има пристап и до луѓето кои немаат профил на социјалната мрежа, па креира фиктивни профили кои се базирани на добиените информации од постоечките корисници. Ова беше потврдено од Gizmodo и The Verge во последните неколку дена, а Закерберг на ова имаше само да каже дека корисниците имаат избор самите да подесат кои информации ќе ги споделат со Facebook. Сепак, Марк Закерберг не одговори на прашањето како точно некој од овие луѓе на кои се базирани фиктивните профили може да дознае ...
| | веќе видена | слични

За време во вториот ден од сослушувањето на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг, работите биле многу понапорни. Цукерберг пред Конгресот на САД го потврдил еден од најголемите стравови на луѓето ширум светот кога е во прашање приватноста. Во дискусија со еден од конгресмените, основачот на социјалната мрежа, призна дека собира податоци за луѓето кои никогаш немале профил. Kaстор: Собирате лични податоци за луѓето кои немаат Фејсбук профил, дали е тоа точно? Цукерберг: Мислам дека тоа не е она што ние го следиме. Kaстор: Веќе признавте дека тоа го правите од комерцијални и безбедносни причини. Собирате податоци и надвор од Фејсбук. Кога некој ќе кликне на „Like“ или на „Share“ копчето, тие податоци ги собира Фејсбук, дали е тоа вистина? Да или не. Цукерберг: Тоа е точно.
| | веќе видена | слични

Марк Цукерберг призна пред цел свет дека е виновен за се... Шефот на Facebook се извини целосно пред Конгресот и Сенатот на Америка, пред цел свет. Марк Цукерберг признава дека е одговорен што дошло до злоупотреба на корисничките податоци, и ветува дека тоа нема повеќе да се повтори. „Невозможно е да имате компанија и да ја доведете до оваа големина без грешки“, официјално изјави Марк Цукерберг.
| | веќе видена | слични

Кристофер Вајли (дечкото од Кембриџ аналитика кој заедно со Гардијан ги воскресна сите проблеми за Закерберг и Фејсбук) на Си-ен-ен во врска со конгресните сослушувања: - Да гледаш членови на Конгресот како го испрашуваат Марк Закерберг, е „нешто како да го гледаш дедо ти како се обидува да поправи видео-рекордер.
| | веќе видена | слични

Facebook во понеделникот ги контактира сите корисници чии лични податоци биле злоупотребени од компанијата „Кембриџ аналитика“. Од социјалната мрежа изјавија дека секој засегнат корисник ќе добие детална порака за тоа што му се случило. Голем дел од погодените корисници, околу 70 милиони, се граѓани на Америка. Покрај нив, „Кембриџ аналитика“ дошла до податоците на повеќе од милион Британци, повеќе од милион Филипинци и повеќе од милион Индонезијци и околу 310.000 Австралијци. Исто така, Facebook ги потсети сите корисници како можат најдобро да ги заштитат своите лични информации додека ја користат социјалната мрежа. Компанијата на врвот на „Њуз фид“ ќе покаже кои апликации ќе имаат пристап до нивните податоци и како овој пристап би можел да им биде ограничен. Оваа одлука Facebook ја донесе по скандалот во кој „Кембриџ аналитика“ во соработка со Александар Коган и апликацијата „thisisyourdigitallife“ дошле до личните податоци на најмалку 87 милиони корисници на оваа социјална мрежа. Стотици илјади корисници ...
| | веќе видена | слични

„Не презедовме доволно опсежен поглед за нашата одговорност и тоа беше голема грешка. И беше моја грешка и жал ми е. Јас го почнав Фејсбук, јас го водам, и јас сум одговорен за тоа што се случува тука“. Како што беше очекувано, Закерберг вчера презеде одговорност за што се случи на социјалната мрежа поврзано со американските избори од 2016-та година, скандалот Кембриџ Аналитика, и украдените податоци на 87 милиони корисници. Беше испрашуван 5 часа, од 44 сенатори, демократи и републиканци, нешто што денес продолжува на Капитол Хил, во Домот на пратениците. „Дали ќе се заложите да ги промените сите базични поставки со цел да го минимизирате, до крајна можност собирањето и употребата на корисничките податоци? Не верувам дека на тоа ви е тешко да кажете „да“, освен ако не пропуштам нешто“?! “Конгресмене, тоа е комплицирано прашање, и мислам дека заслужува повеќе од одговор со еден збор“. „Ете, повторно, тоа е разочарувачки, затоа што мислам дека треба ја наравиш таа заложба, и ако не ќе се вратиме на ова ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева - но детали нема. Обвинителката Вилма Русковска го добила извештајот од мобилниот телефон на катица Јанева кој ...
сите 322 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја“, рече шефицата на ...
сите 107 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 158 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕК: Неприфатлива злоупотребата на лични податоци во ЕУ од страна на ФБ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: