Маргарин или путер?

Веќа подолго време се води дебата за тоа кој од овие два млечни производи е поздрав, а со самото тоа и покорисен. Да започнеме прво од маргаринот. Имено, самиот маргарин припаѓа во групата млечни производи, кој е сличен на путерот и се добива од млечни производи, растителни масла и останати состојќи. Секако треба да напоменеме дека маргаринот во себе не содржи холестерол, што не е случај со путерот. Од друга страна, путерот претставува јадење од емулзија на зрнцата маст, до кои се доаѓа со "гмечење" на млекото и кајмакот. Кога станува збор за самата дебата, мислењата се поделени, со тоа што и двата млечни производи содржат доста корисни витамини и минерали, па имаат голем број "поддржувачи", спремни да застанат во одбрана на едниот или другиот продукт. Особите кои имаат проблеми со здравјето, вообичаено се определуваат за маргаринот, бидејќи тој во себе не содржи холестерол. Сепак, најновите истражувања покажале дека кога станува збор за калориите, можеме да ја најдеме истата количина и во едниот и во ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 234 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 159 | | | веќе видена

Народна партија на Австрија (ОВП) на канцеларот Себастијан Курц веројатно е јасен победник на денешните избори за Европскиот парламент, покажува прогнозата на ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маргарин или путер?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: