Маргарин или путер?

Веќа подолго време се води дебата за тоа кој од овие два млечни производи е поздрав, а со самото тоа и покорисен. Да започнеме прво од маргаринот. Имено, самиот маргарин припаѓа во групата млечни производи, кој е сличен на путерот и се добива од млечни производи, растителни масла и останати состојќи. Секако треба да напоменеме дека маргаринот во себе не содржи холестерол, што не е случај со путерот. Од друга страна, путерот претставува јадење од емулзија на зрнцата маст, до кои се доаѓа со "гмечење" на млекото и кајмакот. Кога станува збор за самата дебата, мислењата се поделени, со тоа што и двата млечни производи содржат доста корисни витамини и минерали, па имаат голем број "поддржувачи", спремни да застанат во одбрана на едниот или другиот продукт. Особите кои имаат проблеми со здравјето, вообичаено се определуваат за маргаринот, бидејќи тој во себе не содржи холестерол. Сепак, најновите истражувања покажале дека кога станува збор за калориите, можеме да ја најдеме истата количина и во едниот и во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 88 | | | веќе видена

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 142 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 218 | | | веќе видена

Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија. Друга партија немаме. Ова не се избори, не одлучуваме за некој поединец, одлучуваме за нашата ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маргарин или путер?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: